Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Дни преди еврейската нова година в Тел Авив бе открито изложението „Да спасим планетата“

Екип от програмисти е създал технологична фирма, с която се опитва да опази пчелите

Снимка: Незабравка Кирова, БНР

На 25 септември,  когато изгреят 3 звезди ще започне еврейската Нова година ( Рош ашана) – 5783 от Сътворението на света ( според Библията). 7 са задължителните ястия, които трябва да има на всяка еврейска трапеза и всяко, от тях е пожелание и благословия. И първото място са ябълки с мед - за да е сладка и сочна годината от начало да края й.

Дни преди еврейската нова година в Тел Авив бе открито изложението „Да спасим планетата“. На него бяха представени 100 израелски иновации с екологична насоченост: от пълно преработване и употребяване на боклуците до спътници за мониторинг на климата, замърсяването и дори съобщаване за опасност от пожар още когато се подпали първото дърво.

Да се запазят пчелите, които са на изчезване на Земята, е била задача на колектив от програмисти, каза Ила Плюман:

"Една трета от пчелите на Земята измират всяка година без да остават поколение. Освен че пчелните продукти могат да станат дефицитни, има опасност да намалеят плодовете и зеленчуците, които пчелите опрашват.

Преди 4 г. създадохме технологична фирма, с която се опитваме да опазим пчелите. При нас работят 140 специалисти по високи технологии по целия свят. Не се учудвайте. В основата на нашата иновация е изкуствен интелект. Сигурно си мислите, че кошерите, каквито ги познавате, са откогато свят светува. Не е така. Тези къщички – подобни на вили, където са настаняват пчелните рояци( преди това кошерите са били плетени като кошниците). Нашето решение е по- радикално- строим им ...жилищни блокове. В тях могат да бъдат настанени от 24 да 48 пчелни семейства. Пчелите имат вродена система за ориентиране, но ние им помагаме и с боядисването на входовете към „апартаментите им“ в цветове, които те “могат да видят“, тъй като не разпознават всички цветове. Ще кажете : защо им е на пчелите да живеят в блокове, а не във вили? Защото при нас имат всички удобства. Датчиците са във всеки кошер. Гарантираме постоянна и оптимална температура. Рано разпознават болестите и можем да се намесим още преди да се разпространили. Датчиците сигнализират на изкуствения интелект дали питите са вече пълни, а също дали пчелите страдат от недохранване, за да ги подхраним. За разлика от човешките жилищни блокове, пчелните - са подвижни и могат да бъдат пренесени, там където има още неопрашени растения. Чрез датчиците се следи в медът да няма вредни съставки и дали пчелите не са нападнати от вредители. Реагираме на мига".

Вторият робот, който е бил представен на изложението е с хобот, достигаш 4 метра. По него е система от малки камери, които „подават“ изображенията на изкуствен интелект. Той може да разпознае готовите за опрашване цветове. В паметта му остава и местоположението на напъпилите, които след ден-два също ще бъдат опрашени. На “хобота“ има система с въздушни дюзи, които насочват въздушна струя върху избраните цветове, като ги „разклащат“, за да се възпроизведе бръмчащо опрашване, използвано от определен вид пчели.То е безконтактно, което намалява опасността от разнасяне на зарази. За съжаление, чрез пчелите, се разпространява вируса на доматеното кафяво набраздяване и други заболявания. Но и пчелите не достигат. Особено в парници се е налагало опрашването да става ръчно, от работниците. Ефективността е му е била ниска. Според първите проучвания, машинното опрашване е по-резултатно от пчелното - с около 5 на сто, а от ръчното - с близо 20 процента. Роботизираната платформа ще извършва роботизирано опрашване, безконтактно подрязване, откриване на вредители и болести и прогнозиране на добива. Изобретателят на този робот Тал Фелър твърди, че той е подходящ и за боровинки, и за бадеми, но най-често от него се интересуват притежателите на парници, но и на големи овощни плантации, включително и ябълкови.

Повече можете да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Идва следващата технологична революция: Как да съхраняваме тока?

Кинетични батерии, пясъчни батерии, батерии от разтопена сол - това ще са алтернативите за съхраняване на енергия, веднъж произведена от ВЕИ . И докато засега въпросът у нас е повече вятър и слънце ли да използваме, спрямо водната, въглищната и дори ядрената енергетика, специалистите казват - следващата революция идва - как да съхраняваме тока...

публикувано на 17.02.25 в 11:25

Сняг до 18 см в Монтанско

Сняг до 18 сантиметра натрупа в област Монтана. Няма населени места без електричество и вода. В град Монтана е паднал най-много сняг тази нощ на територията на областта. Най-малко е отчетено в района на Брусарското село Василовци - съобщи Леночка Ангелова - ръководител на Хидрометеорологичната обсерватория в Монтана: "Най-висока измерена..

публикувано на 17.02.25 в 11:20
Снимката е илюстративна.

Катастрофа затвори временно пътя Перник - София през Владая

Временно е затворен пътят за София през Владая заради катастрофа на софийска територия, която е причинила огромно задръстване, съобщи  директорът на Областно пътно управление в Перник Емилия Ваклинова. Трафикът се пренасочва по автомагистрала "Струма", където движението също е затруднено заради огромните колони от тирове и автомобили...

публикувано на 17.02.25 в 11:10
Посланиците на Франция и Германия у нас Н. Пр. Жоел Мейер и Н. Пр. Ирене Планк

Германия и Франция в пукнатините на трансатлантическите отношения

След конференцията в Мюнхен и трансатлантическите пукнатини: разрив със САЩ или дезинтеграция на ЕС? Европейската сигурност и френско-германският мотор 62 години след Елисейския договор – темата коментират пред БНР посланиците на Германия и Франция в България Н. Пр. Ирене Планк и Н. Пр. Жоел Мейер, както и композиторът и IT мениджър Вирак Чхуор...

публикувано на 17.02.25 в 11:10

Кандидатите на ПП-ДБ и на "Възраждане" отиват на балотаж в село Петърница

Жителите на плевенското село Петърница ще избират своя кмет на балотаж следващата неделя. До втори тур стигнаха кандидатите на коалиция "Продължаваме промяната – Демократична България“ и партия "Възраждане“. Спокойно премина гласуването, каза за БНР председателят на ОИК в Долни Дъбник Петя Иванова. За кандидата Пламен Петров, издигнат от..

публикувано на 17.02.25 в 11:04

Полицията в Атина разби мрежа за принудителна проституция

Полицията в Атина разби голяма мрежа за принудителна проституция. В нея са участвали и българи. Български граждани са наемали апартаменти в Атина, използвани като студио за масаж, което реално е било публичен дом, съобщават от гръцката полиция.  Принуждавали са жени, които държали постоянно под въздействие на наркотици, да проституират...

публикувано на 17.02.25 в 10:38
Веселин Диманов и Димитър Стафидов

(Не)познатият Милен Цветков в документален филм с премиера в НДК

Телевизионната премиера на филма "Милен", посветен на Милен Цветков, ще е догодина по БНТ. На голям екран документалният филм с продължителност 1 час и 40 минути ще бъде показан за първи път на 20 февруари от 19.00 ч. в НДК. Работата по него е продължила над година, разказаха пред БНР авторите Веселин Диманов и Димитър Стафидов. Двамата са..

публикувано на 17.02.25 в 10:05