Основният въпрос е докъде ще стигне украинската контраофанзива и дали ще бъдат задържани отвоюваните територии. Това коментира в ефира на предаването „Нещо повече“ Петър Карабоев, който е заместник – главен редактор на вестник „Дневник“. „Много е сложно да коментираме нещо, което продължава да се развива и то в ситуация на много сложна информационна среда, в която и Русия, и Украйна водят пропагандна война. Наблюдателите са много предпазливи“.
Имаме ярка операция, която показа нещо изненадващо за всички наблюдатели, обясни той. “Когато всички говореха, че войната минава в позиционна фаза и всеки от противниците ще се опитва да укрепи позиции и да събира сили за някакъв пробив, изведнъж се оказа, че украинците направиха пробив. Това всъщност беше голямата изненада. Докъде ще стигнат е въпрос на спекулации“.
Моят прочит е, че Русия пропусна момента да поддържа стратегическа инициатива – тя да решава къде, кога и как да напредва, коя територия да си вземе и как да я задържи, обясни Карабоев. „Това се случи преди около два месеца. Оказа се, че инициативата в момента е в ръцете на украинците, не само в Харков, но и на юг в района на Херсон. Основният проблем на руснаците е, че те не могат достатъчно бързо да придвижват войскови части зад фронтовата линия. Те изместиха много части към Херсон, очаквайки там да има удар. Ударът обаче се оказа в Харков. Според наблюдатели украинците могат да придвижат свои добре оборудвани професионални части за не повече от 48 часа, а на руснаците им трябват между седмица и 10 дни“.
Очевидно настъпването на зимата и студа също ще изиграят роля, смята журналистът. „Ако руската армия има претенциите да е от световна класа, не би трябвало да има проблем да воюва във всеки сезон от годината. Това, което виждаме като контраофанзива в района на Харков, е важна операция, но тя няма да реши войната“.
С референдумите в окупираните територии до пролетта на 2023 година е приключено, обясни Карабоев.
В Русия днес се случи нещо любопитно, разказа той. „В парламента партийни лидери говореха за война. Това е дума, която е забранена в Русия. Официалното говорене е, че се провежда специална военна операция. Пропагандата обаче няма как да се крие безкрайно и започна да се твърди, че срещу Русия се води война от Америка, НАТО и техните съюзници. Разговорът за война засилва натиска върху Путин. Мисли ли се за мобилизация? По-вероятно е да се използва т.нар. механизъм на полу-мобилизация. Всеки, който има някакви умения, да бъде принуден чрез стимули и заплахи да подпише договор, за да замине за Украйна. Но хора трябва да бъдат обучени, иначе ги хвърлят в месомелачка“.
Очаквайте Русия да бомбардира топло- и електроцентрали, както и инфраструктура, за да замръзнат украинците тази зима, да им писне от войната и да натиснат Зеленски, прогнозира Карабоев.
Има съпротива срещу Путин, но не може да кажем доколко е голяма, обясни той. „Тя не е видима в общественото пространство. Още в началото на войната бяха закрити десетки издания. След това започна обявяването за чуждестранни агенти на физически лица, последвано от осъждането и изгонването им. Чува се, че и генералитетът не е съгласен с начина, по който Путин започна войната. Има съпротива и напрежение и в спецслужбите на Русия. Натискът над Путин расте, което означа, че и неговата изолация и самоизолация расте“.
В най-добрия случай може да очакваме довършване на операцията в следващите две седмици, смята Карабоев. „Уплътняване на това, което е постигнато от украинците и навлизане в зимния период. От него и украинци, и руснаци ще излязат в мизерно състояние. Ако нещо се случва, то ще бъде догодина. Не е ясно кой ще има куража отново да активира оперативната част на войната. Междувременно руската армия вероятно ще се прегрупира, ще им бъде доставено и ново въоръжение“.
Цялото интервю на Людмила Железова с Петър Карабоев може да чуете в звуковия файл.Най-непреходното послание на Иван Вазов е да обичаме българското и да пазим своя език. Днес се навършват 175 години от рождението на поета, писателя и драматурга Иван Вазов. "Да говориш за Вазов означава да разказваш за въздуха!" С тези думи на Надежда Терзи, главен уредник на къщата-музей "Иван Вазов" започна тържественото честване на..
Заради недоволството на жителите на столичния квартал "Овча купел" е взето решение в регистрационно-приемателния център за бежанци да останат само деца. Проблемните бежанци поетапно са изведени и настанени на други места, обясни за БНР председателят на Държавната агенция за бежанците (ДАБ) Иван Иванов. В центъра остава 36 деца предимно от..
За проблеми с полетите до Италия заради национална стачка на въздушния транспорт на 10 юли предупреждават от Министерството на външните работи (МВнР). В съобщение на Ситуационния център се казва, че стачните действия ще засегнат основни летища в страната и ще се отразят върху нормалното протичане на полетите, включително процеса на регистрация,..
Правителството одобри промени в закона за училищното образование, които предвиждат забрана на мобилни телефони в училищата. Промените предвиждат и ускорена езикова подкрепа по български език за децата, които не го владеят, включително за тези, които се връщат от чужбина. Предстои законопроектът да бъде внесен за разглеждане в Народното..
На извънредно заседание на парламента във връзка с бежанската криза към остров Крит гръцкият премиер Кириакос Мицотакис съобщи за нови строги мерки: "Всички пристигащи нелегални мигранти в страната ще бъдат арестувани и ще остават в лагери от затворен тип". "Временно се прекратява за три месеца разглеждане на молбите за бежански статут..
На 10 юли е първият прием в Софийския университет "Св. Климент Охридски" и приетите студенти само ще се запишат, но няма да плащат такси. Таксите ще се плащат по-късно, след като се направят законовите промени и те бъдат по-ниски, съобщи в сподели в интервю пред БНР ректорът на СУ "Св. Климент Охридски" проф. Георги Вълчев. "Формула, по..
ПП-ДБ ще внесе искане за изслушване на и.д. главен прокурор Борислав Сарафов в Правна комисия за работата на държавното обвинение във връзка с разследването на големите корупционни скандали като "Осемте джуджета" и Нотариуса. Това обяви съпредседателят на парламентарната група Надежда Йорданова: "По този начин пленумът на Висшия съдебен съвет на..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..