Досега това движимо културно наследство е било съхранявано в сграда от комплекса "Стара Великотърновска митрополия", но е започнала реализация на голям инвестиционен проект и се наложило сградата да бъде съборена.
Рискът някой да проникне в училището и да краде е нулев, уверяват археолозите доц. Деян Рабовянов и доц. Мирко Робов от великотърновския клон на Националния археологически институт с музей към БАН.
"Става въпрос за по-голямата част от тези археологически находки и материали, открити по време на тези вече близо 70-годишни проучвания в Търново", уточнява Деян Рабовянов.
Времевият обхват на откритията е от праисторията до 19 век.
"Един огромен обем и стои в този склад."
Археологическият фонд включва керамични съдове, каменна пластика, надписи, метални предмети, кост, стъкло.
Този огромен материал е в по-голямата си част с висока експозиционна стойност, подчертава доц. Рабовянов. По думите му материалите трябва да се огледат, разделят и ротационно да се представят.
Археолозите настояват да имат пространство с условие не само за съхранение, но и за последваща обработка, за да бъдат изследвани поместените там предмети.
"Много голяма част от тези находки стоят струпани на огромни камари, с липса на достъп до тях", пояснява доц. Мирко Робов.
Другата половина от приземието, която специалистите искат да ползват, доскоро е била използвана за стопански цели – "като баничарница или вафладжийница".
"Общината трябва да го реши това нещо."
Оттам нататък Археологическият институт следва да се погрижи за подходящи рафтове, осветление и пространство за младите изследователи, които ще работят с находките.
Доц. Робов изтъква, че с минимална лабораторна обработка повечето от находките могат да бъдат излагани.
"Ценни предмети са, с много висока стойност. Останалото ще бъде обработено поетапно, когато условията за това бъдат налице. Цялото фондохранилище трябва да бъде предоставено."
Търновското археологическо дружество е първото в страната. Учредява се през 1879 г. Марин Дринов пък започва да проверява десетките легенди за несметните богатства, заровени на Трапезица.
Днес там археологически проучвания провеждат екипите на доц. Деян Рабовянов и доц. Мирко Робов.
Повече по темата чуйте в звуковия файл.
В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..
В свят, в който добрината понякога се крие зад високите огради на ежедневието, две деветгодишни близначки от Силистра напомнят, че човечността няма възраст. Историята на Радост и Марая Пееви е истински лъч светлина – и пример, че децата умеят не само да мечтаят, но и да действат. В следващия репортаж ще ви срещнем с тяхната малка, но..
Инспектор на Симфоничния оркестър в Бостън, преди години, е оценил музиката на Петър Дънов като цитирам - "Божествена" . "Имаме много такива случаи на усещане на окултната музика на Учителя като нещо изключително още първия път, когато я чуят. ", казва цигуларката Божанка Ганева, второ поколение последовател на Учението на Бялото братство ,..
Ще ви разкажем една лична история, в която има голяма емоционална болка и много сила, вяра и упоритост , за да продължи радостта от живота, да се укрепи волята и да се върне енергията. Всеки един от нас преминава през периоди на големи изпитания в живота. За всеки това е различно време, а трудностите са от различен характер. Разбира се,..
Влиянието на Елвис Пресли е неизмеримо. Кралят на рокендрола е една от най-значимите не само музикални, но и културни икони на ХХ в. Всичко в неговата личност е култово. Толкова култово, че запалва мощната искра на обожанието в сърцето на един младеж от албанския крайбрежен град Саранда. Името му е Орести. Любовта му към Елвис Пресли продължава..
Глътка лимонада, усмивка и кауза, която стопля душата. Така може да се опише инициативата "Лимонада с кауза", зад която стоят не бизнесмени, а деца с големи сърца. На малка пъстра сергия, разположена на уличка в столичния квартал "Витоша", трима малки ентусиасти – Ерика, Гого и Александрина – продават домашно приготвена лимонада и ръчно..
Десислава Костадинова и Зара Маринова през новата учебна година ще бъдат в пети клас. Те живеят в район "Аспарухово". По инициатива на Десислава бе създадена благотворителна кампания за събиране на средства за нейната съученичка Димана, която трябваше да бъде изследвана за предишното си заболяване в Турция. Десислава изработва гривнички..
В "Нощен Хоризонт" гости по темата за отпуските на учителите, как почиват през лятото учителите - това коментират Дора Терзиева - старши учител в ДГ..
Обществената поръчка за десет нови автобуса до Витоша е провалена. Явили са се двама участници, като единият е бил отстранен по формални причини...
"Вчерашните протести са протести, които Варна не помни от 2013 година , когато на улицата излязоха наистина хиляди хора". Това каза пред БНР Спас..