Росен Русев победи в планинския ултрамаратон “Персенк Ултра”, който се проведе над Асеновград. Това е трета победа за Росен в 160-километровата дистанция (7400 м денивелация), която тази година той измина за 23:22:39 часа - само с 2 минути по-бавно от рекорда му по трасето.
При жените отново първа финишира Мая Танева, която прекоси финала 33:04:17 часа след старта Това е трета победа за Мая по 160-километровото трасе, а има и две победи на 110 км.
"Времето беше брутално накрая, бях в центъра на гръмотевична буря, за първи път изпитах такъв сериозен страх. Но не бях нито самонадеяна, нито неразумна - в най-жестокия момент се скрих и изчаках, докато разликата между светлина и звук стане поне 3 секунди. Радвам се, че всички се добрахме до финала живи и здрави. Този път гърчописът* няма да закъснее ", сподели Мая пред БНР.
В по-късата дистанция - “Диво прасе Ултра” 110 км, най-бързи бяха Стефан Лазаров (при мъжете - 15:22:28) и Нели Ангелова (при жените - 17:52:36).
По 50-километровото трасе - “Орехово Ултра”, първи финишираха Йордан Тодоров (мъже - 06:01:19) и Стефана Василева (жени-06:39:24).
След успехите си в Европа Българският национален отбор по спортно катерене се отправи към Далас, САЩ, където от 22 до 31 август ще се проведе Световното първенство за юноши и девойки. Преди седмица Алекс Тоткова стана пета на Европейското първенство в трудността при жените, по-рано този месец Слав Киров спечели европейската купа за 2022 г. в дисциплината “боулдър” при юношите (16-17 г.), по-малкият му брат Боян Киров стана европейски шампион в същата дисциплина, но в във възрастовата група 14-15 г., а Николай Русев завоюва сребърния медал в Европейското първенство при юношите (16-17 г.) пак в боулдъра.
Междувременно Николай Русев вече има свой Ютюб канал, където обещава да публикува кратки филмчета от участието на националите в европейските и световни състезания. Първото му видео - от Европейското първенство в Грац, Австрия това лято можете да видите тук.
В Европейския шампионат в Мюнхен, в който участваха българските катерачи, беше дебютът на новата, комбинирана дисциплина “боулдър и трудност”, която ще бъде част от Олимпийските игри в Париж през 2024 г. Победители в новата дисциплина сега, в Мюнхен станаха Яня Гарнбрет от Словения и Якоб Шуберт от Австрия.
В лесопарк Боровец в Ямбол за първи път се проведе състезание по планинско колоездене в дисциплина “крос кънтри олимпик”. В надпреварата участваха както професионални състезатели, така и любители колоездачи. Със състезанието, наречено Ямбол XCO Challenge 2022, беше официално открит новият специализиран парк за планинско колоездене в Лесопарк Боровец. Велозоната предлага тренировъчни трасета с различно ниво на трудност с обща дължина от близо 7 километра.
Британец изкачи завърши успешно дългогодишното си предизвикателство да изкачи шестте Големи северни стени в Алпите и да направи B.A.S.E. jump от всяка една от тях. На 11 август бившият пехотинец от Кралската военноморска флота Тим Хауъл (Tim Howell) полита с костюм-крило от Северната стена на Матрхорн (4478 м), от място на 50 метра под върха. Преди това, в рамките на общо 7 години той прави същото от отстаналите 5 подобни стени - Чима Гранде (2999 м), Пти Дрю (3754 м), Пиц Бадиле (3308 м), Айгер (3967 м) и Гранд Жорас (4208 м).
Запитан, кога започва подготовката си за това предизвикателство, Хауъл отговаря, че от дете е бил подкрепян от баща си да води активен начин на живот на открито и да се непрекъснато да се “напъва”. Устремът към нови и нови предизвикателства го довежда до редица успешно завършили приключения.
През 2017 г., тогава на 28 години, става първият британец, осъществил скок бейсджъмп със ски (в Съмърсет, Великобритания). През 2019 г. пък прави първия документиран BASE скок от връх Кения (5199 м) от височина 4300 м. После прекарва шест месеца в плаване в района на Антарктида.
Скока от Матерхорн можете да видите тук.
Чешките алпинисти Марек Холечек и Радослав Грох прекратиха опита си по неизкачваната Западна стена на седемхилядника Машербрум (7821 м) в Пакистан. Двамата достигнаха 7300 м височина, но прецениха, че върхът е извън техните възможности - нестабилен сняг, ронлива скала и никаква възможност за осигуряване са били причината за трудното решение. Последвало е 3-километрово спускане, което, както става ясно от съобщенията им, е приключило успешно.
Новините следете в рубриката "Екстремните спортове".
В епоха, в която общуваме с докосване на екран, радиолюбителите ни напомнят, че понякога най-смисленият разговор започва със... сигнал, изпратен в тишината . На 5 юни 1926 г. е основано Сдружение "Български радиоклуб“, който събира любители на радиото. Това е само една година след основаването на Международната радиолюбителска организация..
Второ стадо зубри започна своя нов живот в Източните Родопи. То е част от амбициозния проект на фондация „По-диви Родопи“ да възстанови популацията на вида, изгубен за България през средните векове. Зубрите пристигнаха в района в края на юни и съвсем скоро ще бъдат пуснати на свобода в дивата природа. В момента в Източните Родопи живеят над 30..
Чували ли сте за мети сокак, за шишане, бойлия или тромбон. Може и да сте ги срещали някъде в историческите извори, но не и в ежедневието. Това са названия на оръжия от 18 и 19 век. Кореспондентът ни в Сливен Стоян Радев ни среща с един местен колекционер на оръжия от това време – Йордан Янев, който освен, че колекционира такива оръжия, изнася..
По света от години се правят опити сивите и безлични промишлени зони да се превърнат в привлекателни културни атракции. В Тел Авив, поне от двайсет години, съществуват „архитектурните лечебници“, които дават „жива вода“ на изоставени пристанища и гари, превръщайки ги в притегателен център за малки и големи. В Ерусалим ежегодно се провежда..
Един млад човек сбъдва мечтата си да помага и да бъде полезен. 29-годишният Петър Илиев се занимава със спешна медицина на терен и води курсове по първа долекарска помощ. Преди това е практикувал професията си на архитект, но един инцидент го връща към една от детските му мечти - да лекува. След като става свидетел на катастрофа, при която е ранено..
Във видинското село Ракитница традициите оживяха с провеждането на първия международен фолклорен фестивал „Кодица“, който събра състави от България, Сърбия и Румъния. Събитието се превърна в празник на фолклора в региона, където музика, танци и обичаи преминаха отвъд граници и поколения. Сред най-вдъхновяващите фигури беше Тодор Михайлов –..
В звуковия файл можете да чуете рубриката от 27 юли 2025 г. Месечен победител е законът, предложен от Румен Узунов от с. Поликраище : Политиката е като бейзбола: Без бухалка нищо не става. Успехи и вдъхновение за всичики законотворци на "Рано в неделя"
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..