Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

"Първо трябва да се реши проблемът с купуването на лекарства без рецепта"

Д-р Гергана Николова: Да се контролират белите рецепти - срещу 10 антибиотика да има 10 рецепти

"Рецептите, които се изписват за реимбурсиране от НЗОК, остават само електронни"

Д-р Гергана Николова
Снимка: БГНЕС

"Само в Естония е изцяло с електронни рецепти, всички останали държави от ЕС са с хибриден модел - могат да се изписват и на хартия, и електронно. Нито един от членовете на Българския лекарски съюз или от УС на БЛС не сме против изписването на електронните бели рецепти. Ние искаме да остане възможността за хибридно издаване на рецепти". 

Това каза пред БНР общопрактикуващият лекар д-р Гергана Николова, член на УС на БЛС.

Тя уточни, че се наблюдава объркване сред пациентите:

"Хората смятат, че и тези рецепти, които се изписват за реимбурсиране от НЗОК, ще се върнат в стария вариант. Не! Те остават основно и само електронни. Проблемът е с рецептите, които касаят някакво остро заболяване, за което пациентът е дошъл в кабинета, и се налага да му се изпише терапия. Не винаги е възможно това да стане електронно. Решавайки един проблем на пациентите, ние смятаме, че ще създадем друг, защото при посещение в дома на пациент няма да може да се издаде рецепта, ако има забрана за хартиена".  

По думите на д-р Николова наредба, "която ограничаваше възможността да се изписват електронни бели рецепти, не решаваше проблема":

"Първо трябва да се реши проблемът с купуването на лекарства без рецепта. Ако нямате каквато и да било рецепта - електронна или хартиена - да не можете да си купите медикамент. Близо 50% от пациентите си купуват медикаментите директно от аптеката, без да имат рецепта. Трябва да се създаде възможност да могат да се контролират белите рецепти, които се получават - отпуснал си 10 антибиотика, имаш 10 бели рецепти. Известен период биха могли в кабинетите ни да се съхраняват тези рецепти, на които е отпуснат медикамента, за да се знае, че срещу 10 антибиотика има 10 рецепти. Това сега не се случва".

Тя обясни, че в електронното досие на пациента се вижда какво му е предписано, независимо дали рецептата е обикновена.

Д-р Гергана Николова подчерта, че медикаментите, които създават зависимост, опиатите, да бъдат на строго електронно предписване и това да става единствено в лекарския кабинет.

"Хората с хронични заболявания и възрастните пациенти да се консултират с личните си лекари и да се ваксинират. Не е само Covid, идва и грип", каза още тя.

Интервюто на Людмила Железова с д-р Гергана Николова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Прелялата река Ламоне в Емилия-Романя, 19 септември 2024 г.

Лошо време в Италия, област Емилия-Романя отново е под вода

В резултат на лошото време и проливните дъждове, в Италия най-тревожно е положението отново в област Емилия-Романя, която пострада по същия начин миналата година. Предупредителният код в Емилия-Романя остава червен. За 24 часа са паднали средно 200 милиметра дъжд на квадратен метър. До момента са  евакуирани  1000 души, от които 800 в..

публикувано на 19.09.24 в 11:54

Изчезват ли тапата и тирбушонът?

Тирбушонът се превръща в отживелица - новината дойде от Обединеното кралство. Причината е, че твърде малко хора, особено по-младите, притежават тирбушон или пък знаят как да го използват .  "Смъртта на тирбушона?!" - така вестник "Гардиън", донякъде шеговито, е озаглавил своя материал по темата, макар и тя да е съвсем сериозна, от който става..

публикувано на 19.09.24 в 11:45

НС отхвърли предложението за облекчаване на условията за референдуми

Парламентът отхвърли предложението на "Има такъв народ" да се облекчат условията за провеждане на референдуми с промени в Закона за прякото участие на гражданите в държавната власт и местното самоуправление. "За" гласуваха 81 депутати, против бяха 30, а 80 се въздържаха. Мнозинството от депутатите от ГЕРБ-СДС гласуваха с "въздържал се",..

публикувано на 19.09.24 в 11:38

Гражданите могат да проверят дали са подкрепили регистрацията на формации за изборите

От днес всички граждани могат да проверяват на интернет страницата на Централната избирателна комисия дали имената им фигурират в подписка на партия или коалиция.  Ако бъде установена нередност, жалбите трябва да се подават директно до Комисията за защита на личните данни. На 21 септември изтича срокът, в който ЦИК може да прави промени..

публикувано на 19.09.24 в 11:24
Село Мурсалево

Подготвя се проект за ремонт на водохващането "Робовица" в Рила

Подготвя се проект за ремонт на водохващането "Робовица" в Рила, откъдето се подава вода за селата Мурсалево, в община Кочериново, Смочево, в община Рила, и Слатино в Бобошево, съобщи  областният управител на Кюстендил Александър Пандурски. От 1 юли в трите населени места беше въведено бедствено положение, а са на воден режим от месец май...

публикувано на 19.09.24 в 11:14

Надграждат училищната програма "Стъпки заедно" с онлайн елементи

Разширяваме училищната програма "Стъпки заедно" в онлайн и ще я наградим с елементи на онлайн насилието, за да се включат и други ученици и бъдещи миротворци. Това сподели в интервю пред БНР Мария Янкова, директор "Програми" в УНИЦЕФ. "Програмата, на УНИЦЕФ и МОН, е цялостен училищен отговор. Когато искаме да има осезаем ефект, няма..

публикувано на 19.09.24 в 11:10

Обучението по английски език - най-търсено, следват го немски, френски и испански

Обучението по английски език остава най-търсено в България, като го следват немският, френският и испанският. Това каза пред БНР Владимир Христов - член на УС на Асоциацията на езиковите центрове. "Животът налага ученето на чужд език. Английският като най-често срещан чужд език вече като че ли не е достатъчен. Все повече има необходимост от..

публикувано на 19.09.24 в 11:03