Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Три музея изпълняват общ проект с цел популяризаране на дейността

"Аз гарантирам за теб!" е проект на комузея с аквариум в Русе, Природонаучния музей в Пловдив и Аквариума във Варна

Венцеслав Петков, ръководител на русенския Екомузей
Снимка: Ася Пенчева

За първи път в България три музея се обединяват и вместо да се хвалят кой е по-добър и кой разполага с повече и по-атрактивни експозиции, казват "Аз гарантирам за теб!". Всъщност това е името на проект, подкрепен от Национален фонд "Култура", който ще свърже Екомузея с аквариум в Русе, Природонаучния музей в Пловдив и Аквариума във Варна.

Идеята е на биолога Венцеслав Петков, ръководител на русенския Екомузей, който вече осем години представя на посетителите както рибите в Дунав, така и екосистемите на блатата, палеонтологията и човешкото присъствие в околната среда.

"Ако вие сте дошли и сте били наши посетители, видяли сте всичко, което ние сме направили, успели сте да поемете от енергията, която сме вложили в този музей, успели сме да ви заинтригуваме по темите, които сме разгледали, излизайки от тук  вие ще разкажете колко хубави неща са направени, какви прекрасни теми са разгледани, как темата за околната среда ви е станала близка", каза за БНР Венцеслав Петков. 

Годишно над 26 хиляди души посещават Екомузея в Русе.

"Пловдивският Природонаучен музей е посещаван от 96 хиляди души- близо 100 хиляди души на година, съответно в неговото фоайе ще има същата информационна точка, която ще популяризира нашия музей".

Идеята на биолога Венцеслав Петков обаче не е в битката за посетители. Обединението на професионалната общност -служителите в музеите е много по-сериозно и ето защо към тази гаранция за качество е включен един от най-старите в България научни институти - Аквариума във Варна.

"На 6 януари 1906 година в Евксиноград княз Фердинанд казва, че е хубаво да се направи Зоологически институт - съвременен аквариум. През 1911 той е построен. Толкова бързо се случват нещата".

Без конкуренция, а с партньорство екипите от Русе, Пловдив и Варна имат за цел да обърнат внимание на всички нас към природата, към опазването ѝ, към грижата ни за нея и отговорността ни към науката.
Информационните точки "Аз гарантирам за теб!" е абсолютно нов модел на сътрудничество, в който печеливши са хората и природата.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Пътувай с Хоризонт" в сърцето на Родопите

В горещите летни дни, алтернативата е планинският туризъм. "Пътувай с Хоризонт" тръгва на разходка в сърцето на Родопите, сред тишината и спокойствието на балкана, на 1200 метра надморска височина. В село Момчиловци срещаме гостоприемни домакини, свикнали да посрещат гости още от 90-те години на миналия век, когато селото се превръща в едно от..

публикувано на 07.07.24 в 14:49

Вършец - най-старият балнеолечебен курорт в България

Вършец е най-старият балнеолечебен курорт в България, известен с топлата си минерална вода и мек планински климат. Първата държавна минерална баня е построена през 1990 г.  Градът възниква около минерални извори и неговата история е свързана с балнеолечението за това свидетелстват откритите развалини от римски бани.  Град Вършец е разположен в..

публикувано на 07.07.24 в 10:10
Снимката е илюстративна

Ученици от варненската математическа гимназия създават уред за зеленчуци

Четирима ученици от варненската математическа гимназия "Д-р Петър Берон" са създали учебна фирма UV GREEN. Учениците отглеждат зеленчуци в кутия, уредът използва напоителна система с вода, която циркулира чрез сензори, запазвайки хранителните вещества в почвата, отглеждат се 7 растения едновременно, процесът е автоматизиран.  Те разказаха за БНР,..

публикувано на 06.07.24 в 10:10
Брегът на Синеморец, Странджа

Учени от БАН представиха нови методи за пречистване и екология

Учени от БАН предлагат нови методи за пречистване и екология. Представянето им стана по време на четвъртото издание на форума „Наука за бизнес".   С рециклирането на отпадъците при опаковането на лекарства се е заел доцент-доктор Иван Узунов. Той е от Института по обща и неорганична химия. Неговата статистика е, че количеството отпадък, който..

публикувано на 30.06.24 в 05:37
Туристическо дружество -

Туристическо дружество - "Лудите мечки" с обич към планините

В планината без бензин и асфалт, сред сянката на дърветата се диша по-свободно, мисълта е по-ясна и е много по-спокойно. Няма я суетата на морския бряг и купищата туристи. Не струва толкова скъпо, като другите почивки, но зарежда невероятно, дава нови сили и повишава тонуса на тялото. Изключително освежаващо е в летните жеги.  Сдружение..

публикувано на 27.06.24 в 12:46
Стоилко Апостолов

Интересът на земеделските стопани към биологичния сектор се повишава

Интересът на земеделските стопани в страната към биологичния сектор се повишава през последната година. Това отчетоха участниците в международна био-конференция, която се проведе в Пловдив. По данни на агростатистиката биологичните площи у нас са се увеличили с 35% спрямо предходната година . Броят на животните и пчелните семейства, отглеждани..

публикувано на 26.06.24 в 18:04
Грийнпийс България

Мартин Томов: Трябва ли Черно море да бъде морски резерват?

Трябва ли Черно море да бъде морски резерват ?  "Живо черно море" е зелената мисия на "Грийнпийс".  "Черно море е  море, в което има живот до дълбочина 200 метра, най-вече в по-плитките до 50 метра , тест много близо до брега. Това го прави  особено чувствително на различни заплахи . Ние с "Грийнпийс" вече  от година и половина започнахме..

публикувано на 18.06.24 в 15:55