Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

На "Аполония" ще чуете посланията на актьори, писатели, художници и популярни творци

Маргарита Димитрова
Снимка: БГНЕС

Майсторски класове, знакови годишнини и много млади изпълнители събира тази година 38-то издание на Празниците на изкуствата „Аполония“ в Созопол. Откриването е тази вечер от 20:30 часа на сцената на Амфитеатъра, с концерт на Детския духов оркестър "Junior band" от Велико Търново. Тази година съставът празнува своята 30-та годишнина. Програмата им включва от класически до съвременни джаз и рок изпълнения.
От 28 август до 5 септември изкуствата си дават среща в Созопол. Ще бъдат представени общо 20 концерта, 10 театрални постановки и 10 литературни срещи. "Аполония" ще събере на едно място разнообразие от различни български изпълнители,   актьори, писатели, художници и популярни творци. Гостите на фестивала ще могат да се включат и в майсторските класове, които са част от програмата.
"Имаме майсторски класове тази година с много известни творци - Здравка Евтимова. Прекрасна българска писателка, с много награди и постижения в своето изкуство. Ще се срещнем с млади хора, които искат да се научат как да пишат по-добре. Майсторският клас на Галин Стоев се прави за първи път. Той ще има един огромен клас от над 15 кандидати, артисти, режисьори, които искат да се срещнат с него, да общуват с него и да подготвят роли, които той ще им даде", каза за БНР директорът на "Аполония" Маргарита Димитрова.
Гостите на фестивала ще могат да чуят изпълнение на Детския духов оркестър от Велико Търново "Junior band". 

"Това са едни великолепни музиканти - млади, които ще бъдат на самото откриване. Има млади изпълнители, студенти, завършили вече Музикалната академия, които ще свирят на 29 август в Археологическия музей. Това са все много млади хора, за които ние много се радваме, защото подновяваме състава на така или иначе представените до този момент изпълнители - излизат нови имена, което е прекрасно. Имаме един изключително млад и много талантлив пиянист от Англия - Джулиан Тревилан, който ще свири при нас на 30 август. Той е млад, много талантлив, пианист, с много награди международни в Европа. Има рецитал с много тежка и сериозна програма", допълни за предаването "Рано в неделя" Димитрова.

Сред интересните литературни срещи на "Аполония" е важна тази с Мария Кисимова - Моасе, която ще е на 30 август в Художествената галерия. По-рано ще бъдат отбелязани 100 години от рождението на най-колоритния български поет, писател и сатирик Радой Ралин.

Ще бъде представена и книгата "Колко е лесно да бъдеш обичан", в която са събрани 25 текста от учениците на Стефан Данаилов.

Ще присъстват и учениците на  Стефан Данаилов- любим актьор.

"Ще присъстват, ще четат текстовете, които са написали, защото това са признателни актьори, които в момента са във всички театри в България. Много други книги ще бъдат представени - последната книга на Здравка Евтимова, която ще бъде на 5 септември - "Резерват за хора и вълци".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34