Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Допитване до лозарите за определяне на районите със защитено наименование

Снимка: Pixabay

Министерството на земеделието публикува допитване до лозарите за определяне на географски означените винени региони. Анкетата се прави за втори път, тъй като при първото допитване до бранша конкретни резултати не бяха получени. Крайният срок, до който браншът трябва да отговори на допитването е 28 октомври.

През май производителите на грозде и винопроизводителите трябваше да преразгледат районите със защитено наименование за произход и защитено географско указание и да гласуват за обособяване на нови винени райони. Агроведомството предложи на сектора два варианта за ревизия на районите със защитено географско указание, но проучването не даде категорични резултати. 

Съгласно сега действащата наредба, в България са регистрирани два района за производство на вино със защитено географско указание: Тракийска низина и Дунавска равнина. Ако това не отговаря на нуждите на сектора, се предлагат три варианта за райониране, първият от които е с 8 различни защитени географски указания: долината на Струма, долината на Места, Родопа планина, Дунавска равнина, Странджа планина, Долината на розите, Тракийска низина и Добруджа. 

Вторият вариант включва Черноморския регион вместо долината на Места и Добруджа. 

Третият предложен вариант е със следните винени региони: Северозападна България, Дунавска равнина, Северно Черноморие, Южно Черноморие, Югоизточна Тракия, Западна Тракия, Сакар и Източни Родопи и долината на Струма. Лозарите трябва да избират варианти до края на месеца.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Любомир Стефанов

Любомир Стефанов: Не изключвам динамика в коалиционната формула

Не изключвам динамика в коалиционната формула, но има предпоставки за 4-годишен мандат . Това каза пред БНР политологът и университетски преподавател Любомир Стефанов, като добави: " Има всички предпоставки да видим коалиционно парламентарно управление , което, ако се държи по европейски стандарт, и управлява държавата прозрачно, почтено, ефективно..

публикувано на 02.02.25 в 11:32

Гръцките фермери продължават с блокадите

Продължава напрежението сред гръцките фермери от област Еврос поради несигурност за необходимата вода от България. Блокадите на пътища за кратко продължават и днес. Фермерите от област Еврос настояват за спешна среща с аграрния министър, както и с министъра на енергетиката и водите. Проблемът е голям, защото ако не се сключи и продължи..

публикувано на 02.02.25 в 11:25

МФ събира от държавните структури и общините информация, необходима за бюджета

Финансовото министерство съобщи, че спешно събира от държавните структури и общините информация, необходима за изготвяне на проекта на Закона за държавния бюджет за 2025 г. и за предварителна оценка на дефицита за миналата година. Стойността на дефицита е един от  критериите за приемане на страната в еврозоната Министърът на финансите Теменужка Петкова..

публикувано на 02.02.25 в 11:17
Константин Проданов

Константин Проданов: 3% дефицит стана норма и предпоставихме занапред определени разходи

Искам да видя политики и конкретни цели в бюджета за 2025 г., а не раздаване на пари на калпак. ДДС-отстъпки за някои сектори,  енергийни помощи на бизнеси, които нямат нужда и бизнес моделът им не зависи от енергийния сектор, не трябва, не можем да похарчим пари, които нямаме. Ако продължим така излиза, че плащаме пари на себе си, които..

публикувано на 02.02.25 в 10:49
Руслан Стефанов и Еленко Божков

Експерти: Притеснително е, че най-голямата компания в България още е в ръцете на Русия

Изключително притеснително е, че България продължава да държи най-голямата си компания в ръцете на държава, която я е обявила за неприятел . Около това мнение се обединиха в студиото на БНР енергийният експерт и бивш служебен заместник-министър на енергетиката Еленко Божков и  Руслан Стефанов, главен икономист на Центъра за изследване на..

публикувано на 02.02.25 в 10:19

Седмица на обвинения във финансов хаос и спорове за дупката в бюджета

Представяме ви звуковата картина на основните събития от седмицата, белязана от обвинения за финансов хаос, за саботажи и спорове кой смята правилно и кой е виновен за дупката в бюджета. По-малко от две седмици има правителството на Росен Желязков, за да внесе ревизиран свой проект за държавния бюджет за тази година. Острите политическите..

публикувано на 02.02.25 в 10:05

Петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от ЕК за въвеждането на еврото

Икономисти и финансисти организираха петиция с искане за извънреден конвергентен доклад от Европейската комисия за въвеждането на еврото у нас.  "Ако не се предприемат спешни действия от правителството за влизане на България в еврозоната, ескалира рискът от нова вълна на социални искания и политическа демагогия, която ще доведе до отслабване на..

публикувано на 02.02.25 в 09:09