Средната заплата в селското стопанство расте с по-бавни темпове спрямо останалите сектори и това поставя под риск развитието му- заяви заместник-министърът на земеделието Георги Събев пред участниците в Годишната асамблея на Федерацията на независимите синдикати в земеделието.
„Годишната средна брутна работна заплата за 2020 г. на наетите лица в аграрния сектор е 12 059 лева, докато в обществения сектор тя е 14 118 лева, а в частния - 11 643 лева, по данни на Националния статистически институт (НСИ)“ отбеляза заместник-министър Събев. Той посочи, че средната работна заплата на наетите лица в сектора е не само значително по-ниска от средната общо за икономиката, но през последните пет години се наблюдава тенденция на нарастване на тази разлика. Георги Събев добави, че през 2016 г. средната заплата в селското, горско и рибно стопанство е представлявала 77,8% от средната за всички икономически дейности, а през 2020 г. тя е само 70,5% от средната. По данни на НСИ, през миналата година заетите в селското, горското и рибното стопанство са 6,3% от общо заетите в икономиката - 193,4 хил. лица. За периода 2016-2021 г. броят на заетите в сектора намалява с 5,1%, докато общо за икономиката се отчита ръст от 2%.
„Само с по-добри условия на труд и възнаграждения можем за привлечем българите, работещи в селското ни стопанство на страните от Западна и Южна Европа“ подчерта още той. В тази връзка аграрният заместник-министър информира, че подобряването на условията на труд на земеделските работници в ЕС е сред приоритетите на европейската селскостопанската политика след 2023 г. „Общата селскостопанска политика (ОСП) за периода 2023-2027 г. поставя по-голям акцент върху подобряването на условията на труд на земеделските работници в ЕС и развитието на социално устойчиво земеделие. За първи път т. нар. социална условност ще се отчита при прилагането на ОСП“, разясни Събев. Той уточни, че най-късно от 1 януари 2025 г. земеделските стопани и другите получатели на директни плащания подлежат на административно наказание, ако не спазват определени изисквания, свързани с трудовата заетост, здравословните и безопасни условия на труд. Националната служба за съвети в земеделието ще консултира земеделските стопани за правилата, които следва да спазват във връзка с новото законодателство на ЕС.
Заместник-министърът коментира, че условията в сектора са предизвикателство в сравнение с другите икономически дейности. Тенденциите са към дигитализация, роботизация, автоматизация и тези процеси могат да помогнат икономическата тежест на сектора да се увеличи. „Трябва да се прави повече от заинтересованите страни, за да се подобрят условията на труд в стопанствата и, разбира се, възнагражденията“, отчете той.
„В средата на октомври Министерството на земеделието ще инициира среща със социалните партньори и браншовите организации, на която ще се поставят основите на по-широк дебат относно заетостта в сектора. Очакванията са на нея да бъдат идентифицирани проблемите, които го правят неатрактивен. По този начин целим да се намерят работещи решения като чрез тяхното прилагане в следващите години да бъде подобрена ситуацията с пазара на труд“, каза в заключение заместник-министърът.
След системата за ранно предупреждение и оповестяване, когато властите кажат какво се е случило, следват препоръки и от местната власт, и от държавата какво трябва да се прави. Това обясни пред БНР Красимир Димитров, дирекция "Аварийна помощ и превенция" към Столична община . По думите му на сайтовете на общините би трябвало да бъдат поместени..
Суперкомпютърът Discoverer вече е готов да "отглежда“ изкуствен интелект. Екипът на "София тех парк" представи подобренията, който ще позволят по-голяма производителност на машината. Нови сървъри с общо 32 графични ускорители, нова клас памет ще могат да обслужват големи невронни мрежи и на тях да се "отглежда" изкуствен интелект, каза Петър Статев от..
Гърция влага 6 милиона евро за ремонт на отсечка след новия път през границата, при ГКПП "Рудозем - Ксанти". Делегация от областната управа в Смолян е била на официално посещение на гръцката областна администрация. Основен акцент на разговорите е било отварянето на пътя Рудозем – Димарио. Областният управител на Източна Македония и..
Във Велико Търново започна традиционната младежка инициатива за събиране на хранителни продукти за социално слаби семейства от града и региона за Великден. Кампанията "Купи и дари" се провежда в седем магазина за хранителни стоки във Велико Търново, където до 13 април са поставени колички, в които да бъдат оставени купените и дарени..
Окръжният съд в Плевен постанови най-тежката мярка за неотклонение към 65-годишния Георги Александров - "задържане под стража". Мъжът е обвинен за тежката катастрофа със загинало 12-годишно дете при село Телиш, Плевенско. В тежко състояние в болницата е дядото на детето. 12-годишно дете загина при тежка катастрофа в Плевенско..
ЕС подкрепя Международния наказателен съд и е категорично ангажиран с борбата за справедливост и срещу безнаказаността. Това каза говорителката на Комисията Анита Хипер в отговор на въпрос за очакваната визита на израелския премиер Бенямин Нетаняху в Унгария, за когото съдът е издал заповед за арест. Хипер припомни заключения на Съвета,..
Европейската комисия (ЕК) откри пролетния кръг за кандидатстване в конкурса DiscoverEU - 2025. Повече от 36 000 младежи ще спечелят карти за пътуване, с които ще имат възможност да опознаят Европа безплатно. Кандидатите трябва да са на възраст 18 години и да са родени между 1 юли 2006 г. и 30 юни 2007 г. Кандидатури ще се приемат до 16 април,..
От гледна точка на турбулентността, която може да предизвика в самата Европейска прокуратура , казусът с Теодора Георгиева е безпрецедентен. Става..
Все по-рано родителите забелязват затруднения в развитието на децата, които са признаци за състояние от аутистичния спектър, но отлагат търсенето на..
Генезисът на избирането на българския европрокурор е порочен и води към Делян Пеевски. Това каза пред БНР адв. Иван Петров, бивш апелативен прокурор..