Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Полицейско киберзвено се бори с политическата пропаганда в Израел

Снимка: ЕПА/БГНЕС

На 1 ноември в Израел ще има избори за нов парламент (Кнесет), а може и в серия от избори, защото сегашните допитвания не сочат партия - фаворит, която да може да състави стабилно правителство. Битката за всеки глас ще е оспорвана, а за много от партийните централи няма непозволени средства. "Най-много се лъже по време на война и преди избори", твърди Ото фон Бисмарк.

Затова е толкова важен законът за реформиране на предизборната пропаганда, гласуван в началото на юли. Дали подобна регулация няма да влезе в противоречие с изконното право за свобода на словото - провериха кореспондентите на БНР Израел Феня и Искра Декало.

Все повече борбата между партиите за привличане на избиратели са води не на страниците на печатните издания, нито чрез традиционните електронни медии, а в социалните мрежи, а вече и на екрана на телефона. „Новата мода“ е да се обръщат директно към всеки жител на страната по мобилния му апарат. При това го правят не професионални журналисти, които обикновено показват и алтернативната гледна точка, а професионални пропагандни специалисти, на които им плащат за „спечелени гласове“ и липсва някакъв етичен или друг кодекс, който да ги накара да се придържат към коректен тон. При всяко, дори случайно, кликване на подобна програма, влизаш в системи за проучване на вкусове, интереси, дори лични данни. Последващите съобщения са по-добре насочени към потребностите и натюрела на всеки конкретен реципиент. Често текстовете се пишат от тролове и аватари. Няма контрол дали те са верни, или откровени лъжи, а дори да се истини, дали не са тенденциозни.

Международният скандал с програмата "Пегас" изключва насрещни приучвания от страна на полицията, за да не я обвиняват в погазване на свободата на словото. В навечерието на изборите бе създадено полицейско звено 105, което да събира оплаквания от страна на граждани и на базата на сигналите да сезира прокуратурата. До 3 дни може да се получи заповед за блокиране на дадена програма временно или въобще. За новото полицейско киберзвено разказа Йосиф Портер:

"И сега има закони, санкциониращи клевети, фалшиви новини и най-вече език на омразата и подстрекателство към терор. Те по-скоро засягат традиционните медии, защото там може да бъде установен авторът на некоректен текст. От скоро в регламентираните социални мрежи ката фейсбук, туитър, инстаграм има правила и лични профили могат да бъдат блокирани заради употреба на език на омразата и за подстрекателство. Отчасти това е моделът, към който и ние се придържаме. Можем да се самосезириаме или да отговорим на оплаквания на гражданите. Социалните мрежи, които имат собственици, които диктуват правилата, обикновено блокират провинилите се незабавно. При новите мрежи, които "атакуват" избирателите директно по телефона, процедурата на реакция е доста бавна. За трите дни, докато получим препоръка от прокуратурата, информация може да се чете от всеки, да се споделя и допълва. Опитваме се да разберем кой е източника на подобно подстрекателство или клевети. Междувременно сформираме звено не за заличаване, а за оспорване на публикацията. Така не ограничаваме свободата на словото, а изостряме вниманието на потребителите към възможните противоречия и липсата на достатъчно доказателствен материал".

Част от служителите, ангажирани с мониторинга на социалните мрежи срещу фалшивите новини и политическата пропаганда са студенти по право, философия и логика, както и други младежи, преминали успешно през курсовете по култура на общуването, финансирани от Ротари клуб. За тези курсове говори председателят на "Ротари-Херцелия" Мати Арел:

"След като станахме светители на няколко физически сблъсъка в Кнесета и скуката, на предизборните митинги, в които липсват добри оратори, решихме че трябва да върнем в извънкласната дейност, един предмет, който е съществувал навремето в израелските училища - риториката. В културата на общуването се включва не само говорене, но и запознаване с основните правила от психологията на комуникациите - правоговор, език на таялото и движенията, логично подреждане на фактологичен материал и най-важното умение да изслушаш опонента си. Воденето на диалог не означава през цялото време де се налага своята гледна точка, а е възможност и да се разбере какво подтиква другата страната да поддържа определено становище и дали в причините за него не се крият лични проблеми и неразбиране от заобикалящите. Затова използваме огромно разнообразие от специалисти, членове на нашата организация, да помагат на младите хора да се научат да бъдат убедителни при изказа си, без да обиждат и натрапват гледната си точка. Осигуряваме преподаватели по сценична реч, основи на правните науки и история на философията, обща история и други важни предмети, които да създадат умения да се спори учтиво и аргументирано. Имаме конкурс в седем кръга, който завършва със средношколски дебат по дадена актуална тема в Кнесета. Специално насърчаваме нашите възпитаница да участват в най-сериозните спорове в социалните мрежи. Иска ни си те да дават тон на разговора и да няма лични нападки и обиди. Би трябвало да победи по-добре аргументираната и по-добре изложена теза. Споровете в социалните мрежи се изострят най-много по време на избори и на военни конфликти, каквито за съжаление тук не липсват. Тогава добрият тон в споровете може да предотврати сблъсъци и насилие, каквито наблюдавахме, когато през май миналата година Израел бе обстрелван с ракети, но и по улиците му безчинстваха въоръжени с камъни и запалителни материали банди. Надяваме се предизборните страсти да не вземат подобна насока".

Репортажа можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Парламентарното заседание бе прекъснато заради липсата на кворум

Парламентът прекъсна парламентарното си заседание заради липсата на кворум. Председателят на НС Наталия Киселова даде 30-минутна почивка, след като се оказа, че няма кворум в пленарната зала. Красимир Терзиев от ГЕРБ-СДС поиска удължаване на заседанието до приключването на определените точки за деня. От "Възраждане" предложиха да не се..

публикувано на 20.02.25 в 14:24
Д-р Николай Болтаджиев

Д-р Болтаджиев: Бюджетът на НЗОК е лошо направен, с много пороци и без реформи

Бюджетът на НЗОК е лошо направен, с много пороци и без идеи за реформи . Това мнение изказа пред д-р Николай Болтаджиев, който доскоро беше член на Надзорния съвет на НЗОК. Той обясни, че "обявените 65 млн. лева по-малко са отрязани от предишния проектобюджет": "Това не е фатално, не е проблем, че парите са намалени с 65 млн. лева. Проблемът и..

публикувано на 20.02.25 в 14:23

ЕС може да пренасочи средства от Кохезионния фонд

"Има възможност за пренасочване на част от средствата по Кохезионния фонд на ЕС за други приоритети" - това каза говорителят на Комисията Мачей Берестецки в отговор на въпрос за публикации, в които се твърди, че част от неусвоените средства могат да се вложат в отбраната.  Ако се използва критерият за намаляване на неравенството между..

публикувано на 20.02.25 в 14:22
Христо Гаджев

Управляващите с проектодекларация за забрана на изпращането на български военни в Украйна

Управляващите ще внесат проект на декларация на Народното събрание, в която се забраняват всякакви инициативи за изпращане на български военни на територията на Украйна. Това съобщиха депутати от парламентарното мнозинство. Декларацията ще бъде разгледана днес на заседание на Комисията по външна политика, а утре ще бъде внесена в пленарна..

публикувано на 20.02.25 в 14:04
Даниел Бенатов

Проф. Бенатов, Киев: Повечето украинци разглеждат Зеленски като символ на съпротивата

Ако падне Украйна, руснаците ще помислят и за другите бивши съветски републики, както и за държавите-сателити на Съветския съюз.  Това заяви пред БНР проф. Даниел Бенатов от Киев. "Тогава има голяма вероятност да избухне Трета световна война.  Путин не се бори за ресурси, иска да унищожи европейската цивилизация, защото тя показва на руснаците..

публикувано на 20.02.25 в 13:40
Андрей Ковачев, ГЕРБ/ЕНП

Андрей Ковачев: В ЕС по-бързо да вземаме решенията за сигурността и отбраната ни

Съветът на страните в ЕС трябва по-бързо да вземаме решенията за сигурността и отбраната ни . Това каза пред БНР евродепутатът от ГЕРБ/ЕНП Андрей Ковачев и уточни, че вече има еврокомисар по отбрана , "общо закупуване и общо производство на отбранителна техника и може би поемане на общ европейски заем на тази отбранителна техника": "Отдавна се..

публикувано на 20.02.25 в 13:26

Изявени културни дейци получиха ордени от президента

Професор Кирил Топалов и Георги Йорданов получиха от държавния глава Румен Радев ордени "Стара планина - първа степен" за своите изключително високи заслуги в областта на науката, българската култура и изкуство. На церемония в Гербовата зала на президентската институция ордени "Св. св. Кирил и Методий“ получиха пианистът Людмил Ангелов,..

публикувано на 20.02.25 в 13:25