Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борел: Външните министри на ЕС се съгласиха да се прекратят визовите облекчения за Русия

Жозеп Борел
Снимка: Европейски съвет

Министрите на външните работи на Европейския съюз се споразумяха в сряда да прекратят напълно споразумението за облекчаване на визовия режим с Русия, което прави по-трудно и по-скъпо влизането на руски граждани в ЕС, заяви ръководителят на външната политика на блока Жозеп Борел, предаде Ройтерс.

"Ние се споразумяхме за пълно спиране на споразумението между Европейския съюз и Русия за облекчаване на визовия режим“, каза той на пресконференция в края на двудневната среща на външните министри в Прага.

"Това значително ще намали броя на новите визи, издавани от страните членки на ЕС. Ще бъде по-трудно, ще отнеме повече време", добави Борел.

Според него "днешното решение ще позволи да се предоставят визи на индивидуална основа след задълбочена оценка на всеки отделен случай и особено на конкретни групи хора", тъй като единният блок не иска да губи връзки с руснаците, които не подкрепят войната на тяхната държава срещу Украйна.

Дипломати казаха пред Ройтерс, че министрите от ЕС обаче все още не могат да се споразумеят за незабавна обща забрана на визите за пътуване на руските граждани, тъй като държавите членки са разделени по въпроса.

Външните министри също така се споразумяха да позволят на страни членки от източните части на Европа да предприемат "национални мерки", за да намалят броя на руските граждани, пресичащи техните граници.

Борел каза, че има значително увеличение на преминаванията на границите от Русия към съседните държави от средата на юли:

"Това се превърна в риск за сигурността на тези съседни държави. В допълнение към това видяхме много руснаци да пътуват за почивка и пазаруване, сякаш в Украйна не бушува война".

Жозеп Борел отбеляза, че външните министри на блока са взели решения да подкрепят страните, граничещи с Русия, които се оплакаха от руски туристи, преминаващи в ЕС, докато Кремъл води войната си срещу Украйна.

"Съгласихме се политически....., че нещо трябва да се направи“, каза Борел.

Той също така каза, че министрите са се съгласили да поискат от Европейската комисия да проучи какви мерки могат да бъдат предприети, за да се попречи на руснаците, които вече имат визи, да влязат в блока и са дали благословията си за едностранни стъпки, които да бъдат предприети от граничните държави.

"Тези държави могат да предприемат мерки на национално ниво, за да ограничат влизането . . . винаги в съответствие с Кодекса на шенгенските граници на ЕС“, добави той.

ЕС беше твърде разделен, за да се споразумее на този етап за пълна визова забрана, като остави неясни какви едностранни мерки могат да предприемат Естония, Латвия, Литва, Полша и Финландия, които имат сухопътни граници с Русия, за да ограничат достъпа на руски посетители.

Тези пет държави приветстваха спирането на споразумението за улесняване на визовия режим за Русия като "необходима първа стъпка", но подчертаха, че е необходимо да се направи повече, за да се ограничи "драстично" броят на издадените визи и руснаците, пътуващи до блока.

"Докато такива мерки не бъдат въведени на ниво ЕС, ние ще обмислим въвеждането на национално ниво на временни мерки за забрана на визи или ограничаване на преминаването на границата за руски граждани, притежаващи визи за ЕС, за да се справим с неизбежни проблеми с обществената сигурност“, посочиха тези пет държави членки в съвместно изявление.


По публикацията работи: Явор Римски

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мариян Карагьозов

Мариян Карагьозов: Стратегическите интереси на Турция и Израел спрямо Сирия се разминават

На 15 юли се навършиха 9 години от опита за преврат срещу Реджеп Ердоган в Турция. Военните преврати в турската история никога не са донесли нищо добро на страната . След военния преврат през 1960 г. – първият от серията преврати, е въведена либерална конституция, но следващите са все посегателства срещу демокрацията, завършвали с..

публикувано на 19.07.25 в 11:55
Владимир Шопов

Владимир Шопов: Свидетели сме на точка на пречупване в отношението на Тръмп към Русия

"Свидетели сме на точка на пречупване сякаш в отношението на Тръмп към Русия". Това заяви пред БНР политологът  Владимир Шопов : "От една страна ми се струва, че имаше известно натрупване на промени през последните месеци, които сочеха в тази посока. Знаете продължаващата подкрепа, макар и с моменти на известна несигурност за украинската..

публикувано на 19.07.25 в 11:55

Тол камерите вече са включени в контрола на движението по магистралите

Камерите на тол системата вече са ефективно включени в контрола на движението по магистралите.  Осъзната е нуждата да се води война с нарушителите на пътя През вчерашния ден само на автомагистрала "Хемус" при тунел "Топли дол" са съставени 10 акта за шофиране в аварийната лента и още два на магистрала "Тракия", на територията на Софийска област,..

публикувано на 19.07.25 в 11:11
Петер Мадяр

Крищоф Нади: Големият въпрос е дали режимът на Орбан може да бъде сменен

Тази седмица в Унгария най-популярният опозиционен политик Петер Модяр се качи на кану за символична обиколка из малките градове и села, които до момента твърдо подкрепят управляващата партия ФИДЕС. Модяр изглежда като все по-голяма заплаха за властта на Виктор Орбан - емблемата на консервативния национализъм. Изборите са догодина, но..

публикувано на 19.07.25 в 11:05

Цената на царевицата се повишава на световните тържища

Цената на царевицата се повишава на световните тържища през седмицата, отчитат от Софийската стокова борса, цитирани от БТА. Според данните, в Съединените щати царевицата е поскъпнала със 7 долара на тон, като в момента това количество се търгува за 201 долара. Поскъпване има също във Франция и Украйна.   На борсата Юронекст рапицата е поскъпнала..

публикувано на 19.07.25 в 10:49
Веселин Желев

Веселин Желев: Бюджет 2028-2034 на ЕС е фундаментално различен от досегашните

Този бюджет е фундаментално различен от всички предишни – като размер, приоритети, структура и начини на финансиране. Това мнение изрази пред БНР журналистът  Веселин Желев от  Клуб Z, дългогодишен кореспондент на различни медии в Брюксел, след като ЕК огласи предложенията си върху следващата многогодишна финансова рамка на ЕС след 2027 г...

публикувано на 19.07.25 в 10:45
Отстраненият от длъжност южнокорейски президент Юн Сук-йол

Бившият президент на Южна Корея - с допълнителни обвинения

Бившият президент на Южна Корея Юн Сук-йол, който се намира в затвора, получи допълнителни обвинения, предаде Ройтерс. Специален прокурор продължава разследването срещу него за краткотрайното обявяване на военно положение в страната през декември.  Новите обвинения включват възпрепятстване на упражняването на правата на други лица чрез злоупотреба..

публикувано на 19.07.25 в 10:44