Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Надя Колчева: Децата не могат да развият социални и емоционални умения, седейки пред компютъра или телевизора

Снимка: Pixabay

В София се провежда международна конференция, посветена на емоционалното и социално развитие на децата в ранна и предучилищна възраст. На събитието присъстват психолози и учители от страната и чужбина. Организатори са Департаментът за „Когнитивна наука и психология“  към НБУ и 37 – ма детска градина „Вълшебство“.

Надя Колчева, която е ръководител на проекта , разказа пред БНР, че времената се променят и е необходимо да се помисли и за този аспект от детското развитие. „Живеем в дигитална революция. Отглеждаме децата си по по-различен начин. Различна е стимулацията, която получават“

Една среда, в която детето получава по-малко внимание и контакт, е рискова за социалното и емоционалното му развитие, обясни тя. „Комуникацията с възрастни в рамките на семейството или детската градина подпомагат развитието.“

Деца, които са с нормално ниво на интелигентност, могат да имат по-ниско социално и емоционално развитие, поясни Колчева. „Това е едно нарушение или  дефицит при тях. Когато детето няма умение да общува с другите или да проявява емпатия, това са дискретни маркери, но водят до множество последици. Едно дете, което умее да си сътрудничи и да работи в екип, ще се справи много по-добре в училище и ще расте като по-уверен юноша“.

В България има опит с развитието на социалната и емоционалната интелигентност при децата, но тази дейност се осъществява спорадично, например при желание от страна на учителя в детската градина, уточни Колчева. „Те учат децата да разпознават емоциите си. В програмите за предучилищна възраст има „Социален свят“, но там се набляга по-скоро на знанията, отколкото на уменията“.

Специалисти от Департамента за „Когнитивна наука и психология“  към НБУ са разработили платформа, предоставяща информация за развитието на социални и емоционални умения. „Налични са и инструменти за оценяване, както и наръчник за изграждането им“ 

Постоянно излизат нови програми, но за работата с тях са необходими подготвени специалисти, каза Колчева.

Децата не могат да развият социални и емоционални умения, седейки пред компютъра или телевизора, категорична е тя. „Те имат нужда от човешки контакт и общуване“.

Цялото интервю на Таня Милушева с Надя Колчева може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Приспособяват подземни тунели за бомбоубежища в Атина

Гръцките медии съобщават за спешно изграждане на убежища в Атина срещу евентуален ядрен удар от Русия. По примера на други европейски страни и в Атина се изграждат подземни убежища поради изостряне на напрежението между Русия и Украйна, информират медиите. Използват се вече съществуващи подземни тунели, които се приспособяват за убежища...

публикувано на 28.11.24 в 11:08

Заради поскъпването на "Гражданска"-та на такситата: КЗК на проверка в Асоциацията на застрахователите

От Комисията за защита на конкуренцията съобщиха,че проверяват офиса на Асоциацията на българските застрахователите. Инспекторите ще изземат документация и ще проучат  дали застрахователни компании, предлагащи застраховки "Гражданска отговорност", координирано са определяли цени за клиенти, осъществяващи таксиметров превоз в страната, което..

публикувано на 28.11.24 в 11:06

Изгубени в достъпа до информация

Как държавните институции използват инструментите на бюрокрацията, за да държат на дистанция журналисти и граждани? Наскоро беше публикувано поредното изследване на Асоциацията на европейските журналисти за свободата на словото в България, според което отказът на институциите да предоставят информация на журналисти е определен като "..

публикувано на 28.11.24 в 11:01
Доставка на замразени пуйки в отдалечени райони на Аляска, ноември 2024 г.

В САЩ отбелязват Деня на благодарността

В САЩ днес отбелязват Деня на благодарността, който по същността си това е религиозен празник, изразяващ благодарността на хората към Бог за реколтата с която ги е дарил, но с времето се е превърнал и в един от най-обичаните светски празници. Освен с религията, денят се свързва и с първите английски заселници, наричани пилигримите, които след..

публикувано на 28.11.24 в 10:54
Росен Желязков

ГЕРБ внесе в КС питане за правомощията на ВСС

ГЕРБ внесе в Конституционния съд искане за тълкувателно решение дали при изтекъл мандат Висшият съдебен съвет продължава в пълнота да изпълнява конституционните си правомощия. В искането се иска и тълкуване за това да ли е допустимо със закон или друг акт на парламента тези правомощия при изтекъл мандат да бъдат ограничавани. В трети..

публикувано на 28.11.24 в 10:49

Спират покупките на чужда валута на вътрешния пазар в Русия

От днес влиза в сила решението на Руската централна банка за спиране на покупките на чужда валута на вътрешния пазар. То дойде, след като в сряда местната валута изпадна в състояние на свободно падане и достигна курс от 113 рубли за долар.  В обширна публикация за състоянието на руската икономика "Ройтерс" предупреждава за много по-сериозни..

публикувано на 28.11.24 в 10:27

"Булгаргаз": Природният газ ще поскъпне с почти 11 процента през декември

Почти 11 процента се очаква да е поскъпването на природния газ през декември и цената му да достигне 76 лева за мегаватчас - без такси и налози. По време на общественото обсъждане в енергийния регулатор изпълнителният директор на "Булгаргаз" Веселин Синабов обясни причините дружеството да повиши прогнозата си от 8 на 11 на сто...

публикувано на 28.11.24 в 10:26