Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

70 произведения на самоуки артисти ще бъдат показани в Българския културен институт във Франция

Произведение на Денис Попов
Снимка: Български културен институт в Париж

Български аутсайдери в изкуството ще покажат творби в Париж през септември. 70 произведения на самоуки артисти ще открият есенния сезон на Българския културен институт във Франция. Така страната ни ще представи свои артисти, спадащи към едно от най-интересните течения в световното изкуство - „арт брут“, което се интересува от самоуки творци, работещи извън утвърдената художествена сцена. Плакатът на изложбата е изработен от Теодор Ушев, а самата експозиция ще бъде открита в Париж на 16 септември.  
Алексей Алексиев   Снимка: Български културен институт в Париж
"Тази изложба е един от най-интересните проекти, по които съм работила. Аутсайдери в изкуството е игра думи. Това е буквалния превод на английското понятие - аутсайдер, което е еквивалент на френското art brut. Обозначава артисти без академично образование, които не са част от масовата художествена сцена, които творят изяло извън нормата", каза за БНР Десислава Бинева, директор на Българския културен институт в Париж. 

Ще бъдат показани произведения на 7 автора и на пациенти в психиатрична клиника.

"Това не са хора, които рисуват красиви залези или пейзажи в свободното си време. Art brut артистите са особена категория творци. Те са извънсистемни играчи, които изпитват творческите си граници и границите като личности. Те са неортодоксални. Аутсайдери са и в личните си истории, и в произведенията си. Те са много далеч от суетата и не са част от галерийния живот, не се интересуват дали ще бъдат харесани или разбрани", допълни в предаването "Закуска на тревата" Десислава Бинева.
Росен Карамфилов  Снимка: Български културен институт в Париж
Сред артистите в световен мащаб има много хора, които страдат от психични заболявания.

"Терминът art brut в превод означава сурово, необработено изкуство и е въведено от художника Жан Дюбюфе през 1945 г., който по това време започва да изследва изкуство, създадено от пациент на психиатрична клиника".

Outside the box / ИЗВЪН РАМКАТА се открива на 16 септември 2022 в галерията и по инициатива на Българския културен институт в Париж и в партньорство с Art brut fair - най-голямото изложение за този вид изкуство в Париж и Ню Йорк, което се провежда от 15 до 18 септември  2022.   

Борислава Марчева      Снимка: Български културен институт в Париж
До момента България е единствената европейска страна, която не беше представена в тази сфера, необичайна и за българската публика. Информация за наши съвременни  art brut артисти липсва, поради което те остават напълно непознати в тези международни среди.   Росен Карамфилов  Снимка: Български културен институт в Париж

След Франция, изложбата ще бъде показана и пред българската публика през януари 2023,  в галерия DOZA в София.   

Повече можете да чуете в  звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Стадото" на Милко Лазаров ще открие тазгодишната "Киномания"

Третият игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото" ще открие 38-ото издание на "Киномания" на 13 ноември в Зала 1 на НДК. Филмовият фестивал "Киномания" ще се проведе от 13 ноември до 01 декември в София, Пловдив и Варна, а билетите са вече в продажба. В програмата на "Киномания" очаквайте прожекцията на осем български филма и много..

публикувано на 03.11.24 в 13:44

Делегация от Токайския университет гостува на Детския хор на БНР

Скъпи гости посреща диригентът на Детския хор на БНР маестра Венеция Караманова, дошли от далечна Япония. Те са част от ръководния екип на Токайския университет. На 18 турнета в страната на изгряващото слънце са били хористите на маестра Караманова. Дружбата им с Япония е от 1967-ма година, когато начело на Детския радиохор е бил..

публикувано на 03.11.24 в 08:16

65 години отпразнува Северняшкият ансамбъл за народни песни и танци "Иван Вълев"

В Плевен с два впечатляващи концерта отбелязаха 65 години от създаването на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“. Концерт - спектаклите „Наследството” и „На Север от Балкана” заслужиха аплодисментите на препълнената зала в Драматично-кукления театър „Иван Радоев“. Аплодисментите не стихваха по време на двата..

публикувано на 03.11.24 в 07:37
Иван Кирев

Навършват се 100 години от рождението на Иван Кирев

„Акордеонът е моята душа. Свиренето на сцената, контакта с хората, те ме зареждат и те ми продължават живота“. През 40-те години на миналия век сред изпълнителите, които свирят „на живо“ в Радио „София“, се появява млад музикант – акордеонистът Иван Кирев от село Нова Надежда, Хасковско. С висше музикално образование, той се..

публикувано на 03.11.24 в 05:53

Родолюбивата мисия на Петко Добрев

Петко Добрев е историк и географ от Силистра. Завършил е Великотърновски университет "Свети свети Кирил и Методий", специалност " история" и " география". Неговата книга " История на Българите в Европа - 5-10 век" е дообогатяване и разширяване на предишната, която представях в предаването "Рано в неделя" и отново има задачата да доказва..

публикувано на 03.11.24 в 04:58
Мартин Иванов

Пианистът Мартин Иванов отпразнува 30 години на сцената

На 20 октомври талантливият виртуозен пианист Мартин Иванов отбеляза творчески юбилей с концерт матине под надслов „30 години на сцена“. Събитието се проведе под формата на самостоятелен клавирен рецитал в Ehrbarsaal в центъра на Виена. Тази красива, построена през 1877 г. концертна зала е известна сред музикантите по света със своята..

обновено на 02.11.24 в 22:06
Изложба в Националната художествена гимназия

Милен Митев: Не трябва да очакваме изкуството да идва при нас, ние трябва да бъдем при него!

В галерия "Нова" на Националната художествена гимназия "Димитър Добрович" Сливен генералният директор на БНР Милен Митев откри изложбата от националния конкурс  за ученици от училищата по изкуствата "По стъпките на Сирак Скитник 2024." Конкурсът се организира от БНР и НХГ "Димитър Добрович", с подкрепата на Министерството на културата , Община..

публикувано на 02.11.24 в 07:00