Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Короната на краля" и изкуството във вандализма

Кадър от филма "Короната на краля"
Снимка: Sofia Graffiti Tour

Зараждането и развитието на графитите в една от "меките" на уличното изкуство в Европа - от пънка до "бомбите". Такава история ще ви предложи един премиерен за България документален филм, част от събитията "From Vandal to Art 2". 

На 8 септември в Дома на киното в София ще може да се гледа "Короната на краля - трудни, добри, по-добри времена". Визираните времена са първите десетилетия на графити изкуството в Амстердам, Нидерландия - едно от местата, откъдето тръгва рисуването със спрейове в Европа изобщо. 

"Името е специфично, защото най-добрите графити художници наричат себе си "kings" или крале, съответно "queens" при жените-художници. Филмът е фокусиран върху периода от средата на 70-те до средата на 90-те. Интересно е, защото началото на холандските графити е свързано с пънк културата, докато 20 години по-късно сцената вече се е оформила като типична за графитите - изписват се псеводоними и се изрисуват персонажи, т.нар. "characters". Филмът проследява този път."

Това разказва Николай Бизев от Sofia Graffiti Tour - организаторите на събитията "From Vandal to Art", които миналата година стартираха с изложба, събрала в галерийно пространство някои от най-разпознаваемите и известни български графити художници. Събитията от поредицата имат подкрепата на посолството на Нидерландия у нас - една от причините в тях да е втъкана и постоянна "холандска" нишка. 



Част от нея е и българската премиера на "KROONJUWELEN" или "Короната на краля". Той е реализиран през 2006, като идеята се заражда две години по-рано, когато в Амстердам има среща на оригиналните графити "крале" - най-големите художници през първите десетилетия на сцената.

"Там сцената се различава от тази в Ню Йорк (б.р. - градът, в който тази форма на изкуство възниква). В Ню Йорк графитите започват да се развиват в края на 60-те и началото на 70-те. Бумът е през 80-те, когато графитите вече са пряко свързани с хип-хоп културата. В Европа нещата са малко по-различни. Холандия е пример за това, защото пънкарите хващат спрейовете, за да рисуват символи и пишат по стени на сгради и паметници. Това е една от двете страни заедно с Германия, в които графити движението възниква в Европа. Интересно е именно да се види развитието от пънк-корените до днешната графити сцена", продължава Николай Бизев.

Чуйте разговора ни с него за предаването "Изотопия", в който още засягаме общото между холандската и българската сцена, изкуството във вандализма и пътят между двете, който превръща и софийските графити в забележителност.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Христов (в средата), Румен Троев (вляво) и Цветан Апостолов от

Александър Христов: Няма смисъл да се прави изкуство, което не е свободно

Коледното настроение е в духа , в обединението, в заедността, а изкуството прави точно това - да събира хората .  Това каза пред БНР режисьорът Александър Христов от театрално дружество "Конфликт" .  " В Деня на бащата ние имаме привилегията да сме с нашите родители , с бащите си, а само на 1500 км от София ( в Украйна) децата не могат да..

публикувано на 26.12.24 в 18:31

Коледа с КласикАрт и Вероника Тодорова

На 21 декември ансамбъл КласикАрт кани почитателите си на празничен концерт - Коледа с КласикАрт. Специално участие в него ще има забележителната българска акордеонистка Вероника Тодорова, която е и автор на една от пиесите в програмата.  На сцената с тях ще бъдат още: Детски филхармоничен хор, Балетно студио “Джулия Ромеова”, деца художници от “Артис”..

публикувано на 21.12.24 в 09:53
Иво Димчев

Иво Димчев: Провокацията има граници

Провокацията има граници , заяви пред БНР певецът Иво Димчев - един от най-популярните български алтернативни изпълнители. Той е известен не само с артистичните си изяви, но и с подкрепата на ЛГБТ общността и борбата срещу дискриминацията. Той е хореограф, художник, режисьор, автор на спектакли, текстове и песни.  " Когато отнемаш удоволствието,..

публикувано на 20.12.24 в 18:21
Владимир Кираджиев

Владимир Кираджиев възражда у нас "Порги и Бес" от Гершуин в концертна версия

На 21 декември в зала "България" от 19:00 часа Смесеният хор и Симфоничният оркестър на БНР ще изпратят 2024 година по специален начин - с музика между класиката и джаза. Диригентът Владимир Кираджиев - уважаван музикант и преподавател във Виена - избира операта "Порги и Бес" от Джордж Гершуин за поредното си гостуване на радиосъставите в София. За тях..

публикувано на 18.12.24 в 21:38
Димитър Ненов

"Коледа" от Димитър Ненов отново звучи на рождения ден на композитора

За осма поредна година фондация "Йордан Камджалов" организира отбелязването на рождения ден на забележителния български композитор и архитект Димитър Ненов - 19 декември. Новата българска музикална традиция на тази дата в София да бъде изпълнявана неговата впечатляваща оратория "Коледа" от оркестър "Генезис" и хора към Музикална лаборатория за Човека..

публикувано на 18.12.24 в 21:09
Лора Маркова

Младата българска надежда Лора Маркова дебютира със Софийската филхармония

Една от най-талантливите наши млади цигуларки - Лора Маркова, носителка на специалния приз "Олга Камбурова" 2019 на предаването "Алегро виваче", ще дебютира като солистка на Софийската филхармония в четвъртък, 19 декември, в зала "България" от 19:00 ч. Тя ще поднесе на публиката емблематичния Концерт за цигулка и оркестър от Пьотр Илич Чайковски..

публикувано на 18.12.24 в 14:17

Камерен ансамбъл "Силуети" кани най-малките на спектакъл-концерт "Шарената книжка"

Тази събота, последно за тази година, камерен ансамбъл "Силуети" и Сити Марк Арт Център в София ще представят своя спектакъл-концерт "Шарената книжка". Това представление е специално подготвено за бебета и най-малки деца, както и за техните родители. Те ще могат да чуят класически пиеси от Моцарт, Шуберт, Брамс, Сен-Санс, Корсаков, Прокофиев,..

публикувано на 18.12.24 в 12:35