„Тази година, тъй като последните години и ние самите като организация се насочваме и говорим повече за климат и промени, които се отразяват на начина на живот и налагат една промяна, която ние като жители на планетата трябва да осъзнаем, и да променим нещо, да не бъдем пасивни и да очакваме да се случва извън нас. Причината е тази, че все по-осезаемо виждаме метеорологични промени, които не са типични, които предизвикват доста щети, карат хората да направят доста сериозни промени в начина си на живот. Доста хора се изселват заради това, че настъпва суша и те не могат да произведат реколта, да имат поминък и да се изхранват", каза за БНР Любомира Колчева, директор на фондация „ЕкоОбщност” и организатор на конкурса „Дърво с корен”.
Конкурсът тази година ще се проведе за 13 път.
"Това, което ни радва и учудва е, че всяка година се появяват нови хора, които знаят от години за дървото, което има история и ни го представят по интересен начин", допълни за предаването "Нощен Хоризонт" Колчева.
Всички изпратени предложения ще участват в главната категория “Дърво с корен”.
"Втората категория е „Вековните дървета говорят“. В нея се разглеждат дървета, които са над 100 години и са свързани с историческа личност или случка от българската история. Третата категория е "Млад пирородолюбител", която поставя акцент върху това ние да научим за младежи, които полагат грижи за някое дърво".
До 17 октомври можете да изпращате предложения. Журито е съставено от доцент Весела Тенчева от Института по етнология и фолклор, доцент Евгени Цавков от Лесотехническия университет, има и един журналист. Необходимо е да изпратите описание на дървото, историята му и поне 3 снимки на електронен адрес: tree@bepf-bg.org.
„Това, което трябва да се изпрати е снимки- по 2-3 снимки. Трябва да има една снимка на дървото в цял вид, за да може то да бъде оценено".
Необходимо е да има разрешение от фотографа, който е направил снимките или от човека, който е снимал дървото.
Изборът на победителите ще се извърши чрез онлайн гласуване от обществеността през ноември 2022 г.
Любопитните истории на всички постъпващи номинации може да следите на Фейсбук страницата "Дърво с корен".
Тазгодишният конкурс “Дърво с корен” се провежда като част от европейската инициатива "Климат на промяната"(#ClimateOfChange), която е съфинансирана от Европейската комисия в рамките на програма DEAR (Програма за образование за развитие и повишаване на информираността) и цели да развие у младите европейски граждани съзнателност и критично разбиране относно предизвиканата от климатичните промени миграция като едно от най-големите предизвикателства на глобализирания свят.
Конкурсът „Дърво с корен 2022” на фондация „ЕкоОбщност” се провежда в партньорство с „Асоциация на арбористите в България“ и „Адвенчър нет”.
Настоящият стопанин на хижа "Бонсови поляни" Иван Попов и членовете на Туристическо дружество "Манастирска кория" предлагат проект за развитие на Люлин планина . Той е на стойност 1 милион лева, като хижарят е разписал личната си инвестиция за инфраструктура на планината и хижата до петата година от предвидени 10. Попов смята, че след петата..
Пролетта е време за залесяване. Почти всяко дърво в Израел не е саморасло, а е посадено грижливо. Тази година в няколко почивни дни подред край изпепеления кибуц Реим пристигат автобуси с посетители, които веднага пристъпват към засаждане на дървета. Няма весели възгласи или почерпки на открито. Това е мястото на един музикален..
Пловдивският зоопарк е на път да излезе от периода на разрухата и да се превърне в място за забавления, но и за образование. Децата ще научават повече за животните и растенията и под формата на игра, а модерните технологии също ще бъдат включени , за да бъде преживяването пълноценно и обогатяващо, казва новият директор на зоологическата..
Ледниците са от ключово значение за поддържане на живота на планетата. По тази причина тяхното опазване в условията на глобално затопляне е темата тази година на Световния ден на водата , който отбеляваме на 22-ри март. Около 70 процента от прясната вода на Земята съществува под формата на сняг или лед, сочат данни на Международната метеорологична..
Поредица от екологични прояви, посещения сред природата, залесяване през двата почивни дни в Кипър целят да повишат информираността на обществеността за горите, тяхното устойчиво управление и опазването на ресурсите им. С тях на острова отбелязват Международния ден на горите, който бе в петък, както и днешния Световен ден на водата. С..
Срещаме ви с един млад мъж - Християн Христов, който е посветил професионалния си път, свободното време и хобитата си на опазването на природата и животните . Неслучайно преди шест години, малко след като завършва специалност "Екология" в университет във Великобритания, той става директор на Центъра за защита на природата и животните..
Той е разностранна личност - превърнал е хобитата си в професия , а животът му е свързан със спортове като скокове с бънджи и рафтинг, но също и летене с балон, както и с народни танци . " България е много благодатен район за всякакви екстремни спортове . Проблемът на много туристически фирми е, че избягват да правят екстремен туризъм в..
Помощник-фармацевтите настояват за спешни законодателни промени. Това съобщи пред БНР Лиляна Петрова, председател на УС на Българската асоциация..
Голяма част от поддръжниците ни желаят реално нашето участие във властта и категорично заявяваме, че за това, което сме се споразумели, че всички..