Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кодът на времето в три изкуства - дърворезба, шевица и ажур, кристализира в проекта "Съзвучия"

Снимка: Здравка Маслянкова

Багрите и материите на три приложни изкуства ще съберат в съвместна изложба майсторът на шевиците Мила Милчева, тъкачката от Самоводската чаршия Миглена Чаталова и дърворезбарят Евгени Пенчев. Изложбата се открива на 14 септември в изложбените зали "Рафаел Михайлов" във Велико Търново.

Симбиозата между дърворезбата, шевицата и ажура изкристализира в общия им проект "Съзвучия". Тримата автори се познават от години. В един момент решават да обединят трите си занаята в една изложба.

"Шевицата, дървото и ажурните шалове живеят в една хармония, в едно съзвучие и това е основното послание, което искаме да предадем", казва Мила Милчева и признава, че бродирането за нея е медитация.

Миглена Чаталова

Миглена Чаталова е от 31 години зад стана. Взаимно се обичат със занаята. В изложбата участва с ажурни шалове, а не с пъстрите черги, с които е известна:

"Защото да тъчеш черги е магия, а в магията има и светло, и тъмно. А да тъчеш шалове е вълшебство. Във вълшебството има само светло. Там е звезден прах и много любов."

"И в журналистиката, и във везбата има огромна доза любопитство, изследователство, въодушевление, много знания", допълва Мила Милчева.

Миглена Чаталова и Мила Милчева

Преди няколко години Милчева открива в мрежата бродирани бижута. Тогава малцина у нас се занимават с това изкуство, вече превърнало се по думите ѝ "в красива епидемия".

Миглена Чаталова е на Самоводската чаршия в старопрестолния град от създаването ѝ.

"Духът продължава. Пренасяме занаятите през времето. Това е духът, който ни води. Занаятът си търси хората, които да го подновяват, заради които той да е жив. Аз съм само инструментът, през който преминава това. Достатъчно хора има, които се интересуват и искат да се учат."

Мила Милчева

"Шевицата има този заряд в себе си – да пази, да защитава. Затова тя се намира и на такива места в носиите – в пазвата, на колана, по ръкавите – там, където минават енергийните потоци. Тя ни пази и дано с нещата, които ще покажем, дадем на хората сила и усещане за хармония и равновесие", разкрива Мила Милчева.

Тя е убедена, че в момента има бум на интереса към фолклора, шевиците, тъканите изделия.

"Може би хората наистина търсят път към корена, защото той ще ни запази."

Чуйте целия разговор в звуковия файл.

Снимки: Здравка Маслянкова

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Живка Петрова - директор на Малко българско училище в Чикаго

Една директорка на училище зад граница за мерилото на успеха

Тя не е нито филмова, нито поп звезда, но се радва на популярност за която мнозина биха й завидяли. Името й знаят много от децата и възрастните. И не само в Чикаго, а и в САЩ. Търсят я за какво ли не. Винаги е готова да помогне. Казва,че за нея успехът не е в материалното, а в това да сбъднеш идеята . А тя знае как  да го направи. С..

публикувано на 17.09.24 в 10:42

По неотъпканите пътеки към училище

Цялата история чуйте в звуковия файл. Изображения: генерирани с Midjourney по описания на Лора Търколева

публикувано на 16.09.24 в 11:16
Стефан Топалов

Акордьор на рояли и пиана - една от изчезващите професии

Професията акордьор е една от най-рядко срещаните и специалистите се броят на пръстите на ръката. Всяко пиано и всеки роял се нуждаят от акордьор, казва Стефан Топалов - един от най-добрите майстори в настройката на тези инструменти. "Пиана със струни на над 30 години не може да не се подменят . Трябва да се подменят всички, звукът и..

публикувано на 15.09.24 в 09:55
Адресът на улица

Не е тайна: На адрес в Стамболийски са регистрирани над 1200 души

Цяла секция с над 1000 избиратели е регистрирана на един адрес в ромската махала в град Стамболийски. Това съобщиха от служба ГРАО в града. На улица "Петко Рачов Славейков" №31 живеят над 1200 души.   Казусът бе огласен от депутата от "Възраждане" Кръстьо Врачев, който обяви в парламента данни от проверка на Областна администрация в Пловдив...

публикувано на 10.09.24 в 06:52
Архимандрит Епифаний

Архимандрит Епифаний за чудотворната икона "Богородица-Вратарница" от Роженски манастир

Едно от най- посещаваните селища в Община Сандански безспорно е Мелник, най- малкият град в България. Някои го свързват с мелнишкото вино, други с културните събития тук, но най- яркият белег на това място си остават десетките стари църкви, съградени по времето на Деспот Слав, който превръща селището в търговски и духовен център.  Деспот..

публикувано на 09.09.24 в 08:52

Голям интерес има към острова "Света Анастасия" и това лято

Силен туристически сезон на остров „Св. Анастасия“ през това лято. Над 30 хиляди души са го посетили до края на август. Традиционно най-много са българските туристи, но многобройни са и чужденците, които посещават атрактивната дестинация. Тази година тя отбеляза 10 години от функционирането ѝ като туристически обект.  Август е..

публикувано на 08.09.24 в 06:08

Стари вещи оживяват в дома на семейство Михайлови

Битова стая, събрала уюта на живота на българите отпреди 100 и повече години – това присъства в дома на Калина и Михаил Михайлови от село Шуменци, община Тутракан. Тяхното семейство посрещна екип на "Хоризонт" преди броени седмици с традиционните за Добруджанския край зелена баница и наложена мамалига. Разказахме ви и как тези гостоприемни..

публикувано на 08.09.24 в 05:55