Симбиозата между дърворезбата, шевицата и ажура изкристализира в общия им проект "Съзвучия". Тримата автори се познават от години. В един момент решават да обединят трите си занаята в една изложба.
"Шевицата, дървото и ажурните шалове живеят в една хармония, в едно съзвучие и това е основното послание, което искаме да предадем", казва Мила Милчева и признава, че бродирането за нея е медитация.
Миглена Чаталова е от 31 години зад стана. Взаимно се обичат със занаята. В изложбата участва с ажурни шалове, а не с пъстрите черги, с които е известна:
"Защото да тъчеш черги е магия, а в магията има и светло, и тъмно. А да тъчеш шалове е вълшебство. Във вълшебството има само светло. Там е звезден прах и много любов."
"И в журналистиката, и във везбата има огромна доза любопитство, изследователство, въодушевление, много знания", допълва Мила Милчева.
Преди няколко години Милчева открива в мрежата бродирани бижута. Тогава малцина у нас се занимават с това изкуство, вече превърнало се по думите ѝ "в красива епидемия".
Миглена Чаталова е на Самоводската чаршия в старопрестолния град от създаването ѝ.
"Духът продължава. Пренасяме занаятите през времето. Това е духът, който ни води. Занаятът си търси хората, които да го подновяват, заради които той да е жив. Аз съм само инструментът, през който преминава това. Достатъчно хора има, които се интересуват и искат да се учат."
"Шевицата има този заряд в себе си – да пази, да защитава. Затова тя се намира и на такива места в носиите – в пазвата, на колана, по ръкавите – там, където минават енергийните потоци. Тя ни пази и дано с нещата, които ще покажем, дадем на хората сила и усещане за хармония и равновесие", разкрива Мила Милчева.
Тя е убедена, че в момента има бум на интереса към фолклора, шевиците, тъканите изделия.
"Може би хората наистина търсят път към корена, защото той ще ни запази."
Чуйте целия разговор в звуковия файл.
Снимки: Здравка Маслянкова
Ако на фокус в парламента днес е външната политика, то в последно време някои екзотични въпроси се прокрадват в депутатските глави. Кръв или кърма да се лее в Народното събрание бе само едно от многото им скорошни умотворения. През годините късметлиите в тиража с числа до 240 блестят с култура на килограм – от идеи за модна..
Пазарджик вече има алея на името на проф. Величко Минеков , един от най-популярните български скулптори. Идеята е на Дружеството на пазарджишките художници, подкрепена от гражданска подписка и единодушно приета от местния общински съвет. Всеки, посещавал Пазарджик знае, че емблемата на града е сградата на Старата поща, известна сред..
В Горна Оряховица е петото международно летище в България . За разлика от София, Пловдив, Варна и Бургас, където са останалите, в Горна Оряховица вече трето десетилетие няма търговски полети на гражданската авиация . Летището е отдадено на концесия през 2016 година на дружество, в което държавата има 5%, а останалите са на компания,..
Българската фолклорна формация „Гергьовден“ - Барселона участва в петото издание на събитието „Хоро да е, в Лондон да е". Концертът събра танцьори от Великобритания, България, Италия, Германия и Испания. Две седмици след концерта в Лондон, българските танцьори от Барселона все още са развълнувани от събитието. Венцислав Ангелов..
48-мо основно училище "Йосиф Ковачев" се намира в центъра на София. Будните и любознателни деца, които се обучават в него, са провокирани от отдадени на професията учители, които дават път и на развитието на талантите им. Децата пишат стихове, разкази, пиеси. Три класа се събраха в кабинета по музика, за да участват в предаването "Рано..
Този текст доказва още веднъж задълбочените научни изследвания на Раковски . Той е и дипломат, и изследовател, не само революционер. Този ръкопис той го печата заедно с "Горски пътник" (1856 г.), но не излиза. Това каза пред БНР съставителят на книгата "Георги Раковски. Новооткрит ръкопис от 1856 г." , изследовател и антиквар Александър..
През март се навършиха 150 години от кончината на възрожденеца и просветителя отец Матей Преображенски - Миткалото . Съратник на Левски, основател на училища и читалища , енциклопедист, полиглот, създател на перпетуум-мобиле, лечител. Освен в Търновския край, откъдето е родом, Миткалото е имал активна дейност и в Павликенския край ...
Това е един своеобразен данък, който хегемонът налага на света. Така п роф. Иво Христов, социолог и преподавател в Пловдивския университет, коментира..
"Престъпници и нехайници. Няма да се измъкнат! Тези хора трябва да си понесат отговорността!" Искаше да помага и да твори добро. Тя беше ангел!..
Няма опасност от епидемия в София заради отказа на Столичната община да приема отпадъци от болници в общинското предприятие за третирането им. Това обяви..