Най-новият филм на сръбския режисьор Радивое Андрич "Как се научих да летя" ще има премиера в България на 16-и септември.
Главната роля е поверена на Клара Хърванович, която днес е на 14 години, но по време на снимките е била на 12. Това я прави любимка на тийнейджърите в Сърбия. Тя дойде в София, за да представи филма.
Това е историята на Софѝя. Една привидно скучна ваканция с две възрастни дами на идиличен средиземноморски остров се превръща в безценно преживяване за 12-годишното момиче – тя намира нови приятели, получава първата си целувка, среща се отново с отдавна разделени роднини и преживява незабравими приключения. Лентата е с продължителност 85 минути.
Новата творба на популярния сръбски режисьор Радивое Андрич, чийто копродуцент от българска страна е Стефан Китанов, е определяна като филм за цялото семейство и е копродукция с подкрепата на Националния филмов център. Зад филма застават Сърбия, Хърватия, България и Словакия и лентата ще открие 40-ото издание на фестивала на българския игрален филм "Златна роза" Варна 2022 на 23 септември.
"Как се научих да летя" е адаптация на едноименната книга на Ясминка Петрович, една от най-обичаните и издавани в цял свят сръбски писателки, чиито творби са предназначени най-вече за деца и младежи. Тя е автор на над 30 книги и е носител на десетки награди за детска литература. Книгите ѝ са преведени на над 30 езика.
Клара Хърванович, която изпълнява главната роля в "Как се научих да летя", западните ни съседи определят като новата звезда на сръбското кино. Тя сподели за начина, по който е избрана да играе в лентата:
"Това беше кастинг, но не в обичайния му вид, в който отиваш, казваш си репликите и те ти казват дали ставаш, или не ставаш. По друг начин се случваха нещата – ние бяхме цяла група момичета, които едновременно участвахме в уроци по актьорско майсторство. По време на кастинга намалявахме като брой. Истинският кастинг всъщност започна през април 2019 година, а аз разбрах, че съм избрана за ролята през май следващата година. Това наистина е доста време. По време на този толкова дълъг процес намерих своята най-добра приятелка сред останалите кандидатки. Тя играе във филма ролята на Джули. Когато научих, че аз ще получа главната роля, не бях изцяло щастлива, защото вече бях твърде близка с една от другите състезателки. И така, когато научих, че получавам ролята, първо започнах да скачам на леглото си от радост, но след това попитах един от актьорите, който е и помощни-режисьор във филма, дали може той да каже това на Надя. Той пък ми отговори, че тя вече знае. Това малко ме ядоса!
Участието ми в този филм ме промени много, защото след като изиграх Софѝя аз се оказах любимка сред децата на моята възраст, а това е много трудно, когато самия ти си тийнейджър и толкова много неща все още не са ти позволени".
Самият режисьор Радивое Андрич казва, че "Как се научих да летя" не е детски филм, а семеен. Той е познат на Балканите и в Европа със специфичното си чувство за хумор и е един от най-популярните съвременни режисьори не само в Сърбия, но и в цяла Югоизточна Европа. Българската публика познава творчеството му, представяно на предишни издания на „София филм фест“, като лентите "Три палми за двама пънкари и едно маце", "Светкавици“, „Когато порасна, ще стана Кенгуру“.
"Как се научих да летя" е първият пълнометражен игрален филм на Андрич като режисьор от 15 години насам.
Репортаж на Светослава Кузманова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Снимки: АРТ ФЕСТДнес - 21.05, Димитър Воев – една от най-ярките, загадъчни и провокативни фигури на българската алтернативна музикална сцена от края на 80-те и началото на 90-те, щеше да навърши 60 години . Воев и група "Нова генерация" не просто създават музика, те изразяват духа на едно бурно време на социални и политически промени. Димитър Воев е един..
Зджислав Зембжуски е българският Шиндлер, спасил множество евреи от ужасите на нацизма . Определението е на неговия внук Димитър Гачев. Зджислав Зембжуски е българин от полски произход. Участвал е в Балканските войни и в Първата Световна война в редиците на българската армия. Награден е с кавалерския кръст на ордена на "Св. Александър" от..
В Плевен започва Шестият международен конкурс за млади оперни певци, който носи името на примата Гена Димитрова. 55 певци от 12 държави участват в тазгодишното издание, което ще продължи до 22 май. Според програмата, от 10.00 ч. е първият тур за младите оперни певци, които ще покажат своя талант пред журито в зала „Катя Попова“ .Вторият тур е..
Българският филм "Сватба" беше представен в Европейския парламент в Брюксел по инициатива на евродепутата от ГЕРБ - ЕНП Андрей Ковачев. Продуцент и режисьор на лентата е Магдалена Ралчева, а сценарист Юрий Дачев "Сватба" е българска драма от 2024 г., базирана на едноименния разказ на Николай Хайтов. Българската премиера на филма бе на 8..
Какво кара едно дете да загуби вярата, че животът има смисъл? Какво остава, когато мълчи семейството, обществото? Какво става, когато не познаваме Бог? Темата е тежка, но важна, защото става въпрос за самоубийството сред младите, агресията и липсата на страх от Бога и закона в обществото ни. Разговорът е на кореспондента ни в Силистра..
Цигуларката Лия Петрова пропътува от Мадрид до Токио и после до Монпелие за няколко дни в края на април. Нейните ангажименти стават не просто повече, те са и все по-престижни, а на 6 юни в зала "България" тя ще солира на Симфоничния оркестър на БНР с диригент Екхард Вичик в Първия цигулков концерт от Сергей Прокофиев. С голяма радост научаваме, че..
Гост в "Магията на театъра" е театралният режисьор Крис Шарков . "В тази криза на истината в съвременното общество, именно истината е това, което търсим най-много в театъра през последните години" - думи на режисьора Крис Шарков. Крис Шарков е един от талантливите режисьори у нас, който впечатлява с решенията си на сцената, с овладяването на..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..