Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Световното турне на "Летящият Бах" ще премине през Варна

Трупата Flying Steps прави мост между бароковата музика и уличните танци

4
Снимка: Flying Steps

Театралният и музикалният фестивал „Варненско лято“ си подават ръка в обща програма, наречена "Интермецо". В нея на 20 август ще се представи прочутата формация за брейк танци Flying Steps от Германия. Шоуто е в Летния театър на Варна от 20.30 ч.

През 2011 г. зрелищният спектакъл "Летящият Бах" беше отличен със специален приз на най-престижните германски музикални награди Echo Klassik. Причината за това е успешният опит на Flying Steps да съчетаят улични танци с части от "Добре темперирано пиано" на Йохан Себастиан Бах, изпълнени на сцената на пиано и клавесин, и "оцветени" с електронни звуци, типични за брейка. 


Един от „летящите“ е Ниран Чантабуаси, известен като Лил Рок (Lil Rock). От 2005 г. е в трупата Flying Steps - четирикратни световни шампиони по улични танци. Свидетел е на зараждането на идеята за "Летящия Бах" и участва в създаването на спектакъла.

В интервю за предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" той сподели:
"Идеята се зароди в края на 2009. Беше на Ватан Базил, основателя на Flying Steps, който искаше да направим по-мащабна продукция. Желанието му беше да ни постави на фона на класическа музика. Но самият той няма класическа основа и му трябваше човек, който да му разясни класическата музика. Затова покани Кристоф Хагел - диригент от Берлин, който прави много кросоувър проекти. Той дойде на едно наше шоу и ни видя да танцуваме. И каза: "Ако ще използвате класика, трябва да е Йохан Себастиан Бах - той има перфектните композиции, които ще паснат на вашия маниер на танцуване". 

И така започнахме да работим заедно през 2010-а - той идваше, свиреше ни, обясняваше ни гласоводенето и контрапункта в прелюдите и фугите от "Добре темперирано пиано". Първоначално никой от нас нищо не разбираше, защото ние бяхме свикнали на ритъм, на електронните бийтове, на ударни инструменти и разни ефекти. Пътят беше труден, но за късмет аз бях свирил малко на пиано и на китара. Затова си поставих за цел да задълбая в музиката на Бах и всъщност дори понаучих пиесите, по които правехме хореографии. В този процес аз осъзнах сложността на фугите, например, различните гласове и контрапункта, така че да мога да ги преведа на езика на танца. Кристоф също се стараеше да ни обясни, но като музикант на танцьори, а аз бях и двете, затова можех да правя прехода по-плавен. И така се получи диалогът, който се вижда веднага по време на шоуто. Премиерата направихме през 2010 и оттогава пътуваме с „Летящия Бах“ по целия свят."


Във Варна тази седмица очакват с нетърпение Лил Рок и заради обещания уъркшоп по хип-хоп танци на 19 август в The Center. Цялото интервю с него чуйте в звуковия файл.
 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Мартин Иванов

Пианистът Мартин Иванов отпразнува 30 години на сцената

На 20 октомври талантливият виртуозен пианист Мартин Иванов отбеляза творчески юбилей с концерт матине под надслов „30 години на сцена“. Събитието се проведе под формата на самостоятелен клавирен рецитал в Ehrbarsaal в центъра на Виена. Тази красива, построена през 1877 г. концертна зала е известна сред музикантите по света със своята..

обновено на 02.11.24 в 22:06
Изложба в Националната художествена гимназия

Милен Митев: Не трябва да очакваме изкуството да идва при нас, ние трябва да бъдем при него!

В галерия "Нова" на Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" Сливен генералният директор на БНР Милен Митев откри изложбата от националния конкурс  за ученици от училищата по изкуствата "По стъпките на Сирак Скитник 2024." Конкурсът се организира от БНР и НХГ "Димитър Добрович", с подкрепата на Министерството на културата , Община..

публикувано на 02.11.24 в 07:00
Ангелина Славова

Актрисата Ангелина Славова в Деня на Народните будители

В Деня на народните будители се отдава почит на българските просветители, книжовници и революционери от Възраждането, водили народа ни към просвета и свобода.  Тяхната дейност създава в съзнанието ни ценности, които са важни и днес, като образованието и културата . Стъпили на богато духовно минало, съвременниците намират смисълът в идеалите,..

публикувано на 01.11.24 в 15:50

Балкански театрален фестивал в Благоевград създава културни мостове

На фона на политическия театър, в който всеки иска да вземе главната роля, в Благоевград днес започва Балкански театрален фестивал, който ще продължи до 7 ноември. Домакините от Драматичен театър "Никола Вапцаров" са направили изключително качествена селекция, като по време на фестивала ще се проведе и традиционната режисьорска борса.  Тази година..

публикувано на 01.11.24 в 14:00

Деян Ангелов за бокса, театъра и възможността да запазиш самообладание във всеки момент

Деян Ангелов гостува в рубриката "Магията на театъра" . " Раздавай себе си и ще се чувстваш удовлетворен само от това, че се  раздаваш" - т ова са думи на актьора от Народния театър Деян Ангелов. Той е братът близнак на актьора Дарин  Ангелов , който също е гостувал преди много години в предаването. Атрактивна и провокативна Нощ на..

публикувано на 01.11.24 в 13:11
Соня Хачикян

Соня Хачикян: Будителите ни карат да мислим

В днешно време имаме нужда от будители повече от всякога. Това заяви пред БНР издателят Соня Хачикян. Издателят Соня Хачикян за „Мадмоазел Айфел и кулата на любовта“ Благодарение на издателя Соня Хачикян българските читатели могат да прочетат книгите на Сара Нович "Добре познати са личностите от нашето минало, които сме нарекли народни..

публикувано на 31.10.24 в 18:06
Тодор Велков, Денис Бояджиев, Антонио, Александър Мутафчийски и Илона Иванова

"Криворазбраната цивилизация" на сцената на Музикалния театър за Деня на будителите

153 години назад, в далечната 1871-ва в Букурещ, Румъния, излиза от печат сатиричната пиеса на Добри Войников "Криворазбраната цивилизация".   В нея авторът е уловил онези черти от народопсихологията, които приемат безкритично чуждите модни образци и умело осмива стремежът на възрожденския българин да се идентифицира с тях...

публикувано на 31.10.24 в 08:53