Досега това движимо културно наследство е било съхранявано в сграда от комплекса "Стара Великотърновска митрополия", но е започнала реализация на голям инвестиционен проект и се наложило сградата да бъде съборена.
Рискът някой да проникне в училището и да краде е нулев, уверяват археолозите доц. Деян Рабовянов и доц. Мирко Робов от великотърновския клон на Националния археологически институт с музей към БАН.
"Става въпрос за по-голямата част от тези археологически находки и материали, открити по време на тези вече близо 70-годишни проучвания в Търново", уточнява Деян Рабовянов.
Времевият обхват на откритията е от праисторията до 19 век.
"Един огромен обем и стои в този склад."
Археологическият фонд включва керамични съдове, каменна пластика, надписи, метални предмети, кост, стъкло.
Този огромен материал е в по-голямата си част с висока експозиционна стойност, подчертава доц. Рабовянов. По думите му материалите трябва да се огледат, разделят и ротационно да се представят.
Археолозите настояват да имат пространство с условие не само за съхранение, но и за последваща обработка, за да бъдат изследвани поместените там предмети.
"Много голяма част от тези находки стоят струпани на огромни камари, с липса на достъп до тях", пояснява доц. Мирко Робов.
Другата половина от приземието, която специалистите искат да ползват, доскоро е била използвана за стопански цели – "като баничарница или вафладжийница".
"Общината трябва да го реши това нещо."
Оттам нататък Археологическият институт следва да се погрижи за подходящи рафтове, осветление и пространство за младите изследователи, които ще работят с находките.
Доц. Робов изтъква, че с минимална лабораторна обработка повечето от находките могат да бъдат излагани.
"Ценни предмети са, с много висока стойност. Останалото ще бъде обработено поетапно, когато условията за това бъдат налице. Цялото фондохранилище трябва да бъде предоставено."
Търновското археологическо дружество е първото в страната. Учредява се през 1879 г. Марин Дринов пък започва да проверява десетките легенди за несметните богатства, заровени на Трапезица.
Днес там археологически проучвания провеждат екипите на доц. Деян Рабовянов и доц. Мирко Робов.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
Проф. д-р Людмил Вагалински е ръководител на разкопките на Хераклея Синтика от Националния археологически институт с музей към БАН. Хераклея Синтика се намира в долината на река Струма, на около 2 км северозападно от град Рупите и на около 10 км от Петрич. Последните открития на археолозите и намирането на двете 2-метрови статуи предизвикаха..
Кой е изобразен на великолепната и много добре запазена първа статуя , открита това лято в античния град Хераклея Синтика? Има ли връзка между нея и втората скулптура, която тепърва ще се реставрира и все още се проучва? Четири месеца след разкритото от археолозите екипът, макар и предпазливо, даде първите сигурни отговори на среща в..
От грижа за паметта – така Калин Сърменов, директор на Сатиричния театър "Алеко Константинов", мотивира решението снимките от хиляди постановки да бъдат сканирани във възможно най-високо качество, възстановени и показани . Това са образите на хората, изградили името на Сатирата. За Сърменов е добре да са познати на новите поколения..
Бойко Чавдаров е гост в рубриката "Америка- илюзии и реалности ". От България през Япония и Канада до Америка. С мечта да се завърне отново в Родината! "Имаше период ,когато ако ме попитат какъв съм, беше ми трудно да отговоря. Живеейки на 3 континента в 4 държави, просто се чувствах като човек на света. Това ми разшири кръгозора и мисленето..
Изложбата, посветена на 70 години от създаването на Европейската лаборатория по физика на елементарните частици и 25 години от членството на България в научна организация, отваря врати днес. Домакин е Физическият факултет на Софийския университет. Изложбата "70 години ЦЕРН" може да се види във Физическия факултет на Софийския университет до..
На 14 ноември отбелязахме Световния ден на диабета . Във Велико Търново организираха събитие, на което граждани облякоха сини дъждобрани и се хванаха за ръце в кръг, за да изразят своята съпричастност към децата и възрастните с това заболяване. Всеки трети българин между 60 и 69 години е с диабет 45% от хората с диабет не..
Много преди да стане постоянна част от информационните емисии на малкия екран, американският президент Доналд Тръмп се настанява под светлините на прожекторите посредством предавания и филми. Останах изненадан от многото програми и филми, в които участва Тръмп. Сигурно сте чували за "Стажантът", но може би и вие като мен не сте очаквали да видите..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
По-добре избори, отколкото правителство на всяка цена . Коментара направи пред БНР социологът Кънчо Стойчев и уточни, че изборите са демократична..
Пеевски е човекът, с когото Борисов води разговора, а не с ПП-ДБ . Това каза пред БНР Арман Бабикян, ПР експерт и бивш депутат от "Ние идваме". "..