Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. д-р Даниела Дикова и други музиканти организират музикални игри за деца

Женя Добрикова, професионален музикант и флейтист с ученици
Снимка: Ирина Тодорова

Миналата година отбелязахме откриването на новото пространство за култура - камерната зала "Арденца" в село Герман. Залата се намира в двора на къщата на известната пианистка проф. д-р Даниела Дикова, преподавател в Националната музикална академия в София. Това лято залата има ново предназначение - в нея се провеждат музикални занимания за деца от 4 до 12 години.

"Имам интерес към обучението във всичките му форми, защото в моя род има педагози в различни области на изкуството и науката. Бях много привлечена от едни музикални игри, които наблюдавах в едно музикално училище във Виена. Заинтригува ме по какъв лесен и забавен начин за малките деца между 2 и 5-годишна възраст се съставят първите идеи за музиката и музикалната грамотност", каза за БНР професор на Даниела Дикова, която е организатор на музикалните игри. 

Професор Дикова е събрал екип от съмишленици, които са професионални музиканти и въвежда и в България заниманията, които е видяла във Виена. Осигурено е финансиране от Фонд "Култура" за реализацията на проекта.

"Педагозите, които се занимават с това са флейтистката Жени Добрикова, Емил Джордж Атанасов, Биляна Груданска - тя е пианистка. Те и тримата са учили в западните школи", каза за БНР професор Дикова.

Камерният оркестър и децата разучават възрожденски песни и по думите на Даниела Дикова по този начин подрастващите осъзнават "принадлежността си към нацията, ценностите, естетиката на тази нация".

Според Даниела Дикова песните "Вятър ечи, Балкан стене" и "Хубава си татковино" "разкриват българщината и силата на нашия народ, неговите ценности, вярата, качествата на българина, които са причина той да оцелее, въпреки тежките исторически моменти".

Симеон е в трети клас и един от участниците в музикалните игри, в които се изучават музикални ноти. 

"Приятно ми е да свиря на някакъв инструмент, да не ми е скучно, да мога повече неща, да се гордеят с мен. Може като стана голям, да стана пианист. Обичам да свиря по-бързи неща, по-живите мелодии ги харесвам повече".

Любов е на 10 години и е от Велико Търново. Тя е на гости при дядо си Тошко в село Герман. С по-малката си сестра посещават музикалните игри.

"С нея играем игри".

Женя Добрикова е завършила музикална педагогика и преподава уроци по флейта на Симеон и Любов.

"Искрено се забавлявам с тях. Освен, че правя музикалните игри, свирим и на флейта, но в същото време правим игри, които са с движение, които не са само на едно място, защото децата понякога имат нужда от движение".

В някои от заниманията се включват и родителите:

"За мен усещането сега с децата винаги е много хубаво. За мен това е нещо различно и много важно за децата - да израснат в такава среда, да израснат с инструментите".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50
Woomb

Българският дует Woomb излиза на сцената на фестивала "Евросоник" в Грьонинген

Българският дует Woomb ("Уумб"), носител на награда от конкурса "Пролет" на БНР, ще излезе на сцената в Грьонинген тази вечер като един от номинираните за престижните музикални награди. Българската група Woomb е сред номинираните за наградите MME Public Choice Award Наградите Music Moves Europe, организирани от европейския шоукейс..

публикувано на 16.01.25 в 08:23

Силен старт на Международния кларинетен конкурс "Сава Димитров" 2025

От 17 до 21 януари 2025 г. София ще бъде домакин за трети път на Международния кларинетен конкурс „Сава Димитров“ – културно събитие, което все повече трупа престиж и привлича световния музикален елит. Организатори са Националната музикална академия „Проф. Панчо Владигеров“ и фондация „Проф. Сава Димитров“, със съдействието на Министерството..

публикувано на 15.01.25 в 16:52
Мартина Табакова и Албена Врачанска

Радиооркестърът представя световната премиера на нов български клавирен концерт

На 15 януари в Първо студио на БНР от 19.30 ч. Симфоничният оркестър на БНР ще продължи поредицата си, в която през този сезон представя програми изцяло с българска музика. На диригентския пулт ще застане Константин Добройков - ръководител на камерния ансамбъл "Софийски солисти", с когото радиосимфониците са работили многократно и в концертни, и в..

публикувано на 15.01.25 в 15:56

Влиянието на ИИ във фокуса на Венецианското биенале по архитектура 2025

19-ото издание на Венецианското биенале по архитектура е планирано за периода от 10 май до 23 ноември 2025 г. Темата тази година изследва влиянието на изкуствения интелект и новите технологии върху архитектурата и обществото.  Българският павилион ще бъде подготвен от архитект Ясен Марков . Неговият проект "Псевдоприрода" спечели първо..

публикувано на 13.01.25 в 18:34