Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фестивалът на хвърчилата в Шабла - феерично преживяване в края на лятото

Снимка: Мая Щърбанова

Десетото юбилейно издание на Фестивала на хвърчилата ще се проведе в началото на септември на плажа в Шабла.

Фестивалът е създаден през 2011 година по проект на Българското дружество за защита на птиците.

От 2013 година се организира ежегодно със съдействието на община Шабла и Зеления образователен център.

Пъстрите хвърчила ще се издигнат на обичайното за това място – в областта Малкото море, близо до фара на нос Шабла.

Символ на Фестивала на хвърчилата е не само свободата, но и емблематичният за този регион на България представител на птичия свят – червеногушата гъска.

Проявата през годините се превръща в своеобразна визитна картичка за община Шабла, споделя директорът на Зеления образователен център Даниела Тодорова.

"Община Шабла с грижа към тази хубава традиция упорства, за да продължим. Фестивалът има кауза – от опазване на червеногушага гъска, темата стана по-широка – опазване на природата, птиците и прибавихме "летящите хора" на приморска Добруджа. Фестивалът е много приятно феерично преживяване. Хвърчилото се свързва с мечта, фриволни желания. Като се прибави хубав морски въздух, вятър, се получават чудесни дни."

За участие тази година е поканен като подизпълнител Юри Георгиев от "Въздушни чудеса", който съдейства за осигуряването и на по-разнообразно присъствие от въздушни артисти.

"Два дни хората наистина да могат да полетят на крилете на мечтите си, да се отпуснат, да се радват на прекрасно изживяване край морето. За Шабла е празник и разнообразие." 

За фестивала пристигат гости от ЮАР, Нидерландия, Естония, Турция, Германия, Индия, Гърция.

Партньорите на фестивала от Турция тази година ще проведат работилничка за изработване на хвърчила - на 2 септември от 16.00 часа в двора на Зеления образователен център. Всички необходими материали са осигурени.

"Всеки, който иска сам да си направи хвърчило, независимо дали е малък или голям, може да се възползва от тази възможност."

Тематичната фотоизложба на Жулиета Найденова, озаглавена "Посока север", допълва пъстрите фестивални дни.

Снимки: Мая Щърбанова

По публикацията работи: Яна Боянова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Проучване: Българските деца нямат навик да ядат риба, плодове и зеленчуци

Българското дете няма навик да яде риба. Всяко пето дете у нас не яде риба. Няма такава кулинарна традиция. Това е един от изводите от огласено национално представително проучване на хранителните навици на децата у нас. Това е възрастта, в която се оформят стереотипи за хранене . Потвърди се, че има много какво да се върши, за да се..

публикувано на 19.09.24 в 09:49
Снимката е илюстративна

Баба, дядо и аз - и "Малка нощна музика" - ноти по време на война

От преди двайсетина години всяка бъдеща майка в големите градове на Израел, очаквайки скоро дете, а след това и с новороденото дете слуша дискове с класическа музика "Бейби Моцарт", "Бейби Бах" или други. Според психолозите такава музика влияе добра за развитието на зародиша. Това лято в един от културните домове на Тел Авив бе много популярно..

публикувано на 17.09.24 в 12:49
Елена Хайтова

Елена Хайтова: Ако баща ми знаеше, че не чуждите думи са беда, а опростачването на езика

Хайтов много се гневеше на чуждите думи в българския език, но ако знаеше, че не това е бедата, а това, че езикът ни много се опростачва .  Това каза пред БНР Елена Хайтова, дъщеря на писателя Николай Хайтов.  "Все пак чуждите думи внасят своя колорит. Но да казваш нещо от незнание или малокултурие, това е смешно. ...  Написала съм едно есе точно за..

публикувано на 16.09.24 в 19:23

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори

Протест в края на септември готвят седем браншови организации, обучаващи нови шофьори . Причината са обнародваните във вторник в Държавен вестник две наредби за промени в условията при обучението.  Диалогът е нарушен, казва Йонко Иванов от Съюза на преподавателите по авто-мотоподготовка . А министерството на транспорта обяснява, че..

публикувано на 15.09.24 в 16:00
проф. Юри Кълвачев и проф. Илза Пъжева

Проф. Илза Пъжева: Няма ИИ без естествен. Естественият интелект има крайната дума

Между 12 и 15 септември българската структура на германската научна правителствена фондация "Александър фон Хумболт" организира Хумболтов колегиум на тема: "Човекът и изкуственият интелект в науката и обществото". Форумът ще събере млади и утвърдени български и чуждестранни специалисти в София в "Гранд хотел Милениум". Те ще дискутират..

публикувано на 11.09.24 в 10:54

Може ли ислямският ум да бъде спасен? Новата книга на Мохамед Халаф търси отговор

Важният въпрос днес е: Може ли ислямският ум да бъде спасен?   Така журналистът Мохамед Халаф синтезира акцента в новата си книга "НЕподчинение. Ислямът и реформаторите", която представи пред БНР. "Кризата на исляма днес е колкото политическа, толкова и културна, и религиозна. Тя носи в себе си много други кризи, свързани с невъзможността да се..

публикувано на 09.09.24 в 14:26
Вътрешната баня на Сърбинската къща

Голям е интересът към Ипеклийската и Сърбинската къща в Берковица

Вътрешна баня в къща на 260 години - берковчанис гордост разказват за така наречената Ипеклийска къща, в която е живял поетът Иван Вазов. В съседство с нея има и по-млада на години баня, която е на век и половина и е част от Сърбинската къща. Двете са част от Музейния комплекс в Берковица. Към Ипеклийска и Сърбинската къща има голям..

публикувано на 09.09.24 в 11:49