Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

60 години от Карибската криза - моментът, в който светът е бил на крачка от ядрена война

Музейна експозиция от кадри от събитията през 1961 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Днес се навършват 60 години от Карибската криза - моментът, в който светът е бил най-близо до началото на ядрена война. Само преди дни американският президент Джо Байдън предупреди, че светът и сега е в опасност от ядрен "Армагедон" и че никога не сме били толкова близо до този миг от Кубинската криза насам. Байдън предупреди и, че никой не трябва да подценява опасността Русия да употреби на тактически ядрени оръжия в хода на войната в Украйна. Преди 60 години Карибската криза се разиграва до границата на Съединените щати, този път напрежението е до руската граница. 

Как се развиват събитията преди 60 години, защо се стига до Кубинската криза и защо в основата на всичко е една най-обикновена за нас снимка?

13 дни Москва и Вашингтон са в опасната игра на нерви - кой ще мигне пръв. Толкова продължава Карибската криза. Тогава светът е в началото на Студената война, Съединените щати и Съветският съюз са започнали въоръжаване. През 1959 година Фидел Кастро установява контрол в Куба и я превръща в комунистическа държава, гради близки връзки с комунистите в Съветския съюз, само на около 150 километра от щата Флорида. През 1961 година Вашингтон прави неуспешен опит да свали Кастро от власт с операцията в Залива на прасетата. Така през август следващата 1962 година Съветският съюз започва тайно да гради ракетни бази за ядрен удар от Куба.

Всичко започва с една снимка. В края на 50-те години американския шпионски самолет Ю-2 издига на ново ниво шпионаж със снимки. Оборудван е с мощна за времето си камера и може да лети на височина от над 21 хиляди метра. През 1961-ва година в ЦРУ е създаден нов отдел - Национален център за интерпретация на фотографии. В него работи екип от експерти по фотограметрия, които могат да определят формата, размерите, количествени и качествени характеристики на различни обекти от земната повърхност по тяхна фотоснимка. 

На 15 октомври 1962 година един от тези експерти - Дино Бруджиони открива нещо в Куба - военни палатки и камиони, подредени в позната вече съветска формация, оборудване за транспорт на ракети, дълги почти 20 метра. Сравнява ги с вече налични снимки от Москва и дължината съвпада с тази на ракетите СС 4, които имат обхват от 2000 километра. Така столицата Вашингтон попада в обсега им. Съединените щати продължават разузнавателните мисии и вече има множество доказателства. Президентът Джон Кенеди има пред себе си редица опции - дипломация, блокада или дори инвазия в Куба. Кенеди избира блокадата. 

На 22 октомври 1962 година речта му хвърля света в страх и паника от ядрена война и така започва 13-дневната Карибска криза:

"В отговор е наложена стриктна карантина за всякакво военно оборудване и въоръжени доставки до Куба. Ще бъдат връщани всякакъв вид кораби, пътуващи до Куба, под чийто флаг да плават и от което и да е пристанище да идват, ако на борда им бъде открит оръжеен товар.“

През следващите дни кризата продължава да ескалира. И Вашингтон, и Москва не правят крачка назад. Съединените щати настояват базите да бъдат премахнати, а Съветският съюз и Куба отричат те дори да съществуват. Вашингтон започва да подготвя ранните етапи на план за инвазия, а съветският лидер Никита Хрушчов обвинява Кенеди, че води света до ръба на ядрената война. Американските военни са мобилизирани в пълна готовност, а Хавана се готви за американско нахлуване.

На 25 октомври 62-ра година съветски кораби достигат до така наречената карантина,  наложена от американците.

Един от корабите е претърсен и пуснат да мине, а останалите, на които очевидно има оръжия, са принудени да се върнат.

В същият ден снимките на американското разузнаване са показани публично пред ООН, където американският посланик Адлай Стивънсън се конфронтира публично с руския си колега Валериан Зоркин:

"Нека ви питам един прост въпрос - отричате ли, посланик Зорин, че Съветският съюз разполага ядрени ракети в Куба - Да или Не? Не изчаквайте превода  - отговорете - да или не?".

"Не се намирам в американски съд и затова не искам да отговарям на въпрос, който ми се  задава с прокурорски тон".

Няколко дни по-късно на 28 октомври Джон Кенеди и Никита Хрушчов постигат тайно споразумение, с което се слага край на кризата. Съветският съюз се съгласява да премахне ракетните бази от Куба, а в замяна Съединените щати премахват своите бази в Турция. Но още през 1960-та година пред ООН съветският лидер Никита Хрушчов дава знак, че не би използвал ядрено оръжие. По това време Съветският съюз вече е създал най-мощното оръжие в света - термоядрената бомба, известна като "Цар Бомба", "Кузкина мать" или просто "Иван". А пред ООН Хрушчов, известен като комунистическият лидер подарил Крим на Украйна, казва:

"Казахме, че имаме бомба и 100 милиона тона тротил. И това е правилно. Но ние няма да взривим такава бомба, защото ако я взривим и на най-отдалечените места, тогава можем да си изпотрошим прозорците. Затова за момента ще се въздържим от взривяване на тази бомба“. 

Почти 60 години по-късно, на 21 септември преди псевдореферендумите, руският президент Владимир Путин, който открадна Крим от Украйна, каза:

"Искам да напомня, че нашата страна също разполага с различни средства за часово поразяване, в някои случаи и по-модерни от тези на държавите от НАТО. И при заплаха за териториалната цялост на нашата страна без съмнение ще използва всички налични средства в защита на Русия и руския народ. Това не е блъф!“.

Експерти и учени са изследвали многократно Карибската криза. Историята е ясно артикулирана в "Хазарт с Армагедон", книга от 2020 г. на носителя на наградата Пулицър историка Мартин Джей Шъруин. Но най-смразяващ е прочитът на бившия държавен секретар Дийн Ачесън, който съветва президента Джон Кенеди по време на Карибската криза, и заключава, че ядрената война тогава е предотвратена благодарение просто на късмета.

 Репортаж на Тоня Димитрова в предаването "Хоризонт за вас" можете да чуете от звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Ваня Григорова: За да запазят нощните линии в София, режат дневните

В Столичната община започват преговорите за подписване на нов Колективен трудов договор между синдикатите от КТ "Подкрепа" и КНСБ с ръководството на Столичния автотранспорт.  Липсата на договора доведе до протести в петък, на 20 декември, и спиране на част от автобусите на градския транспорт.  Близо 280 шофьори са необходими на общинското дружество,..

публикувано на 23.12.24 в 09:18

Напредва изграждането на храма "Свети Патриарх Евтимий Търновски" в "Люлин"

Близо 300 деца от столичните училища и детски градини взеха участие в празничния концерт, посветен на Рождество в столичния район "Люлин". "Много хора идват, за да подкрепят тази инициатива", наричат я "Децата на "Люлин", разказва Иван Димитров от Църковното настоятелство. Идеята е да обединяват всички училища и детски градини в района и да..

публикувано на 23.12.24 в 09:03
Д-р Гергана Георгиева

Д-р Гергана Георгиева изследва сеизмичността на Антарктида

Какво е да си учен на Антарктида? И как може да си по-интересен на туристите там дори и от пингвините.  "За мен това е шеста експедиция. Аз съм на българската база по научен проект. Занимавам се със сеизмология, изследване на земетресенията, движението на ледниците на Антарктида, разказа за "Закуска на тревата" гл. ас. д-р Гергана Георгиева.  Тя е..

публикувано на 21.12.24 в 07:30

Иван Кръстев и как да пътувате по света безопасно и интересно!

"Приключението Италия" представя Иван Кръстев, автор на книгата „НЕпътеводител за Италия от А до Я” .  Той е нашия полазник на Игнажден – така, че всички ни очакват пътешествия през следващата година.  Разказа за живота в Италия, за красотите там, за хората, за кухнята и менюто на тази любима на много хора страна , но и представи..

публикувано на 20.12.24 в 18:26
Венислава Гарсия

Венислава Гарсия: Вече не само двойките 40+ имат нужда от донорски материал

Фондация "Искам бебе" в Плевен събира на кръгла маса институции, лекари и двойки с репродуктивни проблеми. Целта е да се предостави информация за видовете медицински процедури и възможностите за тяхното финансиране. Най-често хората с репродуктивни проблеми се сблъскват с намирането на подходящия лекар , когото да почувстват като своя..

публикувано на 20.12.24 в 08:32
Блогърка Джули

Блогърката Джули: Бавария е есенцията на Коледния дух от детството ни!

За красиво украсените градчета в провинция Бавария разказва пътешественичката и блогърка Джули в Нощен Хоризонт.  Джули живее със семейството си във Великобритания от години и по традиция в дните преди Коледа посещава дестинации, където коледният дух се поддържа много жив и където празникът се усеща много силно в украсата и подготовката...

публикувано на 19.12.24 в 12:58

Край на безотговорните продажби на уреди и устройства с цифров компонент

Идва краят на безотговорното продаване на уреди и играчки с цифров компонент. Към производителите и търговците на дребно ще има сериозни изисквания. Всички играчки с изкуствен интелект ще попадат под тази регулация . Под нея попадат и всички продукти със свързаност в интернет . Производителите и търговците на дребно ще трябва да спазват..

публикувано на 18.12.24 в 10:04