Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо медиците в общинските и областни болници останаха с по-ниски заплати от обещаното?

Снимка: БГНЕС

Лекари от многопрофилната болница във Велико Търново протестираха в началото на седмицата срещу ниските възнаграждения, които получават, въпреки договореното им през пролетта увеличение. То предвижда минимум 2000 лева за лекар, 1500 лева за медицинска сестра и 910 лева за санитар в болниците, като това са основни заплати, без полагащите се добавки за клас, нощен и извънреден труд. Оказва се, че голяма част от болниците, управлявани от държавата и общините, не могат да плащат такива минимални възнаграждения.

2000 лева за лекар, 1500 лева за медицинска сестра и 910 лева за санитар – минимални заплати за болниците, работещи със Здравната каса, шумно обявени през пролетта от бившото редовно правителство, синдикатите и Българския лекарски съюз, влизащи в сила от първи август. Поне така е разписано в Националния рамков договор от една страна и в колективен трудов договор от друга. Оказва се, че голяма част от болниците с държавно участие и 100% от общинските болници не могат да си позволят да плащат такива размери на възнаграждения.

Причината ни обяснява д-р Динчо Генев, директор на Многопрофилната болница в Пловдив, една от областните болници в страната:

"За да бъдат изплатени тези заплати по начина, по който са дадени, без да се съобразяваме каква дейност е извършена във всяко едно отделно отделение, тоест да бъдат стимулирани хората за извършена повече работа, а тези, които са работили по-малко, да получат това, което е договорено, ние трябва да имаме един приход от порядъка на около 3 400 000 – 3 500 000 лева на месец, а реално самата болница има отпуснат лимит от порядъка на 2 600 000 лева на месец. При каквито и условия ние да работим, не можем да достигнем тези суми".

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Елена Бейкова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27

Денят за безплатни прегледи за рак на кожата е 14 май

Едно силно слънчево изгаряне в детството удвоява риска от рак на кожата в зряла възраст. "Децата ни имат проблем с рака на кожата" под това мото ще се проведе националната кампания за профилактика на рака на кожата. Очаква се случаите на рак на кожата да се повишат с 40% през следващите 25 години. Ден на безплатните прегледи за рак на кожата е 14..

публикувано на 11.05.25 в 06:28
Христина Христова

Христина Христова за пенсиите: Добре ли е да се наслагва реформа върху реформа?

Ситуацията с пенсионната ни система става все по-сложна и по-тежка. Проблемите се натрупаха драстично. Пенсионната ни система излъчва усещането за социална несправедливост . Това каза в интервю за БНР Христина Христова, бивш министър на труда и социалната политика. Хората по друг начин си представят пенсионната система – като социални..

публикувано на 08.05.25 в 08:11