До началото на учебната година остава само седмица. Със старта ѝ трябва да започне преодоляване на образователни дефицити, натрупани по време на пандемията. Дискутират се също темите за промяна в учебните планове и за ваканциите.
Цветан Цветански от Центъра за образователни инициативи обясни в предаването „Нещо повече“, че не е правил точни измервания дали българските ученици учат по-малко от връстниците си в Европа, но със сигурност те са конкурентноспособни в рамките на висшите учебни заведения. „Адаптират се добре в западните университети, което говори, че те тук получават високо ниво на образование“.
Съществува обаче голям дисбаланс между учениците на високо образователно ниво и такива с много ниско, отчете той. „Липсва едно стабилно средно равнище. То обаче е въпрос и на отношение на обществото към образованието и на приемането му като ценност. Високото ниво се дължи и на фактори, които са извън училищната среда, включително на влиянието на семейната среда. Не може да се отрече, че българският учител дава едно високо образователно ниво там, където то е желано“.
Частните уроци не са феномен само в България, обясни експертът. „Например в Италия, за да учиш медицина, няма как да го направиш без частни уроци. Във Франция е по същия начин. Въпросът е дали допълнителните занимания компенсират знания, които трябва да бъдат получавани в рамките на самото училище. Ако входът към българските висши учебни заведения е единствено външното оценяване, няма да има нужда от частни уроци. Те са свързани не с желанието на българския ученик да продължи образованието си в родните висши учебни заведения, а по други причини - като желание да получи повече знания по определени езици или по компютърни науки, които да му помогнат да се реализира навън“.
Цветански не е сигурен дали е възможно преодоляването на натрупаните образователни дефицити. „Трябва да се случат определени неща и да бъдат стартирани процеси. Имаше забавяне на големи проекти. Трябва да бъде завършена и квалификацията на преподавателите“.
Тази учебната година отново стартира в необичайна среда – разгара на предизборната кампания, напомни той. „Рискуваме темата за образованието да бъде по някакъв начин политизирана. Образователната среда няма нужда от това. Тя се нуждае от един спокоен и аналитичен прочит, при който да се прецени как да бъдат преодолявани дефицити. Трябва да бъде дефинирано разбирането за качествено образование“.
Има повишен интерес към учителската професия и подмладяване на преподавателските състави, категоричен е експертът.
С 60 000 повече са повикванията на спешния телефон 112 от началото на месец юли в сравнение с изминалия месец юни заради усложнената пожарна обстановка в страната. От националната телефонна линия за спешни повиквания допълват, че е необходимо гражданите да останат на линия до получаване на отговор от оператор от 112. Засиленият трафик води до..
Споразумението за митата между ЕС и САЩ предизвика разнопосочни реакции, включващи както облекчение, така и предупреждения за твърде висока цена. В замяна на това, че Вашингтон ще облага европейския внос не с 30, а с 15 процента мито, Евръсъюзът ще трябва да купува повече енергоресурси и оръжия от САЩ, като инвестира в американската икономика..
"Става все по-топло. Сега юли е с 2.7 градуса над нормата". Това обясни пред БНР проф. Георги Рачев, климатолог и преподавател в СУ "Св. Климент Охридски". "Финландската метеорологична асоциация отчете 14 дни с максимални температури, които не са отчитани, откакто се водят метеорологични наблюдения. Северна Европа, Сибир, Северният..
Продължават гасенето на пожара в местността Бакаджика край Ямбол. От сутринта се прокарват просеки с булдозер, на терен са екипи на огнеборците, три пожарни автомобила, две специализирани коли на Горското и 20 военнослужещи. Огънят вече е унищожил около 6000 декара - лозов масив, иглолистна гора, стърнища, сухи треви и храсти. Именно от..
Продължават усилията за овладяване на пожара в Пирин, където огънят засегна около 12 000 декара горска територия. От двете активни огнища остана само това над планинските села в община Струмяни и Кресна. По информация от оперативния щаб към момента няма застрашени населени места, но пожарът в Пирин остава най-тежкият в страната, каза директорът на..
Лидерите на Камбоджа и Тайланд се споразумяха за "незабавно и безусловно" прекратяване на огъня, влизащото в сила от полунощ, в опит да сложат край на най-смъртоносния си конфликт от повече от десетилетие след пет дни на ожесточени боеве, предават Ройтерс и Франс прес. На фона на международните усилия за потушаване на конфликта,..
Ликвидиран е пожарът на 2000 метра надморска височина в Рила, който горя дни наред и обхвана площ от 800 дка, от които 200 дка гора - низово, и 600 дка - сухи треви, съобщават от Областната дирекция на полицията в Кюстендил. От природен парк "Рилски манастир" казаха за БНР, че предстои да се направи обстоен оглед на опожарените площи и за..
„Комисията за противодействие на корупцията е обвързана с получаването на средствата по Плана за възстановяване от Европейската комисия. Този план, както и..