"В предизборната кампания ще наблюдаваме изчистване на тинестата мръсотия в българската политика и общество. След края ѝ ще имаме доста политически отпадък на политическото бунище. Надявам се това да бъда поредица от пречистващи кампании. Взаимно се обвиняват, че са корумпирани, че са мафия - трябва това да свърши".
Коментара направи пред БНР социологът Катя Михайлова, преподавател в УНСС.
Тя призова гражданите да спрат да търсят спасител на всеки поредни избори:
"Спасител няма да дойде и на тези избори. Стефан Янев не е българският спасител. Неговата партия "Български възход" прилича на коалиция на политическите отломки. Няма ли най-накрая да се появи една партия на българските интелектуалци, на високия културен капитал. Когато се появи тази партия, тогава ще можем да погледнем по-смело напред".
В коментар на предложението на Слави Трифонов за референдум за президентска република тя посочи, че ИТН винаги са започвали кампаниите си преди избори с някаква обективна възможност:
"Не референдумът привлича вниманието, то се привлича от идеята за президентска република. Няма само да говорим за "Газпром", тежката зима, енергийната зависимост, Русия срещу България и България срещу Русия. Нека малко да помислим за себе си. Как? Като помислим да остане ли България парламентарна република, или да стане президентска. Колко навреме Слави Трифонов вкарва в общественото мислене точно тази тема!", каза тя.
Според Катя Михайлова в кампанията за предсрочните избори политиците не желаят да говорят за газ, защото това е трудна тема "с изключително трудно решение":
"Самите те ще се трудят да ни намерят теми, за да отвлекат интереса на гражданите от енергийните теми - газ, енергийни зависимости, за да се махнем от много трудната и тежка зима, която предстои. Ще започнем да си говорим за образование. Това е красива тема, която ни привлича всички, а и предстои 15 септември. По темата образование можем доста мисли да разсеем и да се махнем от темата за "Газпром".
Социологът прогнозира заличаване на червените линии, които досега чертаеха помежду си политическите партии:
"Вече всички ще започнат да говорят едни за други, ще заличават червените линии. По този начин те разбират коалиционната политическа култура, а в нея не се има предвид да се избегнат идеологическите ограничения. Коалиционната култура представлява това да знаеш кой си и да искаш да станеш партньор с някого въз основа на своята индивидуалност. А не потъпквайки собствените червени линии на своите ограничения".
По думите ѝ няма възможни варианти за коалиционно управление при политическите партии, които се очаква да влязат в следващия парламент.
"Чертаят се технократични коалиции. Някъде в чужбина се чертаят и такива варианти", коментира още Михайлова и добави, че такъв тип коалиция е по-възможна.
Интервюто на Даниела Големинова с Катя Михайлова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..
Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат. Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..
Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска". За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър. В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..
Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..
Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина. Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...
Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години. Мерки за облекчаване на..
Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение. Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..
"Борисов е заинтересован от съхраняване на правителството. Същевременно той изпраща послания, че няма да стои като заложник заради управлението. ГЕРБ..
Има шанс за голяма катастрофа и всички го знаем - партийни ръководители и на площада. И този път нещата са опрели на кокал, предупреди..
Опитът да се влезе в офиса с взлом беше акция за сплашване, натиск и смачкване на сдружение "Боец" , каза лидерът на сдружението Георги Георгиев в..