Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Цветан Цветански: Българският учител дава едно високо образователно ниво там, където то е желано

Цветан Цветански
Снимка: Стопкадър, ТВ Европа

До началото на учебната година остава само седмица. Със старта ѝ трябва да започне преодоляване на образователни дефицити, натрупани по време на пандемията. Дискутират се също темите за промяна в учебните планове и за ваканциите.  

Цветан Цветански от Центъра за образователни инициативи обясни в предаването „Нещо повече“, че не е правил точни измервания дали българските ученици учат по-малко от връстниците си в Европа, но със сигурност те са конкурентноспособни в рамките на висшите учебни заведения. „Адаптират се добре в западните университети, което говори, че те тук получават високо ниво на образование“.

Съществува обаче голям дисбаланс между учениците на високо образователно ниво и такива с много ниско, отчете той. „Липсва едно стабилно средно равнище. То обаче е въпрос и на отношение на обществото към образованието и на приемането му като ценност. Високото ниво се дължи и на фактори, които са извън училищната среда, включително на влиянието на семейната среда. Не може да се отрече, че българският учител дава едно високо образователно ниво там, където то е желано“.

Частните уроци не са феномен само в България, обясни експертът. „Например в Италия, за да учиш медицина, няма как да го направиш без частни уроци. Във Франция е по същия начин. Въпросът е дали допълнителните занимания компенсират знания, които трябва да бъдат получавани в рамките на самото училище. Ако входът към българските висши учебни заведения е единствено външното оценяване, няма да има нужда от частни уроци. Те са  свързани не с желанието на българския ученик да продължи образованието си в родните висши учебни заведения, а по други причини - като желание да получи повече знания по определени езици или по компютърни науки, които да му помогнат да се реализира навън“.

Цветански не е сигурен дали е възможно преодоляването на натрупаните образователни дефицити. „Трябва да се случат определени неща и да бъдат стартирани процеси. Имаше забавяне на големи проекти. Трябва да бъде завършена и квалификацията на преподавателите“.

Тази учебната година отново стартира в необичайна среда – разгара на предизборната кампания, напомни той. „Рискуваме темата за образованието да бъде по някакъв начин политизирана. Образователната среда няма нужда от това. Тя се нуждае от един спокоен и аналитичен прочит, при който да се прецени как да бъдат преодолявани дефицити. Трябва да бъде дефинирано разбирането за качествено образование“.

Има повишен интерес към учителската професия и подмладяване на преподавателските състави, категоричен е експертът.

Интервюто на Людмила Железова с Цветан Цветански в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Гръцкият първи дипломат припомни на колегата си в Скопие задължението да използва името РСМ

Министърът на външните работи на Република Северна Македония Тимчо Муцунски се срещна с гръцкия си колега в Атина. Двамата обсъдиха бъдещето на двустранните отношения с акцент стабилността и сигурността на Балканите. Гърция изцяло подкрепя стремежа на Скопие за членство в Евросъюза, подчерта министър Йоргос Герапетридис. Двамата дипломати..

публикувано на 23.07.25 в 19:09

Температури до 25 градуса на Седемте езера

До 25 градуса стигат температурите в горещините последните дни на Седемте езера. Вчера френски турист получил инфаркт, което наложило да бъде повикана въздушната линейка - мъжът, който е на 55 години, е спасен. Голямата надморска височина и горещото време предизвикват влошаване на хора със здравословни проблеми, качващи се на Седемте езера,..

публикувано на 23.07.25 в 18:31

НС прие на първо четене промени в Закона за енергетиката

Комисията за енергийно и водно регулиране ще има право да утвърждава минималния размер на планираните разходи на ЕРП-тата за ремонти на електропреносната мрежа и да упражнява контрол върху изпълнението, реши Народното събрание с приети на първо четене промени в Закона за енергетиката.  Енергийният регулатор ще може да изисква от ЕРП-тата да..

публикувано на 23.07.25 в 18:15

Медиците са готови на последващи действия, ако НС не изпълни исканията им

Професионалистите по здравни грижи са готови на последващи действия, ако парламентът не изпълни исканията им за начална заплата в размер на 150 процента от средната за страната. В позиция до медиите от съсловната им организация се обявяват против идеята на управляващите това заплащане да се договаря между синдикати и работодатели. Здравната..

публикувано на 23.07.25 в 17:51
Камиони на Египетския Червен полумесец с хуманитарна помощ влизат от Египет в ивицата Газа през граничния пункт

Израел: В Газа има 950 камиона с помощи

Повече от 100 хуманитарни организации и правозащитни групи предупредиха, че в Ивицата Газа има "масов глад".  Повече от два милиона души изпитват остър недостиг на храна и други стоки от първа необходимост след 21 месеца на конфликт.  Сред подписалите изявлението са "Лекари без граници", Световният фонд "Спасете децата" и "Оксфам". Общо над..

публикувано на 23.07.25 в 17:41

ЦИК предложи на президента да насрочи нови общински избори в Пазарджик

Централната избирателна комисия изпрати до президента Румен Радев предложение да издаде указ за насрочване на нов избор за общински съветници в община Пазарджик. До новия избор се стигна след окончателното решение на Върховният административен съд да потвърди решението на Административния съд в Пазарджик, който обяви за недействителен изборът..

публикувано на 23.07.25 в 17:11

Парламентът осъди с декларация руската агресия в Украйна

С декларация мнозинството в българския парламент осъди руската агресия в Украйна. Проектът беше внесен от ПП-ДБ и беше подкрепен от ГЕРБ-СДС и ДПС - Ново начало с общо 112 гласа "за". В декларацията се посочва, че България се солидаризира с Европейския парламент и потвърждава определението на Руската федерация като държава, подкрепяща..

публикувано на 23.07.25 в 17:05