Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Заплашена ли е от пробив системата за здравен контрол заради ниски заплати в РЗИ и недостиг на кадри?

Има ли опасност да бъде "пробита" системата за здравен контрол заради ниските заплати в Регионалните здравни инспекции и острият недостиг на кадри?

Повечето от служителите на РЗИ използваха обедната си почивка, за да излязат на символичен протест пред сградата, в която работят. Искането им е едно - достойно възнаграждение.

Надя Гогова е на 42 години и е в групата на младите здравни инспектори: 

"Работата е много хубава и подходяща за всички млади хора с различно образование, но не е перспективна заради ниското заплащане. ... Мога да покажа фиша. Вижте колко вземам чисто - 1064 лева и то е толкова, защото имам малко и извънреден труд. Иначе даже и 1000 лева няма да взема. А съм с 20 години трудов стаж. Времето за компромиси свърши!".


В пъти е разликата в заплащането между редовите служители и инспектори в РЗИ и тези на ръководни длъжности. Затова синдикалистите в институцията настояват месечните им възнаграждения да са не по-малко от 1800 лева. Валентина Георгиева и Бианка Равначка: 

"Ние се оказваме в ролята на работещи бедни, а със солидно образование и магистратури". 

"Заслужаваме да бъдем чути. Трябва да се знае, че рано или късно настъпват ситуации, в които пак ще се сетят, че ни има".

На въпрос на БНР защо две години не са заявили своите искания, протестиращите отговориха: 

"За мен е важен човешкият живот. Не съм мислила дали трудът ми ще бъде възнаграден, но идва един момент, когато, за да искаш достоен живот, трябва да имаш и достойно заплащане. ... Губим младите хора".

Има реална опасност отговорната работа в Регионалните здравни инспекции да бъде блокирана, защото ниските заплати водят до напускане на хора и липса на интерес към обявените свободни места

Колко удачно е времето на днешните протести в контекста на предстоящи избори и от кого очакват реакция? Това коментира Валентина Георгиева, председател на синдикалната организация в РЗИ-Благоевград: 

"Искаме да привлечем вниманието върху нашия проблем. Надяваме се да получим някакви ответни действия. В противен случай си запазваме правото на ефективни стачни действия. Ще изчакаме до 10 дни".


Репортаж на Кети Тренчева в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

Снимки: Кети Тренчева



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Туроператорите със свежи и вкусни идеи къде да празнуваме Великден

Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..

публикувано на 09.04.25 в 11:35
Локомотив 2626

Назад във времето с ретро подвижния състав на БДЖ

Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..

публикувано на 08.04.25 в 13:25

Тайнствена пирамида на 2200 години открита близо до Мъртво море

Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..

публикувано на 08.04.25 в 11:05
Йордан Жечев и Яна Липованска

На мач с маргаритка – кампания срещу агресията

Мачът да не е терен на война, а място, където можеш да заведеш детето си – този мотив обединява организаторите на кампанията "На мач с маргаритка". Акцията ще се състои в рамките на четири дни – от 11 до 14 април и   ще покрие 8 мача с участието на 16 отбора. Това е  29-и кръг, предпоследен за професионалната ни футболна лига...

публикувано на 08.04.25 в 10:14
Снимката е илюстративна

"Активни потребители": Нови правила облагодетелстват авиокомпаниите за сметка на пътниците

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците.  Сега налице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт .  Авиокомпаниите редовно..

публикувано на 08.04.25 в 06:20
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40