Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Дефицит на газ може да се появи най-рано ноември, от октомври нататък нещата се усложняват

Мартин Владимиров: Чрез търгове за критичен резерв на газ могат да се реализират икономии и компенсации

ЕК да се намеси в преговорите между "Газпром" и България, призова експертът

Мартин Владимиров
Снимка: БГНЕС

Компенсации за най-газоемките предприятия в страната би трябвало да има, защото пазарът в Европа в момента е счупен с целенасочено намаляване на предлагането и изкуствено повишаване на борсовите цени.

Това мнение изрази в интервю за БНР Мартин Владимиров, старши анализатор в Центъра за изследване на демокрацията.

"Но този механизъм трябва да е пазарен. Той не трябва да бъде на калпак, както в пазар електроенергия, а да се открият възможните икономии в бизнеса чрез създаване на търгове за критичен резерв. Търгове, при които отделни индустрии се явяват и предлагат с колко могат да ограничат потреблението на природен газ и за това биват компенсирани на мегаватчас."

Според Владимиров това предложение може да се подготви сега, а механизмът – да започне да работи преди началото на отоплителния сезон, като следващият редовен парламент гласува спешно необходимите законодателни промени.

Дефицит на газ може да се появи най-рано ноември, ако не се договорят допълнителни количества. В момента има до края на септември. За октомври има около 30% азерски газ, около 30% от танкера, който ще внесе "Булгаргаз" и още около 25% друг втечнен газ на компанията "МЕТ", обясни експертът в предаването "Преди всички".

"Може би имаме недостиг около 10-15%, но трябва да се има предвид, че потреблението на газ се свива в България – тази година с около 20%. Вероятно много предприятия ще намалят потреблението си допълнително. Няма да имаме проблем за октомври. От октомври нататък нещата са по-сложни."

Когато е била оповестена офертата на американската компания "Шиниър" към "Булгаргаз" в началото на август, цената по дългосрочния договор с "Газпром" е била около 15% по-ниска, уточни Владимиров. 70% от цената по договора ни е обвързана с котировките на TTF, а те "скачат всеки ден" и към днешна дата руският газ е с 16 евро по-скъп на мегаватчас, отколкото алтернативната оферта за американския втечнен природен газ, стана ясно от думите му.

Владимиров предположи, че "Газпром" ще настоява за сключване на нов дългосрочен договор със страната ни.

България може да отправи искане ЕК да се намеси в преговорите между "Газпром" и България, за да знаем какво се случва със загубените количества от май насам, както и каква трябва да е общата политика на ЕС относно потенциални съдебни дела срещу "Газпром" през следващите години, смята Мартин Владимиров.

"Има определени олигархични кръгове, свързани с Русия в България, които се опитват да подмамват служебното правителство и може би президента, че ние де факто сме се споразумели с "Газпром" още април, че признаваме форсмажор по договора и че реално нямаме никаква добра позиция и "Газпром" ще ни осъди за пропуснати ползи в бъдеще. Това е абсолютно грешно твърдение", заяви експертът.

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ивайло Мичев, Явор Наумов – заместник началник на станцията, Петър Чилов, Христо Михалев, Даниел Инков, Румен Иванов

От покрива на България - връх Ботев: Оцеляваме трудно, но с екипност!

"Качихме се четирима колеги, техничари, но нямах никаква представа тогава къде заминавам, при какви тежки зимни условия, коментира за БНР и инж. Маринов.  "Качихме се там с вертолет и заварихме там хора без електричество, само с един дизел-агрегат, с мощност 30 киловата, само за техниката и съоръженията, всичко друго беше студ и мраз, така започна..

публикувано на 15.07.24 в 14:25

Мъж в инвалидна количка: Най-лесно се придвижвам... със самолет

Най-достъпни са Варна и Бургас, защото дотам може да се стигне съм самолет. Тази горчива равносметка прави Митко Александров, млад мъж в инвалидна количка. Митко  мечтае София да бъде достъпен град подобно на други големи градове по света, където е бил. Митко е програмист. Според него Санкт Петербург е най-достъпният град за хора с..

публикувано на 15.07.24 в 09:38

Кои нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли?

Множество нови системи за сигурност станаха задължителни за автомобилите от 7 юли . Включително и т.нар. "черна кутия", която ще записва данни за движението определено време при и след пътен инцидент.  Последните  данни на Агенция за пътна безопасност  отчитат, че средната възраст на автопарка в България е над 20 години , а в Европейския съюз..

публикувано на 14.07.24 в 21:10

Жените с рак на гърдата могат да вдигат тежко, да ходят на плаж, да ядат всичко

Никакво физическо натоварване за онкоболните хора – един от най-разпространените митове у нас, който се дава като лекарска препоръка. С оборването на тази и други препоръки са се заели онкохирургът д-р Ваня Митова и екип от специалисти по физическо натоварване, хранене и психологическа подкрепа на пациентки с рак на гърдата. В петък те..

публикувано на 14.07.24 в 06:39

Във Враца откриха кът, посветен на 155 години от основаването на читалището в града

През седмицата в зала „Нова история” на музея във Враца беше открит временен експозиционен кът, посветен на 155-та годишнина от основаването на Врачанското читалище. Експозицията представя част от богатата история на читалището със снимки, документи и вещи, които се съхраняват в музейните фондове. „Българско читалище въ Враца” е..

публикувано на 14.07.24 в 06:23

Петър Ефтимов за това как астробиологията търси живот в Космоса

Сещате ли кой е филмът, в който се разказва за това, как извънземни изпращат на Земята схема, по която учените построяват апарат и правят контакт с друга цивилизация в Космоса. В главната роля беше Джоди Фостър. Филмът излиза през 97 ма и печели сърцата на публиката по целия свят. Сценарист на научно фантастичната лента "Контакт" е Карл..

публикувано на 12.07.24 в 14:45

Валери Чуков за вота на Острова: Не голяма победа на лейбъристите, а катастрофална загуба на консерваторите

Обединеното кралство избра лявата Лейбъристка партия да управлява през следващите 5 години. " Не става дума за някакъв завой вляво, не става дума за голяма земетръсна победа на Лейбъристката партия ", казва Валери Чуков, бивш редактор в някогашната Българска секция на Световните служби на BBC. " Благодарение на мажоритарната..

публикувано на 08.07.24 в 08:12