Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Десислава Минчева- Раул: Смъртното наказание няма възпиращ ефект

Десислава Минчева – Раул
Снимка: Нов български университет

Отбелязваме Деня против смъртното наказание.  В Европа той е определен за такъв  през 2007 година.

Отразявала съм много атентативъв Франция и Белгия, разказа пред БНР Десислава Минчева – Раул. Тя е кореспондент на Би Ти Ви в Париж и Брюксел. Била е глас на радио „Франс интернационал - България“. Има огромен опита като директор „Комуникации“ на френската Асоциация за жертвите на тероризма и като директор в европейската организация „Заедно срещу смъртното наказание“.

„Работила съм с жертви на тероризъм и с техни роднини, но съм се срещала и с осъдени на смърт и техни близки. Преобладаващата част от близките на жертви на тежки престъпления или терористични актове не искат смъртно наказание за извършителите. Те настояват за доживотен затвор. Искат отговорност от извършителя на акта. Очакват да бъде наказван в продължение на години“.

49 държави все още прилагат смъртно наказание, разказа тя в предаването „Хоризонт до обед“.

„Страните  се разделят на три вида – такива, които произнасят присъди  и извършват екзекуции; държави, в които се произнасят смъртни присъди, но има мораториум върху изпълнението им и третият тип са с премахнато смъртното наказание“.

Статистиката показва, че смъртното наказание няма възпиращ ефект, заяви Десислава Минчева – Раул.

„В държавите, в които няма смъртно наказание, нивото на престъпност е по- ниско от тези, в които има“.

Много крайнодесни и националистически политически формации се обявяват „ЗА“ смъртното наказание, напомни журналистката.

„Те са ксенофобски, расистки и при тях има непризнаване на човешкото. Подобни популистки тези имат успех в общества, които не са информирани“.

В САЩ над 80% от хората, намиращи се в коридорите на смъртта, са под прага на бедност, разказа  Десислава Минчева – Раул.

„Преди присъдата те не са имали възможност да си позволят адвокат. Най-често са от етнически и религиозни малцинства. 20% са неграмотни. Това са лесните жертви“.

Българските медии нямат голям интерес към смъртното наказание, поясни тя.

„В България темата е непозната, а това е цивилизационен избор. Смъртно наказание има в една единствена държава в Европа  и това е Беларус“.

Голяма част от осъдените не са имали право да си осигурят правна защита, разказа журналистката.

„Аз имам зад гърба си две кампании, в които съм успявала минути преди извършване на смъртното наказание – едното в щата Тексас, другото  в Индонезия, да спра екзекуциите. Това стана възможно чрез медиен натиск“.

Разбитите човешки животи, до които съм се докоснала, се превърнаха в част от душата ми, признава тя.

Цялото интервю на Ирина Недева с Десислава Минчева – Раул може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Киър Стармър

Стармър: Няма нужда да избираме между ЕС и САЩ

Британският премиер Киър Стармър заяви, че Обединеното кралство няма нужда да избира между Съединените щати и ЕС. В реч, посветена на външната политика на Обединеното кралство, по време на традиционния банкет на кмета на лондонското Сити, Киър Стармър нападна консерваторите, че са "обърнали гръб на света", като изтъкна, че правителството му вместо това..

публикувано на 03.12.24 в 05:23

Жителите на Кипър отчитат като проблем високите разходи за живот

Повишените разходи за живот в Кипър, съчетани с ниски заплати и пенсии, са основен проблем според мнозинството от кипърците, установи ново социологическо проучване. В същото време рекордно високо ниво за последните 20 години достигнаха депозитите на домакинствата в банките, отчете Централната банка на страната в свой доклад. 54% от..

публикувано на 03.12.24 в 05:18
Британската  кралица консорт Камила.

Кралица Камила още се бори с вирусна инфекция

Британската кралица Камила ще пропусне някои части от държавното посещение на емира на Катар тази седмица поради вирусна инфекция в гърдите, съобщи източник от Бъкингамския дворец. Източникът от двореца уточни за медиите, че инфекцията, която кралицата получи преди няколко седмици, не е отшумяла и тя е доста изтощена. Промените в програмата на..

публикувано на 03.12.24 в 02:18

Изложба "Българска екзархия - история в снимки“ в Монтана

Документална изложба, посветена на историята на Българската екзархия, бе открита тази вечер в Художествена галерия "Кирил Петров“ в Монтана. Поводът е 133 години от обявяването на градския статут на Монтана . Изложбата "Българска екзархия - история в снимки“ е посветена на 150 години Българска екзархия. На 23 пана със снимки и текст на..

публикувано на 02.12.24 в 22:12

3 770 са шофьорите-нарушители в първия ден на ограничения в София, глобата е 50 лв.

3 770 са шофьорите-нарушители в първия ден на въведената нискоемисионна зона в центъра на София. Те ще бъдат глобени по 50 лева, съобщи Димитър Петров - ръководител на дирекция ''Управление и анализ на трафика'' на Столичната община. Той припомни, че нискоемисионната зона важи в периода 1 декември 2024 година - 28 февруари 2025 и обхваща т.нар. Малък..

публикувано на 02.12.24 в 21:59

Сирийската опозиция се зарече да се бие срещу Асад, докато той не се съгласи на преговори за предаване на властта

Сирийската опозиция няма да спре да се бие срещу режима на Башар ал Асад докато той не се съгласи да преговаря, за да сдаде доброволно властта в Дамаск. Това заяви в Истанбул лидерът на Националната коалиция на сирийските революционни и опозиционни сили Хади ал Бахра. Групировката "Тахрир аш Шам", която е основната сила на щурма в Алепо и в други селища..

публикувано на 02.12.24 в 21:45

Пета вечер на протести в Тбилиси

За пета поредна вечер в центъра на Тбилиси хиляди хора протестират срещу решението на управляващите да замразят преговорите за присъединяване към Европейския съюз до 2028 година. Антиправителствени демонстранти блокираха ключов път в Грузия При досегашните такива демонстрации се стигна до сблъсъци с полицията, която използва сълзотворен газ и..

публикувано на 02.12.24 в 21:18