На 1 ноември в Израел ще има избори за нов парламент (Кнесет), а може и в серия от избори, защото сегашните допитвания не сочат партия - фаворит, която да може да състави стабилно правителство. Битката за всеки глас ще е оспорвана, а за много от партийните централи няма непозволени средства. "Най-много се лъже по време на война и преди избори", твърди Ото фон Бисмарк.
Затова е толкова важен законът за реформиране на предизборната пропаганда, гласуван в началото на юли. Дали подобна регулация няма да влезе в противоречие с изконното право за свобода на словото - провериха кореспондентите на БНР Израел Феня и Искра Декало.
Все повече борбата между партиите за привличане на избиратели са води не на страниците на печатните издания, нито чрез традиционните електронни медии, а в социалните мрежи, а вече и на екрана на телефона. „Новата мода“ е да се обръщат директно към всеки жител на страната по мобилния му апарат. При това го правят не професионални журналисти, които обикновено показват и алтернативната гледна точка, а професионални пропагандни специалисти, на които им плащат за „спечелени гласове“ и липсва някакъв етичен или друг кодекс, който да ги накара да се придържат към коректен тон. При всяко, дори случайно, кликване на подобна програма, влизаш в системи за проучване на вкусове, интереси, дори лични данни. Последващите съобщения са по-добре насочени към потребностите и натюрела на всеки конкретен реципиент. Често текстовете се пишат от тролове и аватари. Няма контрол дали те са верни, или откровени лъжи, а дори да се истини, дали не са тенденциозни.
Международният скандал с програмата "Пегас" изключва насрещни приучвания от страна на полицията, за да не я обвиняват в погазване на свободата на словото. В навечерието на изборите бе създадено полицейско звено 105, което да събира оплаквания от страна на граждани и на базата на сигналите да сезира прокуратурата. До 3 дни може да се получи заповед за блокиране на дадена програма временно или въобще. За новото полицейско киберзвено разказа Йосиф Портер:
"И сега има закони, санкциониращи клевети, фалшиви новини и най-вече език на омразата и подстрекателство към терор. Те по-скоро засягат традиционните медии, защото там може да бъде установен авторът на некоректен текст. От скоро в регламентираните социални мрежи ката фейсбук, туитър, инстаграм има правила и лични профили могат да бъдат блокирани заради употреба на език на омразата и за подстрекателство. Отчасти това е моделът, към който и ние се придържаме. Можем да се самосезириаме или да отговорим на оплаквания на гражданите. Социалните мрежи, които имат собственици, които диктуват правилата, обикновено блокират провинилите се незабавно. При новите мрежи, които "атакуват" избирателите директно по телефона, процедурата на реакция е доста бавна. За трите дни, докато получим препоръка от прокуратурата, информация може да се чете от всеки, да се споделя и допълва. Опитваме се да разберем кой е източника на подобно подстрекателство или клевети. Междувременно сформираме звено не за заличаване, а за оспорване на публикацията. Така не ограничаваме свободата на словото, а изостряме вниманието на потребителите към възможните противоречия и липсата на достатъчно доказателствен материал".
Част от служителите, ангажирани с мониторинга на социалните мрежи срещу фалшивите новини и политическата пропаганда са студенти по право, философия и логика, както и други младежи, преминали успешно през курсовете по култура на общуването, финансирани от Ротари клуб. За тези курсове говори председателят на "Ротари-Херцелия" Мати Арел:
"След като станахме светители на няколко физически сблъсъка в Кнесета и скуката, на предизборните митинги, в които липсват добри оратори, решихме че трябва да върнем в извънкласната дейност, един предмет, който е съществувал навремето в израелските училища - риториката. В културата на общуването се включва не само говорене, но и запознаване с основните правила от психологията на комуникациите - правоговор, език на таялото и движенията, логично подреждане на фактологичен материал и най-важното умение да изслушаш опонента си. Воденето на диалог не означава през цялото време де се налага своята гледна точка, а е възможност и да се разбере какво подтиква другата страната да поддържа определено становище и дали в причините за него не се крият лични проблеми и неразбиране от заобикалящите. Затова използваме огромно разнообразие от специалисти, членове на нашата организация, да помагат на младите хора да се научат да бъдат убедителни при изказа си, без да обиждат и натрапват гледната си точка. Осигуряваме преподаватели по сценична реч, основи на правните науки и история на философията, обща история и други важни предмети, които да създадат умения да се спори учтиво и аргументирано. Имаме конкурс в седем кръга, който завършва със средношколски дебат по дадена актуална тема в Кнесета. Специално насърчаваме нашите възпитаница да участват в най-сериозните спорове в социалните мрежи. Иска ни си те да дават тон на разговора и да няма лични нападки и обиди. Би трябвало да победи по-добре аргументираната и по-добре изложена теза. Споровете в социалните мрежи се изострят най-много по време на избори и на военни конфликти, каквито за съжаление тук не липсват. Тогава добрият тон в споровете може да предотврати сблъсъци и насилие, каквито наблюдавахме, когато през май миналата година Израел бе обстрелван с ракети, но и по улиците му безчинстваха въоръжени с камъни и запалителни материали банди. Надяваме се предизборните страсти да не вземат подобна насока".
Репортажа можете да чуете от звуковия файл.
Въпреки планираните рекордни дългове в бюджета на Германия, за периода 2027-2029 г. се очертава сериозен недостиг от над 172 млрд. евро, съобщиха днес правителствени източници. Това са почти 28 млрд. евро повече от предвижданията в последните бюджетни параметри. Причините са по-ниски приходи в бюджета, включително заради новия икономически..
Младите лекари от инициативата "Бъдеще в България" се събраха на национален протест пред Народното събрание , като призоваваха за подкрепа от всички съсловия в здравната система. Днес изтича срокът, който беше даден от управляващата коалиция, за решаване на проблема със заплащането на работещите в здравната система. Медиците настояват..
Пожарът между хасковските села Устрем и Срем и непредвидимата посока на вятъра, е причина областният управител на Ямбол Николай Костадинов да задейства системата за ранно предупреждение за елховсокото село Мелница. Пожарът край Лесово е под контрол, продължава борбата с огъня в Бакаджика Кметът на общината Петър Гендов засега няма да обявява..
В италианската област Пулия, силите на реда делегирани от Европейската прокуратура разкриха нелегална фабрика за производство на цигари. Задържани са българи и украинци. Фабриката за незаконно производство на цигари е открита в селището Сторнара, предаде информационната агенция Ansa. Разположена на два етажа и оборудвана с най-модерна..
Пожар спря движението на високоскоростните влакове между Мадрид и Андалусия. Огънят е предизвикал задимяване при жп линиите в област Кастилия-Ла Манча. За потушаване на пламъците на мястото бяха разположени шест въздушни екипа, включително хеликоптери и самолети-амфибии, 14 наземни екипа и 84 пожарникари и екологични агенти от общността. От..
По-ниските температури в съседна Гърция не спряха някои от големите пожари в страната. Причината е силният вятър. Трети ден не спира борбата с огнената стихия на остров Китира. Отново бяха увеличени силите на гражданска защита и броят на доброволците на терен. По въздух гасят 6 самолета и 3 хеликоптера. Отново евакуираха туристите и жителите..
Режимът на Путин търси нови врагове, за да оправдае защо продължава войната в Украйна. Така бившият премиер и настоящ съпредседател на ПГ на ПП-ДБ Николай Денков коментира включването си в официалния списък на руското Министерство на външните работи като примери за "най-крайните прояви на русофобия", в който списък попадна заедно с Тодор..
Убеден съм, че има обществена потребност за отделянето на горския сектор в самостоятелно ведомство с неговите отговорности. България все още е за..