Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Композицията е уникална с това, че е правена на принципа на мостовете - с противоземетръсно съоръжение

Паметникът на Асеневци в ремонт. 33-метровият меч създава опасност от инциденти

Навремето не са имали технологията осигурителна резба и сега нитове от конструкцията се късат и падат

Снимка: Здравка Маслянкова

Във Велико Търново започна ремонтът на емблематичния за историческата и духовната ни столица паметник на царете от династията на Асеневци. Проблемът в паметника на конниците, като го наричат великотърновци, е 33-метровият меч, който създава сериозна опасност от инциденти. За десетина дена ремонтът трябва да завърши. Извършва се от скулптора Денислав Сираков. Община Велико Търново е осигурила финансиране от 50 хиляди лева.

Паметникът на Асеневци е уникален по своя замисъл, художествено и техническо изпълнение. Построен е по повод 800 г. от въстанието на братята боляри Петър и Асен. Авторският колектив е ръководен от доц. Крум Дамянов и включва Иван Славов, Владимир Игнатов, арх. Георги Гечев и инженер Коста Цеков. Строителството на паметника във Велико Търново и цялостното оформление на околното пространство е извършено за година, а за самото изработване са били необходими само два месеца, което е уникален случай в световната практика.  

Бързането е довело до сериозен проблем, който 37 години след монтажа на паметника налага спешен ремонт на 33-метровия меч, поясни скулпторът Денислав Сираков, който направи ремонт на монумента:  

„Много са бързали и са направили една грешка като са пренавили нитовете на този паметник. Те в момента се късат и падат. С тези нитове е направен мечът. Той е от 50 тона месингова ламарина, която е по един сантиметър, и отделно има 60 хиляди нита, които завиват всяка част“. 

Хиляда от нитовете са изпопадали, има елементи, които се държат само на два нита, което е изключително опасно за хората, които непрекъснато посещават монумента, а и за импозантните фигури – конете и царете Асен, Петър, Калоян и Иван Асен Втори, които тежат между 9,5 и 11 тона, всяка.  

„От едно до двадесет, ако е опасността, това е сто и двадесет. Реално, ако падне един елемент, не дай си, Боже, на човек, но може да счупи някоя от фигурите. 200 килограма е единият елемент, ако падне от 33 метра височина на пиката?“, коментира Денислав Сираков.  

Четири години е правено активно наблюдение на паметника, направено е и заснемане с дрон. Материалът за нитовете, с които ще бъдат попълнени липсите, е изработен от военните.  

Около 50 години ще издържи. Тогава са нямали технологията, наречена осигурителна резба. Това е специално лепило, което го слагаме на всеки нит. Допълнително, където видим проблем с елемент, ще пробием нов отвор с резба, нещо като осигурител ще направим, за да не падат тези елементи“. 

Паметникът на Асеневци във Велико Търново е уникален и с това, защото е правен на принципа на мостовете с противоземетръсно съоръжение. Ремонтът на пиката е консултиран лично с инж. Емил Костов, който е проектант на самия меч, участвал е и в проектирането на мостовете на Витиня и на паметника на връх Бузлуджа. Ремонтът на паметника на Асеневци започва дни след кончината на 92-годишиня инж. Костов и сме му длъжници да го изпълним по най-добрия начин, казва скулпторът Денислав Сираков и разказва малко известни факти за противоземетръсната система на паметника с конниците във Велико Търново: 

скулпторът Денислав Сираков

Всеки кон и самата пика, мечът, е хванат с въже в подземие. Въжето е натегнато със 100-тонна преса и след това е монтирано със специални оловни подложки, които при 100 тона се смачкват и така се затяга самият камък под фигурите. Тази конструкция е перфектна, няма абсолютно никакви проблеми. Това е все едно един въжен мост. Две от фигурите за застанали на два крака, при които са използвали японска стомана, с която се правят самурайските мечове. Дори на чертежите се вижда, с много сложна форма в Япония са я ковали. Това позволява за невероятна здравина на самата фигура“. 

За да започне подмяната на компрометираните с годините елементи от конструкцията на пиката, за началото на ремонта пристигна 80-тонен кран с 39-метрова вишка – една от най-големите в България. Паметникът на Асеневци е опасан с обезопасителни ленти и достъпът до него е забранен, заради мерките за безопасност. Ремонтът трябва да приключи до Деня на независимостта, за да може на следващата вечер паметникът да стане сцена за 3D светлинното шоу „Величието на Асеневци“, което тази година ще бъде комбинирано със спектакъл от 100 дрона в небето и заря.

Снимки: Здравка Маслянкова, Яна Боянова

По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Къде бабите учат внуците на плетки, а те тях на социални мрежи?

Във великотърновското село Леденик бабите започват да учат внуците на плетки, бродерия и кулинария, а децата ще въведат възрастните в света на компютрите и социалните мрежи. Опитът на зрелостта и стремежът за любопитство на младостта се събират от сдружението "Европейско развитие за село Леденик". Първите занимания са тази събота..

публикувано на 05.10.24 в 10:05

Как се прави кулинарният специалитет горнооряховско гърне по 150-годишна рецепта?

В Горна Оряховица започна първият фестивал на горнооряховското гърне . Това не е глинен съд, а ястие от телешки жили и заедно с горнооряховския суджук е сред запазените кулинарни емблеми на железничарския град.  Възстановки, дефилета с народни носии, фолклорни концерти и 100 гърнета с телешки жили, приготвени от майстор готвачи, ще има..

публикувано на 05.10.24 в 09:25
Музей на невинността в Истанбул, намиращ се в истанбулския квартал Бейоглу

„Няма минута, в която да не мисля за нея“: Музей на невинността в Истанбул

Когато написаните думи оживяват в реални предмети от ежедневието… Добре дошли в Музея на невинността в Истанбул . Мястото разказва историята от едноименния роман на носителя на Нобел за литература Орхан Памук. Още с прекрачването на прага на боядисана в бордо къща в истанбулския квартал Бейоглу, посетителите попадат в света..

публикувано на 04.10.24 в 16:50
Цветана и Николай Милчеви

Цветана и Николай Милчеви: Учителството е изпитание!

"Да си учител е голямо изпитание и голяма мъка!“ – това каза в ефира на "Нощен Хоризонт" учителят, поет и писател Николай Милчев. "Това, което много ми тежеше в училище е формалността", заяви от своя страна Цветана Милчева. Двамата са пенсионирани учители по български език и литература. Николай Милчев е още поет и писател. "Не са много годините,..

публикувано на 04.10.24 в 14:18

Държавният архив дигитализира записи на Ванга от 60-те и 70-те

Приема се, че на днешния ден преди 113 години е родена пророчицата Ванга. В Държавния архив се пазят записи от сеансите, които Ванга е правила с хилядите хора, дошли за помощ на прага ѝ. Българското национално радио и Държавна агенция "Архиви" неотдавна подписаха споразумение за сътрудничество. Това ни позволява да надникнем в част от..

публикувано на 03.10.24 в 10:25

Американски геймър поведе кампания срещу "убиването" на видео игри

За американския геймър Рос Скот всичко започнало, когато френската компания Юбисофт прекратила достъпа до играта The Crew. Това накарало Рос Скот да се замисли. Има ли нарушени права на геймърите, ако компанията, създател на играта, реши, че не й е изгодно да я поддържа и "убие". През пролетта, след сериозно любителско проучване Рос Скот..

публикувано на 01.10.24 в 17:24

"Архивите говорят" разказва за католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията

73-тия брой на поредицата "Архивите говорят" е посветено на наследството, което оставя католическия епископ Павел Гайдаджийски - Дуванлията. Сборникът се казва "Епистоларното наследство на Павел Дуванлията (Гайдаджийски). Съставители на сборника и преводачи на писмата на духовника са отец Паоло Кортези, проф.Красимир Станчев и доц. Радослав..

публикувано на 30.09.24 в 10:09