Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Доц. Григор Сарийски: Има натрупано инфлационно напрежение, което тепърва ще се излива

„Еврозоната представлява частичен отказ от суверенитет"

Снимка: Иван Русланов

Президентът Румен Радев разтегли във времето свикването на парламента, за да може партиите да започнат да говорят помежду и да се разрешат наболелите проблеми като бедността, цените, бюджета и защитата на социално слабите. Това, което наблюдаваме в момента обаче е коренно различно. Оказва се, че приоритет е външнополитическа тема.

Проучване на „Тренд“ сочи, че 80% от българите са притеснени за икономическото състояние на страната, както и за личните си финанси. Намалява потреблението дори на основни хранителни стоки. Тревога се вижда и по отношение на загубата на работа.

Дневният ред на парламента няма нищо общо с проблемите, които тревожат обществото, констатира пред БНР доц. Грегор Сарийски, който е макроикономист от БАН.

„В рамките на предишния парламент просто се раздаваха пари на калпак. Малкото стъпки, които бяха предприети, задълбочиха проблемите. В бюджета бяха натрупани явни и скрити задължения. Те ще трябва тепърва да бъдат покривани. И този парламент ще се занимава с купуване на политическо време с контрапродуктивни мерки, даващи на всеки по нещо“.

Миналата година България е платила за внос на стоки и суровини от Русия 3.5 милиарда лева. За същия период през тази година сме платили 8 млрд., отчете доц. Сарийски.

"Това, което постигаме със санкциите, е единствено повишаване на цените и изпращане на повече пари в Руската федерация“.




Има едно натрупано инфлационно напрежение, което тепърва ще се излива, поясни икономистът.

„С него няма как да се справим. Намаляването на продукцията за крайния потребител е нещо, което е предстоящо. Това ще доведе до ръст на цените и намаляване на консумацията“.

Грешките на предишният парламент не бива да бъдат повтаряни, апелира той.

„Когато раздавате пари на калпак, независимо дали ще е като отстъпки от горивата или нещо друго, подпомагате потребителите, които са с по-голямо благосъстояние. Ние все още нямаме определение какво е енергийна бедност“.

Българското правителство все по-трудно и по-скъпо ще получава дълг, смята доц. Сарийски.

„Правителството трябва да си събере борчовете, вместо да компенсира със заеми“.

Макроикономистът цитира изказване на Клаудио Бурио, който е икономист на Банката за международни разплащания и казва, че предстои Западът да си плати сметката за 40 години неправилен икономически модел.

Бюджетът за следващата година трябва да бъде дискреционен, убеден е до. Сарийски.

„Фискалните стимули трябва да отидат при нуждаещите се“.

Експертът се надява страната ни да не стане член на еврозоната през 2024 година.

„Еврозоната представлява частичен отказ от суверенитет. България не може да се възползва от предимствата й, тя ще консумира единствено негативи. Страната ни ще бъде натоварена с допълнителни разходи, които да плаща и ще загуби част от управлението на активите на Централната си банка“.

Цялото интервю на Даниела Големинова с доц. Григор Сарийски може да чуете в звуковия файл.
По публикацията работи: Мария Сивкова - Илиева

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В режим на оцеляване ли са социалните предприятия и кооперациите?

ООН обяви настоящата 2025-а за година на кооперативите. Като част от солидарната икономика социалните предприятия осигуряват заетост на хора от уязвимите групи . "Държавата и кооперативните съюзи трябва да работят заедно. Ние сме длъжници на кооперативното дело ", смята министърът на социалната политика Борислав Гуцанов...

публикувано на 10.04.25 в 10:33

Туроператорите със свежи и вкусни идеи къде да празнуваме Великден

Фестивалите са начин да съхраним традициите , да се докоснем до местната култура и да усетим духа на общността. Те събират хора от различни краища, като създават атмосфера на споделеност и празничност. Освен че предлагат уникални преживявания, фестивалите подпомагат местната икономика и популяризират автентични кулинарни, фолклорни и занаятчийски..

публикувано на 09.04.25 в 11:35
Локомотив 2626

Назад във времето с ретро подвижния състав на БДЖ

Има още една г рупа любители на железниците, които показват страстта си към този вид транспорт като изработват модели на влакове , жп инфраструктура и гари. Това са членовете на Клуб железопътен моделизъм . Неговото клубно помещение и изработени модели се намират на Централна жп гара София. Владимир Колев е председател на клуба. По темата..

публикувано на 08.04.25 в 13:25

Тайнствена пирамида на 2200 години открита близо до Мъртво море

Тайнствена пирамида на 2200 години, пълна със съкровища: монети и оръжия, беше открита близо до Мъртво море. Артефактите са запазени в почти перфектно състояние, благодарение на сухия пустинен климат. Мистериозната пирамидална структура е близо до ручея Зохар. Джипът пъпли през пустинята. Няма път. Тръгнахме, въпреки предупрежденията, че след..

публикувано на 08.04.25 в 11:05
Йордан Жечев и Яна Липованска

На мач с маргаритка – кампания срещу агресията

Мачът да не е терен на война, а място, където можеш да заведеш детето си – този мотив обединява организаторите на кампанията "На мач с маргаритка". Акцията ще се състои в рамките на четири дни – от 11 до 14 април и   ще покрие 8 мача с участието на 16 отбора. Това е  29-и кръг, предпоследен за професионалната ни футболна лига...

публикувано на 08.04.25 в 10:14
Снимката е илюстративна

"Активни потребители": Нови правила облагодетелстват авиокомпаниите за сметка на пътниците

В продължение на две десетилетия Европейският съюз прави полетите по-лесни и по-справедливи за потребителите, като либерализира цените и въвежда в законодателството основни права на пътниците.  Сега налице е обратният процес - преразглеждане на Европейския регламент относно правата на пътниците с въздушен транспорт .  Авиокомпаниите редовно..

публикувано на 08.04.25 в 06:20
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20