Това мнение изрази в интервю за БНР Мартин Владимиров, старши анализатор в Центъра за изследване на демокрацията.
"Но този механизъм трябва да е пазарен. Той не трябва да бъде на калпак, както в пазар електроенергия, а да се открият възможните икономии в бизнеса чрез създаване на търгове за критичен резерв. Търгове, при които отделни индустрии се явяват и предлагат с колко могат да ограничат потреблението на природен газ и за това биват компенсирани на мегаватчас."
Според Владимиров това предложение може да се подготви сега, а механизмът – да започне да работи преди началото на отоплителния сезон, като следващият редовен парламент гласува спешно необходимите законодателни промени.
Дефицит на газ може да се появи най-рано ноември, ако не се договорят допълнителни количества. В момента има до края на септември. За октомври има около 30% азерски газ, около 30% от танкера, който ще внесе "Булгаргаз" и още около 25% друг втечнен газ на компанията "МЕТ", обясни експертът в предаването "Преди всички".
"Може би имаме недостиг около 10-15%, но трябва да се има предвид, че потреблението на газ се свива в България – тази година с около 20%. Вероятно много предприятия ще намалят потреблението си допълнително. Няма да имаме проблем за октомври. От октомври нататък нещата са по-сложни."
Когато е била оповестена офертата на американската компания "Шиниър" към "Булгаргаз" в началото на август, цената по дългосрочния договор с "Газпром" е била около 15% по-ниска, уточни Владимиров. 70% от цената по договора ни е обвързана с котировките на TTF, а те "скачат всеки ден" и към днешна дата руският газ е с 16 евро по-скъп на мегаватчас, отколкото алтернативната оферта за американския втечнен природен газ, стана ясно от думите му.
Владимиров предположи, че "Газпром" ще настоява за сключване на нов дългосрочен договор със страната ни.
България може да отправи искане ЕК да се намеси в преговорите между "Газпром" и България, за да знаем какво се случва със загубените количества от май насам, както и каква трябва да е общата политика на ЕС относно потенциални съдебни дела срещу "Газпром" през следващите години, смята Мартин Владимиров.
"Има определени олигархични кръгове, свързани с Русия в България, които се опитват да подмамват служебното правителство и може би президента, че ние де факто сме се споразумели с "Газпром" още април, че признаваме форсмажор по договора и че реално нямаме никаква добра позиция и "Газпром" ще ни осъди за пропуснати ползи в бъдеще. Това е абсолютно грешно твърдение", заяви експертът.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.
Към правомощията на институциите ще бъдат добавени такива, свързани с внедряването и използването на изкуствен интелект . Това обясни в интервю за БНР Калина Георгиева от Софийския университет "Св. Климент Охридски", преподавател по информационно право в Юридическия факултет и във Факултета по математика и информатика. Тя даде пояснения..
Промените в Закона за предучилищното и училищното образование, предложени от Министерството на образованието и науката, ще влязат за обсъждане в Народното събрание до средата на юли. Това съобщи министърът на образованието Красимир Вълчев по време на широка експертна дискусия за промяна в образователната структура. "И преди да го публикуваме..
Според данни на Европейската асоциация за изследване на затлъстяването между 30% и 70% от възрастното население в ЕС е с наднормено тегло, а 10% до 30% – със затлъстяване. Прогнозите сочат, че до 2030 г. случаите на наднормено тегло ще се увеличат с 33%, а на тежко затлъстяване – със 130%. В България около 1,5 милиона души живеят със затлъстяване,..
Абитуриентите често пропускат да заплатят здравните си вноски в периода между завършване на средното образование и началото на обучението в университет или постъпване на работа на трудов договор. Много от тях не са наясно , че през тези месеци здравното им осигуряване е прекъснато. Други знаят – чули са от близки или в часовете по..
Нито едно същество на земята не може да живее без енергията, която идва от нашата звезда. Слънцето, център на нашата планетарна система е съставено от гореща плазма и магнитни полета . Температурата на повърхността му е повече от 5500 градуса. То освобождава енергията си чрез ядрен синтез. Горещата му корона отправя на далече поток от заредени..
"Българските музеи пазят невероятни находки, невероятни богатства . Тези експонати трябва да "живеят ". Това каза в интервю за БНР Весела Герчева, която представи магистърската програма "Съвременни музейни експозиции" към департамент "Археология" на Нов български университет. По думите ѝ, програмата дава инструменти както на работещи..
Все повече намалява възрастта на първата употреба на наркотици в училище, като за някои вещества стига 12 годишна възраст. Причината е влошената комуникация между деца и родители. Има голям риск първата употреба в бъдеще да се превърне в зависимост, посочва специалистът Антония Григорова, която консултира близки на зависими. По-активна трябва да..
Полицаи, служители на горското стопанство и пожарникари от Ловеч проверяват сигнал, подаден снощи малко след 23 ч. на тел. 112., че е забелязан..
Между 35 и 40 хиляди души се очакват за Джулай морнинг в Созопол и околностите на града . Това каза пред БНР кметът на община Созопол Тихомир Янакиев...
В Плевен за 11-ти път се проведе националният фолклорен фестивал "Любимото ми хорце". В основата на този празник на народните танци е хореографът..