Зона свободна от таблети и телефони, но широко отворена за приключения, игри и споделеност си създадоха малките природоразузнавачи, както се нарекоха скаутите от лагера „Зизу“ край Ново село и си дадоха обещание да се стараят, според силите си, да помагат на другите и да спазват закона на скаута:
„Скаутът е честен и почтен. Скаутът е лоялен. Скаутът е полезен и помага на другите. Скаутът е приятел на всички и брат на скаута. Скаутът е вежлив и етичен. Скаутът е приятел на другите и опазва околната среда. Скаутът уважава и почита родителите си, учителите си и водачите си. Скаутът е весел и с висок дух. Скаутът е чист в думите, мислите и делата“.
Какво е летуването навън, ако ги няма лагерният огън и игрите с дърпане на въже, жмичка и гоненката, надбягването с велосипеди по поляните и риболовът. Шестгодишните Йордан, Бойчо, Крисия и Мартин са част от децата, които се включиха в скаутския лагер около река Негованка. Насладиха се на приключенията и се научиха да пазят природата:
„Защото е интересно всичко това. Сред природата. Спим на палатка. Помагаме си. Палим си огън, всякакви такива неща. Играем игри. Хората, които искат да са скаути, са добри хора, търсят всякакви приключения. Трябва да пазим природата, защото тя ни дава въздуха, който дишаме. Природата е хубава. Трябва да си помагаме и да даваме ръце на природата и да чистим всякакви мръсотии“.
Активно в спортните занимания, в приготвянето на храната и почистването на природата и изворите на река Негованка с децата си се включиха и родителите, които са единодушни, че по-хубаво място от природата за възпитанието на бъдещите добри българи няма:
„Досегът с природата му се отразява добре – и на мен, и на него. Често идваме тук, ловим риба. Научават се да си помагат едно на друго. Научават се да пазят природата, да я обичат, да я съхраняват. Нещо различно, вълнуващо, интересни игри. Да видят, че е по-интересно от игрите вкъщи с телефоните и таблетите. Почиствам терена, събираме съчки за огъня, има състезателни игри. Да покажем на юнаците, че е много важно да са близо до природата. Трябва да видят и другата страна, както и ние сме израснали. И най-вече да се забавляват“.
В основата на заниманията с малките скаути беше ирландката Елинор Адамсън, която ръководи центъра за работа с деца в Ново село. Този лагер прави децата добри и създава общност, обяснява Ели:
„Мислят за общност от всички родители, всяко семейство и дете. Децата всяка година искат този лагер. Без общност ти имаш само себе си – аз искам, аз искам. Не, трябва да го направим заедно. Седни и с приятелство е по-добре от собствения ти живот“.
В дълг сме към децата и природата, казва инициаторът и ръководител на детския лагер на природоразузнавачите Христо Христов, кмет на Ново село:
„Да сплотим семейството, да изведем децата от порочната електронна среда, в която всички и родителите сме попаднали. И да възпитаваме децата в няколко отношения – морално, трудово, физически и граждански. Още на първото събитие разбрах, че селски сбор от тук нататък може да няма, обаче без лагер няма да стане“.
Доловете атмосферата на скаутския лагер и в звуковия файл!"Най-впечатляващо беше в Боливия, на соленото езеро Салар де Уюни, където при дъждовния сезон се образува тънък слой вода и чувството е неописуемо – звездите слизат на земята, буквално. Все едно си в открития космос . Там се виждат неща, които не можем да видим от северното полукълбо, от България, и успях да запаметя с камерата си много красоти...
Тази седмица във фоайето на Регионалната библиотека "Любен Каравелов" в Русе бе представен луксозен като изработка и изключително ценен като съдържание албум. Под заглавието "Русе в миналото. Градът във времето между двете световни войни 1920 - 1940 г." притежателите на фото албума имат редкия шанс да видят част от колекциите на съставителите Йовчо..
През тази седмица Монтана бе домакин на Международно полево учение за справяне при наводнение. Към 300 пожарникари, спасители и доброволци от 7 държави показаха възможностите си за реакция при природното бедствие. Това бе второто подобно учение с международен характер. Посланикът на Федерална Република Германия посети учението. Монтана бе..
Историята на 46-и пехотен добрички полк разказва изложба, подредена в Регионалния исторически музей в Добрич. Акцентът на експозицията е върху участието на безстрашните над 2 000 войници в заключителните битки преди края на Втората световна война. Изложбата е съвместна с Регионалния клуб „46-и Пехотен Добрички полк“. „Пътят към победата“ е..
В Плевен с тържествен концерт отбелязаха 35 години от създаването на Държавната финансово - стопанска гимназия „Интелект“. На тази годишнина е посветен и филм, създаден от две момичета в 11 клас - възпитанички на училището. За идеята, мотивите и за гимназия „Интелект“, Латинка Светозарова разговаря с Радинела Павлова и Габриела..
За първи път в историята на националния фестивал на българското кино „Васил Гендов“, Столична община учреди и връчи специална награда за филм със социална значимост. Отличието бе част от церемонията на Съюза на българските филмови дейци – най-престижното признание за родното кино. Наградата беше присъдена на документалния филм „Училище за надежда“ –..
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..