Президентът Румен Радев разтегли във времето свикването на парламента, за да може партиите да започнат да говорят помежду и да се разрешат наболелите проблеми като бедността, цените, бюджета и защитата на социално слабите. Това, което наблюдаваме в момента обаче е коренно различно. Оказва се, че приоритет е външнополитическа тема.
Проучване на „Тренд“ сочи, че 80% от българите са притеснени за икономическото състояние на страната, както и за личните си финанси. Намалява потреблението дори на основни хранителни стоки. Тревога се вижда и по отношение на загубата на работа.
Дневният ред на парламента няма нищо общо с проблемите, които тревожат обществото, констатира пред БНР доц. Грегор Сарийски, който е макроикономист от БАН.
„В рамките на предишния парламент просто се раздаваха пари на калпак. Малкото стъпки, които бяха предприети, задълбочиха проблемите. В бюджета бяха натрупани явни и скрити задължения. Те ще трябва тепърва да бъдат покривани. И този парламент ще се занимава с купуване на политическо време с контрапродуктивни мерки, даващи на всеки по нещо“.
Миналата година България е платила за внос на стоки и суровини от Русия 3.5 милиарда лева. За същия период през тази година сме платили 8 млрд., отчете доц. Сарийски.
"Това, което постигаме със санкциите, е единствено повишаване на цените и изпращане на повече пари в Руската федерация“.
„С него няма как да се справим. Намаляването на продукцията за крайния потребител е нещо, което е предстоящо. Това ще доведе до ръст на цените и намаляване на консумацията“.
Грешките на предишният парламент не бива да бъдат повтаряни, апелира той.
„Когато раздавате пари на калпак, независимо дали ще е като отстъпки от горивата или нещо друго, подпомагате потребителите, които са с по-голямо благосъстояние. Ние все още нямаме определение какво е енергийна бедност“.
Българското правителство все по-трудно и по-скъпо ще получава дълг, смята доц. Сарийски.
„Правителството трябва да си събере борчовете, вместо да компенсира със заеми“.
Макроикономистът цитира изказване на Клаудио Бурио, който е икономист на Банката за международни разплащания и казва, че предстои Западът да си плати сметката за 40 години неправилен икономически модел.
Бюджетът за следващата година трябва да бъде дискреционен, убеден е до. Сарийски.
„Фискалните стимули трябва да отидат при нуждаещите се“.
Експертът се надява страната ни да не стане член на еврозоната през 2024 година.
„Еврозоната представлява частичен отказ от суверенитет. България не може да се възползва от предимствата й, тя ще консумира единствено негативи. Страната ни ще бъде натоварена с допълнителни разходи, които да плаща и ще загуби част от управлението на активите на Централната си банка“.
Цялото интервю на Даниела Големинова с доц. Григор Сарийски може да чуете в звуковия файл." Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..
"Примерът с Хърватия е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото, имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..
Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..
Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..
" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..
"Мисля, че постигнахме отличен резултат в пленарната зала само преди няколко минути – 531 евродепутати гласуваха "за“ България да се присъедини към еврозоната, проправяйки последните стъпки към това, което казваме от дълго време, че "еврото е стабилност“, знаете, еврото означава сигурност и стабилност". Това коментира пред БНР председателката на..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В последните години областната болница се превърна в база за обучение и има сключени договори с всички медицински университети в страната. Освен заплатите по Колективния трудов договор, специализантите..
Лято е. Слънцето не прощава – температурите в Силистра гонят 40 градуса. А пред Централната поща – опашки. Дълги, изнурителни, на жарещия..
Пазарджишката многопрофилна болница е предпочитано място за лекарите-специализанти , въпреки че работи в конкуренция с още 12 болници в града. В..
Българските лекари са желани в чужбина заради добрата си подготовка и солидните си знанията. В България има много за лекуване и една от..