"Основните разделителни линии преди изборите са външно положени. Някой се опита, в контекста на българската история - успешно, отново да раздели българите на русофили и русофоби и да паразитира върху това разделение. Българските политически партии нямат собствена идеология, приемат идеологията на този, който е силен на деня, говора в геополитическо отношение. Затова измислят такива разделителни линии, върху които да паразитират като вампири".
Този коментар направи пред БНР социологът проф. Иво Христов.
Според него тези разделения вече вървят в областта на енергетиката.
"Отново сме най-верните на поредния Голям брат. Водещите политически партии, които се очертават, ГЕРБ и ПП - спорят кой е по-голям католик от папата, т.е. по-голям евро-атлантик. Две клики - едната е на старите господари на българския жалък политически елит, а другата е продукт на по-новото време - като два хищника се борят за остатъчния политически "елит" - млад и стар", добави проф. Христов.
"България се включва в световните процеси като обект, а не като субект. Максималното, което българският политически елит се опитва да направи, е да се прилепи колкото може по-близо до дувара, за да го подмине вятърът на историята. Политическите ни елити оцеляват, като паразитират върху остатъчния български ресурс, като гледат да не разгневят външнополитическите ментори, които могат да им направят живота черен", коментира още той.
Прогнозата на социолога е, че изборите на 2 октомври няма да решат нищо и след зимата ще има нови:
"Уморих се да повтарям, че влизаме в италиански сценарий".
В предаването "12+3" проф. Христов коментира кончината на Михаил Горбачов, пръв и последен президент на СССР, като подчерта, че още е рано да се даде обективна оценка на направеното и ненаправеното от него:
"Колкото повече минава времето, толкова повече натежават негативните оценки. Свободата, която беше дадена, беше в огромна степен туширана от огромните поражения, които бяха нанесени с рухването на социалистическата система и на СССР. Преките и косвени физически, човешки щети, които народите на СССР понесоха, са почти сравними вече с тези от Втората световна война".
Интервюто на Петър Волгин с проф. Иво Христов в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
Постоянната смяна на правителства в България пречи на приемането на национална програма за борба с антимикробната резистентност. Това заяви за „Хоризонт“ доцент Иван Иванов от Националния център по заразни и паразитни болести. При прекомерната употреба на антибиотици микроорганизмите спират да се влияят от лечение с лекарства, като по данни на..
" Съществуването е винаги някакъв парадокс, който трудно можем да си обясним . Появяваме се от нищото и целият ни жовот е пътуване към нищото...За хората, които са "подпрени" на вярата светът може би да изглежда по-различен, но безспорно е, че има една територия на непознаваемото , която каквато и наука да го заобикаля, каквито и открития да..
" Има странна симбиоза между част от регулаторните и контролиращите органи и част от ресторантьорския бранш ", изказа мнение пред БНР Дарин Стойков, който е собственик на заведение в София. Той допуска, че има данъчни протекции и политически чадър за част от бранша . Според него обаче протекциите не свършват в контролния орган, а..
" България е поела в една не много добра посока. Все още всяко трето дете в България живее в риск от бедност и от социално изключване , което автоматично го лишава от всички възможности, които биха му позволили да развие пълния си потенциал". Това заяви пред БНР Боряна Гидикова – директор "Комуникации" в УНИЦЕФ-България. На днешния..
Обществото е заблудено за БДЖ, защото всеки чака частен превозвач да дойде с неговите хубави влакове и да предлага по-добра услуга. На..
БСП не е вече БСП! Не ние си тръгваме от БСП, а БСП си тръгва от нас! Това каза пред БНР Петко Тюфекчиев, който заедно с други членове на три..
"Обсъжда се желанието на евроатлантическото мнозинство в НС да влезем по най-бързия начин в еврозоната. Скритата инфлация е много по-голяма от..