В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" отбелязваме 100-годишнината от рождението на забележителния български композитор Лазар Николов - един от най-ярките ни музикални творци от втората половина на ХХ век, пионер на българския музикален авангард. И въпреки че неговите творби са се изпълнявали с голям успех на всички форуми за съвременна музика по света, у нас неговото творчество е било почти непознато. Причината: То не отговаря на нормите на така наречения „социалистически реализъм“ и творбите му не се изпълняват публично дълги години.
Творчеството на Лазар Николов е голямо: оперите „Прикованият Прометей“ и „Чичовци“ (втората беше поставена в Софийската и Пловдивската опера по повод 100-годишнината му), шест симфонии, Концерт за струнен оркестър, два концерта за пиано, Концерт за цигулка, Дивертименто концертанте, "Отблясъци и залез" за симфоничен оркестър и мецосопран, "Тъжни и трагични песни и симфонии", три струнни квартета, хорови песни, театрална и филмова музика, и др.
Дори и сега, 32 години след падането на забраните, музиката на Лазар Николов все още не е намерила своето достойно място на концертния подиум у нас. Надеждата е, че 100-годишнината от рождението на композитора ще накара музикантите да отбележат достойно тази дата.
Лазар Николов е роден в Бургас на 26 август 1922 г. В семейството му всички са любители музиканти, а той от малък свири на цигулка и пиано, участва в училищните музикални прояви. На 16 години вече композира. През 1946 г. завършва Музикалната академия с пиано в класа на Димитър Ненов, а следващата година и композиция при проф. Панчо Владигеров. Учи още при професорите Парашкев Хаджиев и Веселин Стоянов. От 1957 г. преподава камерна музика в Музикалното училище, а от 1961 г. в Музикалната академия води клас по четене на партитури. От 1981 г. е професор.
Между 1992 - 1999 г. Лазар Николов е председател на Съюза на българските композитори. Умира на 7 февруари 2005 г.
В Златния фонд на БНР се съхранява откровено изказване на композитора Георги Тутев - близък съратник и съмишленик на Лазар Николов. Записът от 1992 г. можете да чуете в звуковия файл, където е и изпълнението на самия Лазар Николов на неговата Соната за пиано №1.
Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..
На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски . Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..
Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..
От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..
На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..
19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото. Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..
Първото издание на предаването за класическа музика "Алегро виваче" е на 6 януари 1990 г. Оттогава, вече 35 години, водещите, редакторите и репортерите му се стараят да отстояват високите стандарти, задавани ежедневно в ефира на Програма "Хоризонт", с актуални новини и динамичен стил, подсказани и от самото име - термин в музиката, озвачаващ "весело,..
В споразумението между участващите в управлението формации има точка за прекратяване на нелегитимните влияния на партии и техните лидери в съдебната..
В столичното 51. СУ "Елисавета Багряна" ще бъдат вдигнати заплатите, тъй като има финансови резерви , заяви директорът Асен Александров в..
Управлението на Тръмп ще бъде олигархично и тук ще бъде такова - леко олигархично, защото ние нямаме толкова богати хора. Това каза пред БНР..