Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Защо медиците в общинските и областни болници останаха с по-ниски заплати от обещаното?

Снимка: БГНЕС

Лекари от многопрофилната болница във Велико Търново протестираха в началото на седмицата срещу ниските възнаграждения, които получават, въпреки договореното им през пролетта увеличение. То предвижда минимум 2000 лева за лекар, 1500 лева за медицинска сестра и 910 лева за санитар в болниците, като това са основни заплати, без полагащите се добавки за клас, нощен и извънреден труд. Оказва се, че голяма част от болниците, управлявани от държавата и общините, не могат да плащат такива минимални възнаграждения.

2000 лева за лекар, 1500 лева за медицинска сестра и 910 лева за санитар – минимални заплати за болниците, работещи със Здравната каса, шумно обявени през пролетта от бившото редовно правителство, синдикатите и Българския лекарски съюз, влизащи в сила от първи август. Поне така е разписано в Националния рамков договор от една страна и в колективен трудов договор от друга. Оказва се, че голяма част от болниците с държавно участие и 100% от общинските болници не могат да си позволят да плащат такива размери на възнаграждения.

Причината ни обяснява д-р Динчо Генев, директор на Многопрофилната болница в Пловдив, една от областните болници в страната:

"За да бъдат изплатени тези заплати по начина, по който са дадени, без да се съобразяваме каква дейност е извършена във всяко едно отделно отделение, тоест да бъдат стимулирани хората за извършена повече работа, а тези, които са работили по-малко, да получат това, което е договорено, ние трябва да имаме един приход от порядъка на около 3 400 000 – 3 500 000 лева на месец, а реално самата болница има отпуснат лимит от порядъка на 2 600 000 лева на месец. При каквито и условия ние да работим, не можем да достигнем тези суми".

От звуковия файл можете да чуете целия репортаж на Елена Бейкова.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09
Енчо Керязов

Фондация "Енчо Керязов" с нова кампания за деца таланти в 14-ото издание на "Нощ на звездите"

Фондация "Енчо Керязов" започва от днес нова кампания за издирване на деца таланти за 14-ото издание на "Нощ на звездите" . " Кандидатурите могат да се подават  до 5 февруари  в четири  различни категории - "Изкуство", "Образование", "Спорт" и "Млад иноватор", тя е за ученици, които се изявяват в природните науки, математика,..

публикувано на 05.01.25 в 06:00

2025 г.: очаквай неочакваното

2024-а беше годината на изборите, а 2025-а изглежда ще е годината на въпросите:  Ще изпълни ли Доналд Тръмп обещанията си относно налагането на мита на европейския и китайския внос и договарянето на мир между Русия и Украйна?   Британският военен анализато р Майкъл Кларк за очаквания мирен план на администрацията на Тръмп :..

публикувано на 04.01.25 в 14:00
Илия Григоров (горе вдясно) и Яне Василев (долу вдясно).

Илия Григоров: Rakamakafon ще произвежда до 20 000 грамофонни плочи на месец

През март 2025 г. ще бъде открита първата фабрика за грамофонни плочи в България , която ще е и единствената на Балканите.  Идеята за Rakamakafon е на музиканта Илия Григоров - Григовор , част от хип-хоп групата  So Called Crew, а заедно със съмишленици я реализират, за да се появят първото след повече от 30 години производство на винил у нас...

публикувано на 03.01.25 в 19:55
Митко Станков

Митко Станков: Законът за културното наследство облагодетелства хора от ДС. Трябва да стане като в Европа

"Законът за културното наследство от 2009 година е създаден с цел да облагодетелства няколко човека от Държавна сигурност . Ирина Бокова го пробута, в Народното събрание го направиха, а агентите на ДС, които бяха в прокуратурата и в медиите, разправяха, че аз съм бил създал този закон. Аз не идвах въобще по това време в България. Тези хора не са..

публикувано на 03.01.25 в 18:49

Халед Мераджудин: Най-голямото ми желание през тази година е да ставам все по-добър като човек

Всеки иска да е успешен в работата си, да му върви в бизнеса, но това не е стойността на един човек. Ние имаме много по-голяма стойност, защото Бог е направил човека по подобие на себе си. Всеки човек трябва да се стреми да се бори със себе си, за да става по-добър човек, за да бъде по-добър в работата си, в семейството си сред обществото и..

публикувано на 03.01.25 в 16:56

Ще се превърнат ли земеделците в бюрократи заради европейски правила?

България се възползва от максимално отлагане – с 2 години, на санкционния режим, свързан със социалната условност, въведен с европейски правила, които касаят директните плащания в земеделието. От началото на тази година обаче санкции вече могат да се налагат. Социалната условност е спазване на трудовото законодателство, обвързана с получаване..

публикувано на 03.01.25 в 08:08