В актуалната програма на Българския културен институт "Дом Витгенщайн" във Виена се открои концертът на 20 септември с участието на лауреатите от XIII международен конкурс "Франц Шуберт", който се проведе през 2021 г. в Русе.
Сред партъорите на този престижен музикален форум от неговото създаване досега е Австрийското посолство в България, а носителите на първа награда във всички категории и възрастови групи традиционно участват в голям концерт във Виена, осъществен съвместно "Дом Витгенщайн".
Международният конкурс "Франц Шуберт" заема своето авторитетно място, като популяризира творчеството на австрийския композитор и предоставя изключителна възможност за изява на младите музикални дарования като важна стъпка в изграждането на тяхната изпълнителска кариера.
Най-малкият участник в концерта на лауреатите на 20 септември във Виена беше 12-годишният Николай Цветков - ученик в НУИ "Панайот Пипков" в Плевен, в класа на Антоанета Воденичарова. На конкурса "Франц Шуберт" той печели първа награда в първа възрастова група, категория пиано, а в залата на "Дом Витгенщайн" се представи с изпълнение на "Фантазия в ре минор" от Моцарт и "Унгарска рапсодия №11 в ла минор" от Ференц Лист. Интерпретацията му беше посрещната със силни аплодисменти, както и тази на Ангел Ялъчков - носител на първа награда във втора възрастова група, както и на специалната награда за най-добро изпълнение на творба от Шуберт. Той изпълни първа част от Соната за пиано в ла минор от Шуберт и Вариации от българския композитор Петър Димов. Ангел Ялъчков е ученик в НМУ "Любомир Пипков" - София, в класа на проф. д-р Александър Василенко. Младият пианист е носител на над 30 награди от международни конкурси, стипендиант е на Министерството на културата по програмата "Закрила на деца с изявени дарби", както и на авторитетните Американска фондация за България и Международна фондация "Св. св. Кирил и Методий".
Концертът в БКИ “Дом Витгенщайн“ беше поредно доказателство за неизчерпаемия български музикален талант. Внимание привлече и участието в концерта на триото Ана-Мария Узунова – пиано, Виктория Маринова - цигулка и Наума Найман - виолончело, ученички от НМУ "Любомир Пипков" в София, завоювали като трио първа награда във втора възрастова група. В тяхно изпълнение прозвуча част от Клавирно трио №1 в Си-бемол мажор от Шуберт.
Впечатляваща беше виртуозната интерпретация на Сонатина за флейта и пиано от Пиер Санкан на камерно дуо Гергана Иванова - флейта и Инес Симеонова - пиано, спечелили първа награда в категория "Камерна музика" - трета възрастова група. И двете са утвърдени инструменталистки с многобройни успешни самостоятелни изяви - Гергана Иванова като солист и член на Софийската филхармония, дипломирала се в класа на проф. Георги Спасов, и Инес Симеонова, участвала в множество концерти и международни фестивали, завършила в класа на проф. д-р Борислава Танева.
В концертната програма на 20 септември във Виена прозвучаха още арии и дуети от опери на Моцарт и Чайковски в интерпертация на двете носителки на първа награда в категорията "Класическо пеене": Дари Бракалова (II възрастова група) и Гергана Георгиева (III възрастова група). Гергана Георгиева е лауреат на редица международни конкурси и стипендиант към Академия "Санта Чечилия" в Рим през 2021 г.
След края на концерта Ангел Ялъчков, Гергана Иванова, Инес Симеонова и Гергана Георгиева споделиха мисли за своята мотивация да участват в международния конкурс "Франц Шуберт" и подчертаха значимостта на този музикален форум като важен етап по пътя на кариерното развитие на младите изпълнители. Чуйте в звуковия файл.
Започва 12 - тото издание на инициативата "Нощ на театрите". То обхваща 15 града и предлага над 100 театрални събития, съобщи пред БНР Мария Панайотова, която е един от организаторите. Нощта на театрите започва от Пловдив "Нощ на театрите" ще представи различни театрални жанрове и програма, разгърната в различни часове на деня и нощта...
В Одеса отбелязаха 15 години от откриването на паметник на Христо Ботев в Украйна. Ботев и Тарас Шевченко са сред вдъхновителите на тазгодишното издание на Международния фестивал на етнографското кино ОКО . Тарас Шевченко среща Христо Ботев на Международния фестивал на етнографското кино - ОКО Искахме да ги направим по-близки до нас ,..
На 14 ноември в Първо студио на БНР предстои едно особено вълнуващо събитие за почитателите на хоровата музика и за всички, които познаваха големия български диригент и педагог проф. Георги Робев. На същата дата той можеше да навърши 90 години, ако не беше напуснал този свят през 2002 г. Свързваме името му с различни хорови състави, но най-вече с..
В петото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Слушателски музикални желания - Журналистът и опероман Ивайло Спасов ни пренася в атмосферата на спектакъл на операта “Дидона и Еней“ от Пърсел в Кралската опера на Версай със сопрана Соня Йончева в ролята..
Филмът "Стадото" на режисьора Милко Лазаров ще открие тази вечер 38-ото издания на фестивала "Киномания" в зала 1 на НДК. "Стадото" е филм за различния човек и отношението на обществото към него. Премиерата на филма по кината ще бъде през февруари следващата година, когато ще започнат и неговите прожекции. Третият пълнометражен филм на Милко..
Участието в конкурси за поезия не е най-важното нещо за нас, но ние се уважаваме взаимно като хора и като поети по душа и перо, споделиха за "Нощен Хоризонт" Ана Цанкова и Диана Юсколова . Повод за гостуването им е тяхното съвместно четене на поезия в Делта блус бар в София утре, 13 ноември . Двете дами освен че се познават добре, разказаха, че..
Художникът Греди Асса открива днес новата си изложба "През времето" в арт галерия "Нюанс". " Изкуството ще ни скрепи, това е лепилото - няма друго. Трябва да си отваряме повече очите, да се вглеждаме, да се втренчваме в другите", каза той в интервю за БНР. "Времето няма никакво значение. Има значение само това, което правиш, това, което..
" Нито аз, нито другите изключени - те са десетки, а в следващите дни и седмици те ще бъдат стотици, се чувстваме изключени от нашата партия - партията,..
Служебните правителства ни отдалечават от еврозоната, това и предишните. Премиерът Димитър Главчев и финансовият министър Людмила Петкова говореха..
" В момента няма подходяща ситуация за протести. Нека да видим какво се случва. Предполагам, че със затоплянето на времето, след зимата, ще очакваме..