Дни преди еврейската нова година в Тел Авив бе открито изложението „Да спасим планетата“. На него бяха представени 100 израелски иновации с екологична насоченост: от пълно преработване и употребяване на боклуците до спътници за мониторинг на климата, замърсяването и дори съобщаване за опасност от пожар още когато се подпали първото дърво.
"Една трета от пчелите на Земята измират всяка година без да остават поколение. Освен че пчелните продукти могат да станат дефицитни, има опасност да намалеят плодовете и зеленчуците, които пчелите опрашват.
Преди 4 г. създадохме технологична фирма, с която се опитваме да опазим пчелите. При нас работят 140 специалисти по високи технологии по целия свят. Не се учудвайте. В основата на нашата иновация е изкуствен интелект. Сигурно си мислите, че кошерите, каквито ги познавате, са откогато свят светува. Не е така. Тези къщички – подобни на вили, където са настаняват пчелните рояци( преди това кошерите са били плетени като кошниците). Нашето решение е по- радикално- строим им ...жилищни блокове. В тях могат да бъдат настанени от 24 да 48 пчелни семейства. Пчелите имат вродена система за ориентиране, но ние им помагаме и с боядисването на входовете към „апартаментите им“ в цветове, които те “могат да видят“, тъй като не разпознават всички цветове. Ще кажете : защо им е на пчелите да живеят в блокове, а не във вили? Защото при нас имат всички удобства. Датчиците са във всеки кошер. Гарантираме постоянна и оптимална температура. Рано разпознават болестите и можем да се намесим още преди да се разпространили. Датчиците сигнализират на изкуствения интелект дали питите са вече пълни, а също дали пчелите страдат от недохранване, за да ги подхраним. За разлика от човешките жилищни блокове, пчелните - са подвижни и могат да бъдат пренесени, там където има още неопрашени растения. Чрез датчиците се следи в медът да няма вредни съставки и дали пчелите не са нападнати от вредители. Реагираме на мига".
Вторият робот, който е бил представен на изложението е с хобот, достигаш 4 метра. По него е система от малки камери, които „подават“ изображенията на изкуствен интелект. Той може да разпознае готовите за опрашване цветове. В паметта му остава и местоположението на напъпилите, които след ден-два също ще бъдат опрашени. На “хобота“ има система с въздушни дюзи, които насочват въздушна струя върху избраните цветове, като ги „разклащат“, за да се възпроизведе бръмчащо опрашване, използвано от определен вид пчели.То е безконтактно, което намалява опасността от разнасяне на зарази. За съжаление, чрез пчелите, се разпространява вируса на доматеното кафяво набраздяване и други заболявания. Но и пчелите не достигат. Особено в парници се е налагало опрашването да става ръчно, от работниците. Ефективността е му е била ниска. Според първите проучвания, машинното опрашване е по-резултатно от пчелното - с около 5 на сто, а от ръчното - с близо 20 процента. Роботизираната платформа ще извършва роботизирано опрашване, безконтактно подрязване, откриване на вредители и болести и прогнозиране на добива. Изобретателят на този робот Тал Фелър твърди, че той е подходящ и за боровинки, и за бадеми, но най-често от него се интересуват притежателите на парници, но и на големи овощни плантации, включително и ябълкови.Повече можете да чуете в звуковия файл.
Кинетични батерии, пясъчни батерии, батерии от разтопена сол - това ще са алтернативите за съхраняване на енергия, веднъж произведена от ВЕИ . И докато засега въпросът у нас е повече вятър и слънце ли да използваме, спрямо водната, въглищната и дори ядрената енергетика, специалистите казват - следващата революция идва - как да съхраняваме тока...
Сняг до 18 сантиметра натрупа в област Монтана. Няма населени места без електричество и вода. В град Монтана е паднал най-много сняг тази нощ на територията на областта. Най-малко е отчетено в района на Брусарското село Василовци - съобщи Леночка Ангелова - ръководител на Хидрометеорологичната обсерватория в Монтана: "Най-висока измерена..
Временно е затворен пътят за София през Владая заради катастрофа на софийска територия, която е причинила огромно задръстване, съобщи директорът на Областно пътно управление в Перник Емилия Ваклинова. Трафикът се пренасочва по автомагистрала "Струма", където движението също е затруднено заради огромните колони от тирове и автомобили...
След конференцията в Мюнхен и трансатлантическите пукнатини: разрив със САЩ или дезинтеграция на ЕС? Европейската сигурност и френско-германският мотор 62 години след Елисейския договор – темата коментират пред БНР посланиците на Германия и Франция в България Н. Пр. Ирене Планк и Н. Пр. Жоел Мейер, както и композиторът и IT мениджър Вирак Чхуор...
Жителите на плевенското село Петърница ще избират своя кмет на балотаж следващата неделя. До втори тур стигнаха кандидатите на коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България“ и партия "Възраждане“. Спокойно премина гласуването, каза за БНР председателят на ОИК в Долни Дъбник Петя Иванова. За кандидата Пламен Петров, издигнат от..
Полицията в Атина разби голяма мрежа за принудителна проституция. В нея са участвали и българи. Български граждани са наемали апартаменти в Атина, използвани като студио за масаж, което реално е било публичен дом, съобщават от гръцката полиция. Принуждавали са жени, които държали постоянно под въздействие на наркотици, да проституират...
Телевизионната премиера на филма "Милен", посветен на Милен Цветков, ще е догодина по БНТ. На голям екран документалният филм с продължителност 1 час и 40 минути ще бъде показан за първи път на 20 февруари от 19.00 ч. в НДК. Работата по него е продължила над година, разказаха пред БНР авторите Веселин Диманов и Димитър Стафидов. Двамата са..
Правителството ще чака европейските данни за инфлацията, които излизат на 24 февруари, за да знае "дали да се напъва" с бюджета , а финансовият..
Самата Демократическа партия вижда и осъзнава своята неподготвеност да бъде стойностна и истинска опозиция на случващото се в САЩ. Това обясни пред БНР..