"В първата четвърт на XX век България е един от пионерите в един световен процес по замяна на старите мажоритарни регулации с пропорционални. Преди 1900 година нито една държава не излъчва трайно своя парламент с пропорционална система. Сърбия е първата, но тя няколко пъти отменя и възстановява своята пропорционална система. След 1900 година стартът дава Белгия и в следващите години много държави възприемат тази иновация".
Това каза пред БНР Светослав Живков, автор на монография за изборите в началото на миналия век, когато се въвежда пропорционалната система.
"Пропорционалното представителство. Избори и електорално законодателство в България в навечерието на Първата Световна война" изследва изборния процес в страната в първите години на XX век. На фона на тенденциите в европейски и световен мащаб се проследяват причините, поради които българските държавници постепенно изоставят традиционната мажоритарна система и я заменят с пропорционална. На детайлен анализ са поставени промените в изборния кодекс в периода 1908 – 1914 г., както и отражението на новите регулации върху изборния процес и политическата система на България.
Живков посочи, че с такава промяна се прави опит да бъдат решени проблемите с представителството – в началото на XX век българската партийна система е силно фрагментирана, както и днес, а избирателите гласуват предимно за управляващата партия, която и да е тя.
"Идеята е да се даде повече изборна справедливост, представителството да е по-пропорционално и справедливо. Гонят се и други цели - политическите лидери да гарантират избирането си. Смята се, че реформата ще усили партиите и ще помогне за налагане на парламентарно управление в страната".
В предаването "12+3" той посочи, че независимо от кусурите на политиците по онова време, като норма те се опитват да наложат последната дума на юридическата и на политическата науки.
"И най-модерните закони, прилагани в една среда, в която доминира поданическият манталитет и тя няма развита гражданска култура, няма как да постигнат големите очаквания".
Любопитна подробност е, че през 1909 година България приема като гаранция за тайната вота тъмния плик и тъмната стаичка, докато Франция въвежда тези промени години по-късно.
По думите на Живков наличието на много партии не непременно е недостатък.
"Проблемът не е в многото партии, а в това, че тези партии нямат стабилен електорат... Партийна фрагментация има и в развитите демокрации, но там има разделение на консервативен, либерален, крайноляв, крайнодесен лагер и е невъзможна да видим партия, която се рекламира като дясна, а да влиза в коалиция с крайнолява формация. Е, има такива примери и в Европа, но те са по-скоро популистки акт... Българските партии от едно време са персоналистки и една от причините за силно фрагментирана партийна система е тази. Залитането по спасителя, по водача е балканска, южноевропейска черта".
За днес е обявен втори бойкот на големите търговски вериги. Организаторите апелират потребителите да подкрепят малките магазини и българските производители, които, по думите им, "ежедневно биват мачкани от веригите". 7,9 милиона лева спад в оборота на търговските вериги. Това е равносметката след бойкота от 13 февруари. Правителството проведе..
Най-големият карнавал в Кипър, който по традиция се провежда в крайбрежния град Лимасол, започва днес с рекорден брой участници. В продължение на 11 дни, до началото на Великия пост, празнични събития и настроение ще има на много места в страната. Карнавалът в Лимасол тази година е обновен, по-динамичен, пълен с иновации и уникални..
От днес на територията на цялата страна започват масирани проверки от смесени екипи на БАБХ, НАП и КЗП . Това се прави във връзка с мерките, предприети от правителството за скъсяване на веригата на доставките и елиминиране на нелоялните практики при хранителните стоки, съобщават от БАБХ. Засиленият контрол ще обхване всички търговски обекти, в..
Докладчикът на Европейския парламент за Сърбия Тонино Пицула и докладчикът за Косово Рихо Терас ще представят проектодоклади за напредъка на двете страни по пътя към членство в Европейския съюз, предаде БТА. Преди дни хърватската депутатка Ясна Войнич поиска от Европейската комисия да включи в следващия доклад за напредъка на Сърбия "реч на..
Президентът Румен Радев ще отличи с орден "Стара планина" - първа степен професор Кирил Топалов за изключително големи заслуги в областта на науката и обществената дейност, и Георги Йорданов - за изключително големи заслуги в областта на българската култура и изкуство. Държавният глава ще удостои още Людмил Ангелов с орден "Св. св. Кирил и..
В Бургаска област в дървена ваканция излизат учениците в общините Руен, Созопол и Приморско. За учениците в Община Поморие без областния център и Ахелой, денят също ще бъде неучебен. Пътищата в областта са проходими при зимни условия. По пътя Слънчев бряг - Обзор са въведени ограничения за товарни автомобили над 12т.
Влизането на България в еврозоната от януари 2026 г. ще е нещо средно между гръцки и хърватски сценарии. Във фиска ще видим реалния проблем и как расте през следващите години , предупреди Стоян Панчев в интервю пред БНР. "Ще изглежда, че влизането в еврозоната е довело до разпад на системата, допълнено от това, че няма да има валутен борд ,..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..
Повече от 2 месеца институциите у нас – АПИ, националното ТОЛ-управление, МРРБ и МС, мълчат за осъдително за България решение на Съда на Европейския..