Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"T(h)races" на Владимир Василев и сладникавата лудост на носталгията по миналото

Владимир Василев
Снимка: Ирина Недева

Днес от 18 часа в галерия „Синтезис“ ще се състои среща-разговор с фотографа Владимир Василев. Това е съпътстващо събитие към неговата изложба "T(h)races" – („Следи“ на английски език, но и препратка към една тракийската идентичност). Авторът казва, че снимката е част от този, който я е направил.

Надежда Павлова е куратор на изложбата. Тя разказа пред БНР, че в галерията й отдавна са искали да покажат произведения на този творец. „От 20 години той живее във Франция. Роден е в Стара Загора и по-голяма част от показаните фотографии са заснети в този регион“.

Надежда Павлова и Владимир Василев

Голяма част от моите проекти са многопластови, включително и техните наименования, обясни в предаването „Хоризонт до обед“ самият Владимир Василев. Той стартира проекта "T(h)races" през 2007 година. „Започнах да снимам България по съвсем различен начин. Тогава страната ни стана член на ЕС, а аз я напуснах и заминах за Франция. Легализирането на документите ми отне доста време. Бях нелегален имигрант. Погледът ми към България беше двойствен. Не знаех дали аз напуснах родината си ли тя ме пропъди“.

Днес статутът на Владимир Василев вече е различен. Той е част от проекта „Франция, погледната отвътре“.  „Начинът, по който я фотографирам, е чисто славянски. Двойната ми култура помага“.

фотография на Владимир Василев T(h)races

Фотографията е много лична и субективна, заяви той. „На първо място тя е това, което изобразява, на второ – виждането на зрителя. Третият пласт е това, което фотографът вижда. Много се радвам когато вторият и третият пласт започнат да се допират. Ако не породя нищо, тогава нещата пропадат“.

В изложбата на Владимир Василев се усеща сладникавата лудост на носталгията по миналото. Дълго време той снима, например един трабант. „Моите травми подхранват това, което снимам“.

В моя поглед България е в едно непрестанно лутане и въртене, без нещо да се променя, обясни той. „На втори октомври ще бъда тук и ще гласувам. Политическите играчи във Франция ме накараха да гледам критично на политическите играчи в България и да ги анализирам“


По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Жул Леви

Спомен за композитора и диригент Жул Леви

В рубриката „Помните ли…" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" почитаме композитора и диригент Жул Леви. На 19 юни се навършиха 95 г. от неговото рождение. Широкоскроен и многолик музикант, чието име свързваме с редица състави и институции - най-вече с Държавния музикален театър „Стефан Македонски“, където е главен диригент в продължение..

публикувано на 27.06.25 в 16:15

Марио Хосен: "Варненско лято" е съкровище за световната културна общност

С концерт на Симфоничния оркестър на Държавна опера Варна под диригентството на маестро Емил Табаков на 21 юни беше открито тазгодишното издание на Международния музикален фестивал "Варненско лято". Според хрониките, това е 80-ото издание на един от най-старите форуми в Европа, а историята му започва през 1926 г. За бляскавото начало беше избрана..

публикувано на 27.06.25 в 14:16
Пламен Карталов

Акад. Пламен Карталов: Вагнер е мисия за нас

Вагнер е мисия за нас и световното признаване на ресурса на български оперен театър в измерението на една световна карта, е начинът да внушим способността на Софийската опера, че наистина може всичко!   Това каза пред БНР акад. Пламен Карталов, директор на Софийската опера и балет. И тази година почитателите на операта могат да очакват..

публикувано на 26.06.25 в 18:24
Виржиния Атанасова

Четирите стихии в бароковата музика представя ансамбълът Tutti Soli

Вокално-инструменталният ансамбъл "Тути соли" с диригент Виржиния Атанасова ще се включи с концерт в 56-ото издание на Международния  фестивал "Софийски музикални седмици". Изявата е на 30 юни, понеделник, в Централния военен клуб от 19 часа. Програмата е интригуваща - озаглавена е "Четирите стихии в бароковата музика" и включва както старинна..

публикувано на 26.06.25 в 18:05

Почетоха композитора Александър Йосифов с концерт в Дом Витгенщайн

С рецитал на уважаваното българско клавирно дуо Десислава Щерева и Евгения Симеонова на 17 юни във Виена беше отбелязана 85-годишнината от рождението на композитора Александър Йосифов, която предстои през август. Забележителният наш творец беше и виден общественик, а за работата си като съосновател и президент на Виенския клуб към Посолството на..

публикувано на 26.06.25 в 14:44
Проф. Чарлз Найдик

Прочутият кларинетист Чарлз Найдик с концерти и майсторски класове у нас

Един от забележителните кларинетисти на нашето време – Чарлз Найдик, е в  България между 23 юни и 1 юли по покана на Софийската филхармония, за да участва в  два концерта и да проведе серия от майсторски класове и  образователни събития за млади музиканти и професионалисти. На 26 юни проф. Найдик ще солира на Софийската филхармония под..

публикувано на 25.06.25 в 15:18

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В четвъртото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Преди Вагнеровия фестивал в Софийската национална опера и балет - поглед зад кулисите в подготовката за премиерата на операта “Танхойзер“, с която форумът се открива на 26-и юни 21.10-22.00..

обновено на 25.06.25 в 15:02