В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 100-годишнината от рождението на забележителния български композитор Лазар Николов - един от най-ярките ни музикални творци от втората половина на ХХ век, пионер на българския музикален авангард. И въпреки че неговите творби са се изпълнявали с голям успех на всички форуми за съвременна музика по света, у нас неговото творчество е било почти непознато. Причината: То не отговаря на нормите на така наречения „социалистически реализъм“ и творбите му не се изпълняват публично дълги години.
Творчеството на Лазар Николов е голямо: оперите „Прикованият Прометей“ и „Чичовци“ (втората беше поставена в Софийската и Пловдивската опера по повод 100-годишнината му), шест симфонии, Концерт за струнен оркестър, два концерта за пиано, Концерт за цигулка, Дивертименто концертанте, "Отблясъци и залез" за симфоничен оркестър и мецосопран, "Тъжни и трагични песни и симфонии", три струнни квартета, хорови песни, театрална и филмова музика, и др.
Дори и сега, 32 години след падането на забраните, музиката на Лазар Николов все още не е намерила своето достойно място на концертния подиум у нас. Надеждата е, че 100-годишнината от рождението на композитора ще накара музикантите да отбележат достойно тази дата.
Лазар Николов е роден в Бургас на 26 август 1922 г. В семейството му всички са любители музиканти, а той от малък свири на цигулка и пиано, участва в училищните музикални прояви. На 16 години вече композира. През 1946 г. завършва Музикалната академия с пиано в класа на Димитър Ненов, а следващата година и композиция при проф. Панчо Владигеров. Учи още при професорите Парашкев Хаджиев и Веселин Стоянов. От 1957 г. преподава камерна музика в Музикалното училище, а от 1961 г. в Музикалната академия води клас по четене на партитури. От 1981 г. е професор.
Между 1992 - 1999 г. Лазар Николов е председател на Съюза на българските композитори. Умира на 7 февруари 2005 г.
В Златния фонд на БНР се съхранява откровено изказване на композитора Георги Тутев - близък съратник и съмишленик на Лазар Николов. Записът от 1992 г. можете да чуете в звуковия файл, където е и изпълнението на самия Лазар Николов на неговата Соната за пиано №1.
Новото място за култура - "Сцена СПАМ" в София, прекратява дейността си само 3 месеца след като отвори врати в зала "Академик" в Националния студентски дом. Това се случва след рязка смяна на условията от страна на ръководството и чрез устно предизвестие , уточни пред БНР Ана Батева, един от създателите на "СПАМ студиос"...
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години . Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени. Димитър Воев е един..
Зджислав Зембжуски е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук Димитър Гачев. Зджислав Зембжуски е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..
В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..
Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..
Какво кара едно дете да загуби вярата, че животът има смисъл? Какво остава, когато мълчи семейството, обществото? Какво става, когато не познаваме Бог? Темата е тежка, но важна, защото става въпрос за самоубийството сред младите, агресията и липсата на страх от Бога и закона в обществото ни. Разговорът е на кореспондента ни в Силистра..
Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев. С голяма радост научаваме, че..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с..
Днес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и..