Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кои бяха най-важните новини от отминаващата седмица

Снимка: Ани Петрова

Поредна седмица за смисъла на свободата и ужасa на войната, седмица, в която природата се укроти, но изпитанията на мнозина на прага на есента и зимата остават.

Точно една седмица ни дели от поредния предсрочен парламентарен вот, кандидат-парламентаристи ни се усмихват от билбордове и от снимки в социалните мрежи, кипи всенародна любов, а ние сякаш живеем в паралелна държава, в която, който плаща, той поръчва музиката.

Седем месеца от войната в Украйна и началото на нов етап във военния конфликт с незаконни референдуми на територията на Украйна и  обявената частична мобилизация в Русия. Събития, които засилиха тревогите от нова ескалация на военния конфликт и у нас.

А партиите са в последната фаза от предизборната си кампания - кампания с обещания и увещания, с хора и забавления и всенародни увеселения.

Настъпи есента, в очакване и на зимата с важния въпрос - ще имаме ли достатъчно количества  газ. На фона на тези въпросителни "Булгаргаз" обяви търгове за втечнен газ както за краткосрочен, така и за десетгодишен период. През седмицата  стана ясно от думите на икономическия министър Никола Стоянов, че дългосрочно България се отказва от доставки на природен газ от "Газпром", а служебният кабинет работи за получаване на количествата по вече съществуващия договор с руската компания, който изтича в края на годината

Само дни ни делят от дългочаканото събитие  -  издаване на Акт 16 за интерконектора Гърция - България, като междусистемната газова връзка ще бъде въведена в експлоатация на 1 октомври с официална церемония в София, водена от държавния глава Румен Радев, на която се очаква да пристигне председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен, както  и президенти и премиери от региона.

И докато чакаме да потече газ към България, масово хората се тревожат за доходите си, а редица социологически проучвания показват, че близо 80 на сто от българите очакват от новия парламент и редовен кабинет мерки срещу обедняването, мерки, които да осигурят и поносими цени на газ, ток и горива. Дойде и новината, че 504 лева ще е линията на бедност в България през следващата година, а анкетирани граждани не скриха тревогите си за предстоящата зима.

Трудно се възстановява животът в наводнените села в Карловско. Държавата осигури 46 фургона за настаняване на най-пострадалите в Богдан, Каравелово и Слатина. И през тази седмица продължи обследването на най-засегнатите от наводненията близо 100 къщи в трите села. Над 300 са подадените заявления за държавна помощ, а хората, които близо две седмици ринат калта от къщите си, са категорични, че това, което ще получат е нищожно малко.

След мощните бури общините Бургас и Камено остават в тежко положение, комисии и представители на различни институции обхождаха лозовите масиви край Поморие, където и земеделските стопани очакват компенсации.

И докато едни се бориха с природните катаклизми, в погранични части на страната се усили мигрантският натиск по суша и по вода. Частично бедствено положение бе обявено в части на областите Бургас, Хасково и Ямбол.

Седмицата беше белязана от множество акции в страната срещу битова престъпност и срещу купуването на гласове. Бързи производства и сериозни законодателни промени във връзка с нападенията над лекари и медицински персонал поиска здравният министър Асен Меджидиев, който се срещна в Перник с медицинската сестра от спешното отделение, която  беше приета в неврологията с мозъчно сътресение след нападение от пациент.

Машините, на които нашите сънародници ще гласуват в САЩ, Канада и Великобритания  бяха транспортирани.

Стана ясно, че отделни подвижни секции за избиратели, заразени с Covid-19 или контактни , няма да има за изборите на 2 октомври, тъй като няма обявена извънредна епидемична обстановка. Поставените под карантина заради вирусната инфекция след 26 септември ще могат да подават заявления за гласуване в подвижна избирателна секция. Това обаче ще е възможно само за районите, в които има разкрити секции за гласуване на хора с трайни увреждания.

С тържества в цялата страна отбелязахме 114 години от обявяването на Независимостта на България. Центърът на събитията Велико Търново събра стотици граждани и гости, а в църквата "Св. 40 мъченици" отново бе пресъздадено историческото събитие с прочитането на манифеста към българския народ. Граждани от различни краища на страната споделиха своите емоции от празника.

Чуйте обзора на новините от седмицата в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Британският министър-председател Киър Стармър говори на пресконференция след първото заседание на кабинета на Даунинг Стрийт в Лондон, 6 юли 2024 г.

Стармър предлага на шотландското правителство "истинско пълноправно място на масата"

Британският премиер Киър Стармър днес е на посещение в Единбург в рамките на обиколка в Обединеното кралство, за да се срещне с ръководителите на децентрализираните правителства. В понеделник той ще посети Северна Ирландия и Уелс.  Киър Стармър е новият британски премиер Веселин Паунов: Правителството на Стармър има потенциала да..

публикувано на 07.07.24 в 17:02
Делян Пеевски

Делян Пеевски: Трябва да бъдем обединени. Конфликт Доган - Пеевски няма и не може да има

"Всеки, преживял дълго време в политическия живот знае, че твърде често и лесно могат да се пресичат граници. И това винаги се е смятало за част от неписаните правила на играта. Но, дори и в тази игра има граници, които не се преминават. Никога и по никакъв повод".  С тези думи започва обръщението на Делян Пеевски, един от председателите на ДПС, към..

публикувано на 07.07.24 в 16:47
Френският президент Еманюел Макрон и първата дама Брижит Макрон в избирателна секция в Le Touquet-Paris-Plage, Северна Франция, 7 юли 2024 г. .

Макрон гласува в Туке и се отправи към Париж, за да подготви обръщението си към французите

Във Франция се провежда решаващият втори тур на предсрочните парламентарни избори, който може да доведе до исторически обрат с победата на крайната десница. Французите гласуват на втори тур за Национално събрание До обед избирателната активност на французите е достигнала почти 27% - това най-високото участие за същия час от 1981 г. насам, когато..

публикувано на 07.07.24 в 16:36
Християн Мицкоски

Делегацията на РСМ, водена от премиера, замина за участие на срещата на върха на НАТО

 Делегация от Република Северна Македония, водена от премиера Християн Мицкоски, замина за Съединените щати за участие в срещата на върха на НАТО във Вашингтон.   Очаква се по време на форума министър-председателят Християн Мицкоски да се срещне с гръцкия си колега Кириакос Мицотакис, след реакциите на  Атина относно използването на конституционното..

публикувано на 07.07.24 в 16:26
Снимката е илюстративна, архив.

Интензивен трафик към София, пуснато е новото платно на АМ "Струма" от пътен възел "Симитли"

Интензивен е автомобилният трафик от ГКПП "Кулата" към София, но сериозни задръствания няма. По-бавно е движението  в Кресненското дефиле и в участъка от автомагистрала  "Струма" между Симитли и село Железница. От сутринта е пуснато новото платно на магистралата от пътен възел "Симитли" в посока София. Скоростното му изграждане беше завършено за..

публикувано на 07.07.24 в 15:58

Веселин Вълев: За румънските туристи България е евтина и добра алтернатива за морска ваканция

Туристите от Румъния са сред традиционните ни гости по Северното черноморие. Според различните статистики те са между 800 000 и 1 млн. годишно.  Освен летуването по морето, често предпочитано и за къмпинг, все повече те избират и вътрешността на страната за спа и за къмпинг спа туризъм. Този потенциал на най-многобройната група от почиващи..

публикувано на 07.07.24 в 15:49

Какво задържа един индиец повече от 30 години в България?

Нирадж Кумар е роден в индийския град Бомбай, днешен Мумбай. Поради икономически причини родителите му се преместват в градчето Коимбатур (Coimbatorе) в южната част на Индия. Коимбатур е известено с леярната за производство на метали и автомобилната промишленост. В индийския Манчестър, както е познато селището сред индийците, се произвежда..

публикувано на 07.07.24 в 15:22