Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пътуваща изложба "Изкуство на потока" спира в София

Снимка: Виктория Петрова

Пътуваща изложба "Изкуство на потока" спира тази вечер на последната си спирка - в София. Проектът е инициатива на Централния музей на дунавските шваби в град Улм, Германия и обединява артистични позиции, художници и куратори от Дунавския регион. Създаден е в сътрудничество между дунавските страни. 

Има за цел в рамките на своите възможности да се учи от миналото, да извлича общи решения от разнообразието и различните подходи към него и да се грижи за въпросите на бъдещето чрез среща и обмен. Проектът включва осемте дунавски страни Германия, Австрия, Словакия, Унгария, Хърватия, Сърбия, Румъния и България, които се занимават с настоящи и съвременни проблеми в рамките на Дунавския регион, използвайки и средствата на изобразителното изкуство. 

Различни арт позиции, художници и куратори от дунавските страни са показани в пътуваща изложба през годините 2020-2022. Артисти и куратори се срещат многократно, обменят идеи и създават мрежи в рамките на симпозиуми и по-специално в обхвата на двете европейски столици на културата Нови Сад 2022 и Тимишоара 2022. 

"Изкуство на потока" има за цел и да събуди любопитството към артистичните "квартали" в Дунавския регион. Проектът умишлено избягва мистификацията, екзотиката или клишетата. Пътуващата изложба прави видими различни проблеми като предлага представителен артистичен разрез на художествените позиции на съответните автори. 

Генералният координатор Мартон Меес заедно с културния комисар за региона Свантие Фолкам са в София за откриването в галерия "Академия" на Националната художествена академия. 

"Искаме да се организира концептуална пътуваща изложба през дунавските страни, в която са включени творци и куратори от всички тези държави. Изложбата е среща на различните гледни точки. Обединява две по-големи поколения артисти. Комбинираме визуални изкуства с литературата, затова помолихме писатели от осемте страни, включени в проекта, да дадат своя литературен принос", каза Меес. 

Повече по темата можете да чуете в звуковия файл. 


По публикацията работи: Лозина Владимирова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Норвегия прекрати разследването за норвежка връзка при доставката на пейджъри за "Хизбула" в Ливан

Норвежката служба за сигурност прекрати разследването за норвежка връзка при доставката на взривилите се през септември пейджъри за "Хизбула" в Ливан. Експлодиращи пейджъри убиха 9 души и раниха хиляди в Ливан, сред тях е посланикът на Иран При едновременните експлозии на устройствата бяха убити десетки хора, а хиляди бяха ранени. Израел..

публикувано на 25.11.24 в 21:45
Президентите на САЩ Джо Байдън (вляво) и на Франция Еманюел Макрон по време на срещата на НАТО - Брюксел, 24 март 2022

Байдън и Макрон обявяват до дни споразумение прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула"

Утре или най-късно в сряда се очаква президентите на Съединените щати и на Франция - Джо Байдън и Еманюел Макрон - да обявят, че е постигнато споразумение за 60-дневно прекратяване на огъня между Израел и "Хизбула". За това съобщава агенция Ройтерс, като се позовава на високопоставени източници от ливанското правителство. Според панарабският "Аш Шарк..

публикувано на 25.11.24 в 21:29

Едната от статуите от Хераклея Синтика вероятно е на внук на Октавиан Август

Първата мраморна статуя, която беше открита на 3 юли в античния град Хераклея Синтика, е на един от осиновените внуци на римския император Октавиан Август. Това е водещата версия на професор Людмил Вагалински, ръководител на проучването на древния град край Рупите. Аргументите на екипа от учени бяха изложени на среща в историческия музей в Петрич тази..

публикувано на 25.11.24 в 20:34

Академията в Свищов и БНР подписаха меморандум за сътрудничество

Ректорът на Стопанска академия "Димитър А. Ценов" в Свищов доц. д-р Марин Маринов и генералният директор на Българското национално радио Милен Митев подписаха в Свищов меморандум за сътрудничество.  Подчертавайки ролята на Стопанската академия за региона, генералният директор на БНР заяви:  "Ще се радваме да отразяваме Вашите дейности и постижения,..

публикувано на 25.11.24 в 20:30

Общинските съветници от ГЕРБ–СДС в Ловеч няма да подкрепят увеличение на данъците

Групата общински съветници от коалицията ГЕРБ – СДС в Ловеч няма да подкрепи предлаганото от кмета на общината Страцимир Петков  увеличение на данъците от следващата година. От опозицията в местния парламент дадоха и незадоволителна оценка за едногодишното му управление заради неизпълнени ангажименти към гражданите и липсата на стратегии за..

публикувано на 25.11.24 в 20:20
В кюстендилската болница текат три проверки за отказаното лечение на 6-годишно дете, каза изпълнителният директор на здравното заведение Димитър Стоилов (на снимката).

Проверки по случая с 6-годишното дете, на което е отказано лечение в Кюстендил

Изпълнителният директор на кюстендилската болница Димитър Стоилов е разпоредил проверка на случая с 6-годишно дете с инфекция, на което е било отказано лечение. Проверки са започнали и Изпълнителната агенция за медицински надзор и РЗИ-Кюстендил. Случаят е от 14 ноември. На детето е отказано лечение, а родителите са насочени към дупнишката болница...

публикувано на 25.11.24 в 19:44

Сбиване в София между водач на тролейбус и велосипедист, разносвач на храна

Шофьор на тролейбус в София е с гипсова шина на ръката заради фрактура, получена при сбиване с велосипедист разносвач на храна. Сбиването е станало около 15:40 ч.  пред Националната библиотека, след като водачът на тролея е засякъл колоездача.  След сбиването на мястото е пристигнала линейка, а пострадалият шофьор е бил приет в Спешното..

публикувано на 25.11.24 в 19:43