Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Димитър Недялков: "Българската следа" във взрива на Кримския мост е част от информационната война

"Преекспонирането в българските медии работи в интерес, обратен на този на страната ни"

Проф. Димитър Недялков
Снимка: Мария Филева, БНР

"Т.нар. българска следа във взрива на Кримския мост е част от информационната война. Това е нещо, което се е случвало и ще продължава да се случва. Трябва да се реагира спокойно на тази информация. Това, което направи правителството е достатъчно".

Коментара направи пред БНР проф. Димитър Недялков, боен пилот и историк, преподавател във Военната академия в София.

Говоренето по темата засилва ефекта от тази информационна война, смята професорът и добави:

"Преекспонирането в българските медии работи в интерес, който е обратен на интереса на страната ни. Въобще не трябва да се обръща внимание на тази информация".

По думите му България не е случайна държава в историята на Русия, а и на страната ни се гледа като на слабо място в системата да колективна сигурност.

Историкът и преподавател във Военната академия изказа мнение, че взривяването на Кримския мост не е самостоятелно действие на специалните служби на Украйна, въпрос на бъдещи разследвания е кой им е съдействал.

Според него руските ракетни удари по Киев и други украински градове, които Русия обяви, че са в отговор на взривяването на моста над Керченския проток, "влияят върху морала на населението и това е целта, както и нарушаването на енергийната инфраструктура и важни комуникационни възли - това влияе на общия ход на оперативната и стратегическа обстановка в Украйна".

Проф. Недялков подчерта, че ще трябва време, за да се разбере дали целите на тези ракетни удари са били постигнати.

Трябва да се мисли за превантивни мерки за подготовка на населението при евентуални ядрени удари, с каквито заплашва руският президент Путин, смята той. 

Очакването на проф. Димитър Недялков от заседанието на министрите на отбраната на НАТО в Брюксел, което се провежда днес, е да започне да се говори за мир и за начин, по който да бъдат спрени активните бойни действия и да се седне на масата за преговори. 

Интервюто на Даниела Големинова с проф. Димитър Недялков в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.

По публикацията работи: Наталия Кръстева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51

Николина Петкова: България няма деца за убиване

В деня на Европа - 9 май, и когато се навършват 40 дни от гибелта на 12-годишната Сияна, която загина при катастрофа на пътя Плевен - Луковит Европейският център за транспортни политики връчи награди в памет на жертвите на пътя, но и напомнящи за общата отговорност по темата. Наградите са гласувани от 9-членния управителен съвет на Европейския..

публикувано на 11.05.25 в 07:27