Най-новият филм на сръбския режисьор Радивое Андрич "Как се научих да летя" ще има премиера в България на 16-и септември.
Главната роля е поверена на Клара Хърванович, която днес е на 14 години, но по време на снимките е била на 12. Това я прави любимка на тийнейджърите в Сърбия. Тя дойде в София, за да представи филма.
Това е историята на Софѝя. Една привидно скучна ваканция с две възрастни дами на идиличен средиземноморски остров се превръща в безценно преживяване за 12-годишното момиче – тя намира нови приятели, получава първата си целувка, среща се отново с отдавна разделени роднини и преживява незабравими приключения. Лентата е с продължителност 85 минути.
Новата творба на популярния сръбски режисьор Радивое Андрич, чийто копродуцент от българска страна е Стефан Китанов, е определяна като филм за цялото семейство и е копродукция с подкрепата на Националния филмов център. Зад филма застават Сърбия, Хърватия, България и Словакия и лентата ще открие 40-ото издание на фестивала на българския игрален филм "Златна роза" Варна 2022 на 23 септември.
"Как се научих да летя" е адаптация на едноименната книга на Ясминка Петрович, една от най-обичаните и издавани в цял свят сръбски писателки, чиито творби са предназначени най-вече за деца и младежи. Тя е автор на над 30 книги и е носител на десетки награди за детска литература. Книгите ѝ са преведени на над 30 езика.
Клара Хърванович, която изпълнява главната роля в "Как се научих да летя", западните ни съседи определят като новата звезда на сръбското кино. Тя сподели за начина, по който е избрана да играе в лентата:
"Това беше кастинг, но не в обичайния му вид, в който отиваш, казваш си репликите и те ти казват дали ставаш, или не ставаш. По друг начин се случваха нещата – ние бяхме цяла група момичета, които едновременно участвахме в уроци по актьорско майсторство. По време на кастинга намалявахме като брой. Истинският кастинг всъщност започна през април 2019 година, а аз разбрах, че съм избрана за ролята през май следващата година. Това наистина е доста време. По време на този толкова дълъг процес намерих своята най-добра приятелка сред останалите кандидатки. Тя играе във филма ролята на Джули. Когато научих, че аз ще получа главната роля, не бях изцяло щастлива, защото вече бях твърде близка с една от другите състезателки. И така, когато научих, че получавам ролята, първо започнах да скачам на леглото си от радост, но след това попитах един от актьорите, който е и помощни-режисьор във филма, дали може той да каже това на Надя. Той пък ми отговори, че тя вече знае. Това малко ме ядоса!
Участието ми в този филм ме промени много, защото след като изиграх Софѝя аз се оказах любимка сред децата на моята възраст, а това е много трудно, когато самия ти си тийнейджър и толкова много неща все още не са ти позволени".
Самият режисьор Радивое Андрич казва, че "Как се научих да летя" не е детски филм, а семеен. Той е познат на Балканите и в Европа със специфичното си чувство за хумор и е един от най-популярните съвременни режисьори не само в Сърбия, но и в цяла Югоизточна Европа. Българската публика познава творчеството му, представяно на предишни издания на „София филм фест“, като лентите "Три палми за двама пънкари и едно маце", "Светкавици“, „Когато порасна, ще стана Кенгуру“.
"Как се научих да летя" е първият пълнометражен игрален филм на Андрич като режисьор от 15 години насам.
Репортаж на Светослава Кузманова в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
Снимки: АРТ ФЕСТКъщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата. „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..
Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..
В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР. На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..
На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..
За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..
90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..
Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..
Всяка партия има определени цели и докладът за влизане в еврозоната може да бъде изискан, когато държавата отговаря на изискванията, в момента не..
Ако те решат с фалшиви данни да ни вкарат в еврозоната, ние ще ги подпалим . Това заяви пред БНР Костадин Костадинов, лидер на "Възраждане"...
"Чувствам се, все едно вчера съм била на работа тук. То е като да се върнеш у дома , където и да си ходил по света." Това сподели пред БНР Таня..