България и Израел навлизат в решаващи дни преди парламентарните избори. Нараства значението на медиите и вероятността от кибер атаки срещу тях. Как два от най- авторитетните израелски вестника защитават компютрите и информацията си стана ясно на конференция, на която бяха допуснати и кореспондетките на БНР в Тел Авив.
Известните до момента кибер системи са създавани на базата на биологични модели и когато говорим за начини на проникване в тях, използваме термини като вирус, мутация, заразяване. Хакерските атаки също са изградени на сходен принцип. Различна система за защита, основана на математически модели на базата на теорията на вероятностите, са изградили в Израел. За тях пред БНР разказа Игал Розенфелд – директор на стартъпа, създал новата система.
„Започнахме да работим още преди 5 години над кибер защитата от нов вид . Наложи се да ускорим темповете на създаване на вариант за защита на медиите по време на пандемията. Беше започнала тенденцията, още преди пандемията от Ковид, журналистите да работят от домовете си, от личните си компютри, и да изпащат в редакциите готовите материали, звукови и видео файлове. Проблемът е, че всеки журналист притежава различни технологии за компютърна защита, с различна степен на сигурност. В началото в редакциите са преглеждали всеки материал за вируси, но това изисква много време и допълнителни сили. Въпреки проверките е била реална възможността да попаднат заразени файлове и различни програми за следене. Два от най-големите израелски всекидневника : „Джерусалим поуст“, „Маарив“ и няколко американски издания се обърнаха към нас. Изискваха надеждна защита и им я дадохме. Сега всеки файл, който редакторите приемат, се преобразува така, че няма значение дали е бил заразен, няма значение от кого е изпратен и от какъв компютър, на който е създаден. Файлът приема изцяло нов облик. Досега защитната система е действала вътре в самия компютър, сега го обгръща изяло отвън и не позволява проникване на нежелан софтуер.
Редакциите избраха нашата услуга след като бяхме успели да защитим водопреносната система на Израел от много сериозна хакерска атака. По време на атаката не просто са се опитали са да спрат водата, а да проникнат в хлорохранилищата и да пропуснат хлор в такива количества, че водата да стане отровна.
В началото, медиите си представяха, че трябва да защитим компютърните системи - персонални компютри, служебни компютри, интернет свързани устройства на всеки журналист, но това се хиляди телефонни апликации и програми, а също трябваше да осигурим безопасност за пътя на предаване на информацията. Затова насочихме усилията си само върху редакционната компютърна система.
Преди да предложим нашия защитен чадър, решихме да го тестваме. Всички световни медии отразиха нашия призив към хакерите от цял свят. Дадохме им 5 денонощия да се опитат да пробият системата ни. Наградата бе 100 хиляди долара. Много се стараха, но не успяха въобще да проникнат в програмата. Наградата ни още е актуална. Вече 5 хиляди хакери в продължение на 4 години се мъчат да влязат в системата ни.
Освен от външни заплахи и опити да бъде заобиколена защитната стена, както и от случайно проникване в системата, нашия софтуер пази и от злонамерени атаки отвътре“.
Гласуването с машина е по- лесно и по-сигурно, обясни експертът. „Генерира се протокол и се избягват човешките грешки. Хора от IT сектора започнаха да работят съвместно с ЦИК. Изведе се модела и процесите, за да бъде ясно как се стига до защитена машина. Не говорим само за софтуера в машините, но и този, който се намира в „Информационно обслужване“.
Цялото интервю на Добромир Видев с Ясен Танев може да чуете в звуковия файл.Върховният съд на Съединените щати постанови, че присъдата на избрания президент Доналд Тръмп по делото "пари срещу мълчание" може да бъде произнесена днес - точно 10 дни, преди отново да встъпи в длъжност като американски президент, предаде БТА. През май миналата година съдът реши, че Тръмп умишлено е прикрил плащане от 130 хиляди долара за..
Очаква се днес да приключи проверката на изборите от 27-ми октомври, която беше назначена от Конституционния съд. Назначената експертиза трябваше да преброи повторно гласовете в 1777 секции и протоколите в 442, предаде БНТ. Резултатите и решението на съда могат да доведат до промяна в разпределението на гласовете при положение, че на партия..
Това, че има подреден преговорен процес , дава повече шанс за правителство. Това мнение изрази пред БНР Даниел Стефанов, експерт по изборни системи и преподавател. Според него трябва да се отглежда коалиционна култура и дори сега да не успеят, партиите трябва да се научат на такава. "Създава се впечатлението, че по-скоро би имало някакво..
ГДБОП са установили майката и детето, участници в клип с вербално насилие над момиченце, който се разпространява в интернет платформи. Те се намират в съседна на България страна, проведени са разговори с майката, обясни пред БНР старши комисар Владимир Димитров, директор на дирекция "Киберпрестъпност" в ГДБОП. "Служители на Министерство на..
Българинът Орлин Русев, шпионирал за Русия, е живял в "типичен крайморски хотел" на английското крайбрежие, пълен с електронно оборудване. Това беше съобщено в рамките на подновения процес в Централния наказателен съд срещу българската шпионска клетка. В съдебната зала бе изнесена информация, че Русев се е похвалил на Ян Марсалек, от когото е..
Очаква се Общинският съвет в Бобошево да обсъди на извънредно заседание предложението - бившето училище в село Сопово да бъде ремонтирано с цел създаване на Център за бежанци-момчета. Заради идеята обаче общественото недоволство в региона расте. Писмото до местната управа дошло преди 2 седмици, като подробности ще бъдат обявени на..
"Преговорите не са се счупили. Те не са тръгвали от гледна точка на ДБ по отношение на фигурата на премиера ." Това заяви пред БНР Георги Харизанов, политически анализатор, който е членувал в СДС и ГЕРБ. Според него по тази тема не е имало никаква отстъпка от двете страни и "очевидно в момента сме в патова ситуация", защото "..
КНСБ предупреди, че ако бюджетът за тази година не бъде приет, може да се очаква вълна от протести. "Струва ми се, че за пореден път бюджетът..
Има реална опасност професията на акушерката да изчезне у нас. Това обясни пред БНР Ралица Янева, член на УС на Алианса на българските акушерки. Тя..
Въпреки пълната политическа неразбория в страната, реалистичен сценарий е от 1 януари догодина да плащаме в евро . Това мнение изрази в интервю за..