Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Отново по пътищата към приятелство на Балканите с "нишовите" Jayus Jazz

Едно от нещата, с които човек запомня лятото на някоя определена година, са т.нар. поп хитовете и популярните вицове. Този летен сезон ни даде нещо средно, след като тийнейджърите в ТикТок откриха един позабравен български кючек от 2003, това възроди легендата за мистичния китарист Васко Жабата, за да завладее той целите Балкани.

Ако случайно не знаете за какво говорим, питайте някой, защото повече разяснения няма да има, нито пък сме направили още едно интервю с хората от орк. Камчия. Но Васко Жабата беше един от поводите да се поразмислим за музикалните връзки между Балканските страни. От често споделения фолклор през ромските оркестри до Дубиоза Колектив - общата балканска музика не престава да пълни зали и да озвучава сватби. 


Според едно българско сдружение обаче тези музикални и културни връзки винаги могат да се подобряват, особено що се отнася до съвременна джаз, рок и алтернативна музика. Говорим си с Цветозар Цаков от „Balkans - Ways to Friendship“или „Пътища към приятелство на Балканите“.

Поводът е събуждането на сдружението от пандемичен сън, каквото ще представляват организираните от него концерти в Ловеч и София на сръбския джаз оркестър Jayus Jazz. Какво да очакваме от тези концерти, как се развива алтернативен културен обмен на Балканите и коя музика от съседните ни страни трябва да получава повече внимание?

„Jayus Jazz са идвали и преди по наша покана, но тогава бяха подгрявка на словенците от Divje Jеzero. Сега ще са в София на 29 септември в клуб Singles и в петък на 30 септември в Бар Крафт, Ловеч, което за мен ще огромно удоволствие (б.р. – Цецо е ловчанлия)“.

В Ловеч събитието ще включва и поезия - представяне на българския превод на книгата "Драскотини" на босненския поет Драшко Сикимич.

Ако не сте чували за Jayus Jazz или Divje Jezero, не се съдете прекалено строго. Идеята на Balkans WTF е именно да създават културен обмен чрез популяризация на по-непознати имена, предимно от джаз и рок сцената. Когато обаче си пуснете музиката на такива групи, разбирате, че „по-малко популярни“ не е съотносимо към качеството на изпълнението, което стъпва на огромните традиции на страните от бивша Югославия, съвсем несвързани с турбофолка. Заради това и концертите на сдружението са кеф за ценители с музиката на множество такива групи, които си свирят из Балканите.


Цветозар Цаков избухва с тениска на Chromatic Point - "македонските Dream Theater"  

„Много трудно се разбива стереотипът, и това беше една от причините да създадем сдружението, като чуеш „балканска музика“ да разбираш фолклор или турбофолк, чалга. Даже са ме питали дали въобще има рок в Сърбия – абсурден въпрос, но факт. Насадено ни е това отъждествяване.“

Целият разговор с Цветозар Цаков за Balkans WTF и предстоящите концерти на „нишовите“ (защото са от Ниш) Jayus Jazz чуйте в звуковия файл: 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30
Дейвид Коренсует в ролята на Супермен

Новият "Супермен" - блокбастър със сърце

Супермен е емблематична фигура за комиксовия жанр. Роденият на унищожената планета Криптон мета човек, претърпя не една или две трансформации по пътя към киносалоните.  В най-новата адаптация с него се заема един от новите ръководители на ДС студиос – Джеймс Гън. Той пое режисьорският пост, изглежда, с желанието да припомни успехите на..

публикувано на 14.07.25 в 22:05

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В седмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Гост: журналистът Ивайло Спасов – главен редактор на списание “Български артист“ и част от екипа на продуцентската компания на българската оперна дива Соня Йончева. Представяме новия брой на..

обновено на 14.07.25 в 17:41
Георги Джагаров

СБП връчва наградата "Георги Джагаров"

Съюзът на българските писатели (СБП) връчва за 21-ви път наградата "Георги Джагаров", предаде БТА. Събитието ще се проведе в клуб "Парнас" на СБП днес, когато се навършват 100 години от рождението на един от знаковите поети на България за XX век, посочват от СБП. По думите им, чрез ежегодната национална награда за патриотична поезия,..

публикувано на 14.07.25 в 10:39

Сладостите на камерното музициране в нов албум за виолончело и пиано

Първият съвместен албум на двама много изявени артисти - френския виолончелист Ромен Гариу и пианистката Даниела Дикова - съдържа обичани и малко познати миниатюри. Изпълнителите са го нарекли  Macarons , напомняйки за френските малки десерти - различни на вкус, но всички те - примамливи. Компактдискът беше представен с концерт в рамките на..

публикувано на 13.07.25 в 19:27
Петър Щабеков

Спомен за Петър Щабеков

В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" разказваме за един легендарен пианист - акомпанятор, ерудит и музикален публицист от 20-ото столетие - Петър Щабеков. На 6 юли се навършиха 110 години от рождението му. Той е сред пианистите-корепетитори в Софийската опера, от които певците се учат на тънкости във вокалното..

публикувано на 13.07.25 в 17:18

"Надпяване" – фолклорна класация, юли 2025

"Надпяване" е класация за народна музика, чиято цел е всеки месец да представя произведения в различни стилове, подредения в няколко категории, състезаващи се в рамките на една календарна година. Форматът обхваща авторски произведения, нова, етно, традиционна музика, която се доближава до вкусовете на аудитория от различни възрасти, с различни..

публикувано на 13.07.25 в 12:43