Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Вероятно крепостта Малкото кале е построена през 30-те години на 11 век

Комплексът може да бъде посещаван от туристи

Снимка: РИМ Ямбол

Повече от 10 години крепостта Малкото кале в близост до боляровското село Воден е обект на археологически разкопки. Проучванията за това лято вече приключиха, но специалистите тепърва ще оценяват находките. 
Крепостта се намира на средновисок хълм в Странджа планина, в непосредствена близост до турската граница, в землището на село Воден. Иманярски набези са причината през 2008 година да започнат археологически проучвания. От тогава всяко лято археолози и студенти работят на обекта.

"Започнахме малко случайно на посоки в едни изкопни дейности в Северозападния ъгъл на крепостта. Попаднахме на една кръгла кула с два периода на градеж и вече през годините навлязохме във вътрешността. 80% от вътрешното пространство на крепостта е проучена", каза за БНР Явор Русев от Регионалния исторически музей в Ямбол.

Какво със сигурност се знае за Малкото кале?

"След 12-13 години проучвания имаме някаква теория за това кога е създадена и кой е владял през годините. Вероятно е построена през 30-те години на 11 век, след като тези територии на Ямболска област и Източна Тракия са трайно присъединени  към Византийската империя, даже още преди епичните борби на Цар Самуил с византийците. Одрин е много близо - тогавашния  Адрианопол. Това са първите територии, които са присъединени от Византия. Тази крепост вероятно е дадена като феодално имение на местен благородник и печатите, които откриваме през годините ни дават ценна информация за това кой може да бъде. При положение, че крепостта е разрушена в края на 12 век, категорично сме убедени в това, по време на третия Кръстоносен поход - говорим за 150 години живот на крепостта, които предполагат 5-6-7 поколения, които са я владели. Примерно за 11 век няма как да кажем кой е бил първият владетел на крепостта, но за 12 век на базата на печатите, които са открити можем да кажем, че е твърде вероятно да е представител на фамилията Ватаци, известна византийска фамилия, която даже излъчва и византийски император в по-късен период", допълни за "Хоризонт" Явор Русев.

С какво Малкото кале се превръща във важен обект на археологическата карта на страната.  

"Първо, че в този регион няма друг изцяло проучен обект. Второ - самите находки, ние имаме керамо-пластични украси. Това са глинени розетки, които се слагат от външната страна на прозорците на сградите, които са намирани основно в църкви и манастири".

Имението е сравнително малко, разположено е на около един декар площ, което го прави лесно за проучване. Какво е открито това лято.

"Тази година разкрихме една сграда, долепена до южната страна на задния вход и ни даде един изключително интересен резултат".

Кои са най-интересните находки:

"За археолога всичко е важно. Имаме монети, които не са толкова ценни като информация. Намирането на луксозна керамика, каквато сме намирали в огромни количества през годините ми прави много впечатление и ме радва, защото това е сериозна информация за тези, които са живели тук през годините".

След приключването на проучванията на крепостта предстои консервиране и реставриране на Малкото кале.  

"Този обект стана обект с национално значение. Той е в комплект със средновековния манастир, който е източно от кулата на 400 метра. Това е цял комплекс, средновековен, който може да бъде посещаван от туристите - не само от българи, но и от други държави, защото манастирът е свято място. Може да има поклонически туризъм. Тук може да идват любителите на археологията".

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Първото частно лечебно заведение в Плевен навърши 25 години

В Плевен отбелязват 25 години от създаването на първото частно лечебено заведение за извънболнична и болнична медицинска помощ в Северна България. Носи името АВИС "Медика". Какво точно означава то, за идеята и реализацията през годините, за мечтите и доброто у хората разказват създателите на АВИС "Медика" – д-р Владимир Андреев и..

публикувано на 14.04.25 в 19:49
Тайната вечеря

Кои са различните претенции за мястото на Тайната вечеря?

Благодатният четвъртък е свързан и с Тайната вечеря, на която арестуват Христос. Две места в Йерусалим претендират точно там да се е състояла вечерята на Исус и апостолите.  Обикновено туристите биват водени в двуетажна дом в еврейския квартал на стария град на Йерусалим. Екскурзоводите твърдят, че точно това е мястото, посочено в текстове от..

публикувано на 14.04.25 в 14:17

В очакване на фадромите в ромската махала на "Захарна фабрика"

Обява за предстоящо бутане на незаконни постройки е била разлепена върху домове в ромската махала в столичния квартал "Захарна фабрика". Местната администрация предлага на жителите на махалата жилища, които те не одобряват. От общината посочват, че подготовката за събарянето тече от месеци, като всички са надлежно информирани. Потърпевшите..

публикувано на 14.04.25 в 11:19

Изоставената в центъра на София Шадоу все още търси отговорни стопани

Какво може да накара човек да изостави в една мразовита зимна вечер кучето, за което до този момент е полагал всеотдайни грижи? Историята на едно куче разказва Явор Гечев. "Да, благодарение на хилядите споделяния на предишните постове, вече е ясна цялата история на Шадоу (#Шади) - кучето, което беше оставено вързано на пейка на мост на..

публикувано на 13.04.25 в 09:00
Сияна

Българите в Барселона почетоха паметта на 12-годишната Сияна

Репортаж на Димитър Драганов чуйте в звуковия файл.

публикувано на 13.04.25 в 06:35
Сдружение

Сдружение "Памет и бъдеще" от Цалапица пресъздават българската история

Да пресъздават българската история, да вдъхновяват децата да четат и знаят за делата на предците си . Това е каузата, която обединява от години един учител в затвор и един шлосер, които са увлекли след себе си десетки мъже и жени и правят исторически възстановки със свои средства и на ползу роду. Срещаме ви с Димитър Чушев от Цалапица и..

публикувано на 12.04.25 в 06:30
Пламен Пеев

Животът като кратка история, надраскана на салфетката на ежедневието

Поетичната книга на Пламен Пеев "Кратки истории" ще бъде представена на 14 април от 18.00 ч. в Гьоте институт. В стихосбирката са включени творби от 40-годишен период. "Една книга за разстоянията в живота ми, приближаването да някои истини в живота, изричането им на глас. Разказването на истории е част от нашето ежедневие. Когато имаме..

публикувано на 09.04.25 в 12:08