Митрополити, историци, общественици и наследници на Свети Йоан Търновски – Трапезонтски се събират на 14 октомври във Велико Търново на научна конференция, посветена на 200 години от неговата гибел.
Иван Димов, както е светското име на Свети Йоан Търновски – Трапезонтски, е роден през 1804 година в Осман пазар, днешния Омуртаг. Четири години живее и работи в Търново като чирак в работилница за керемиди. Преди 200 години е обесен в покрайнините на Търново, защото едва 18-годишен отказва да смени вярата си. Атонските монаси Никофир и Еротей стават свидетели на обесването и пишат житието на Иван Димов, който е канонизиран за великомъченик една година след своята гибел.
Инициативен комитет от родствениците на Свети Йоан организира днес във Велико Търново научен форум, посветен на неговото дело и мъченичество. Поканени са Великотърновският митрополит Григорий и Варненският и Великопреславски митрополит Йоан, учените професор Димитър Кенанов, професор Красимира Мутафова, професор Петко Петков, доцент Невена Гавазова, доц. Евгени Николов, разказва Стоян Долапчиев от организаторите и допълни:
"Ще вземат участие около 30 родственици от този род. Това е един от малкото случаи в България, когато един род помни своя праотец. Също ще вземат участие общественици от Омуртаг и Търговище, духовни лица, поети и писатели от литературния клуб към Дома на армията във Велико Търново, които тази година работят по темата за възрожденските светци и мъченици“.
Преди 20 години е бил последният научен форум, посветен на Свети Йоан Търновски – Трапезонтски. На конференцията днес посмъртно ще бъде награден академик Иван Радев, който е един от големите изследователи на делото и мъченичеството на светеца. Двама великотърновски учени са проучили сръбският препис на житието на светеца, разказа още Стоян Долапчиев:
"В Сърбия, в манастира Сланцима, на 7 километра от Белград, се съхранява сръбски вариант на житието на Св. Йоан Търновски. Няколко пъти са го препечатвали. Професор Георги Данчев, бившият ректор на ВТУ, с доцент Христо Коларов през 1978-79 година посещават Белград и проучват това сръбско житие. Ние смятаме да установим връзка в бъдеще с този манастир“.
Учителката Димитринка Карамфилова е родственица на светеца по неговата майчина линия и през 2020 година издаде фотодокументалната летописна книга „Моят родствен корен“, а в средата на юли тази година беше сред организаторите в Омуртаг на третата родова среща на наследниците на светеца, сред които е и вторият български космонавт Александър Александров:
"Тези родови срещи действително раздвижват хората. Всичко премина за мен като на сън – с музиката на площада, звучаха възрожденски, патриотични песни, хората бяха въодушевени. Паметната плоча, която дарихме на църквата „Св. Димитър“. Ще има втора паметна плоча, която ще подарим на град Омуртаг. За мен това ще остане събитието на моя живот. Не само, че съм написала книгата, просто това, което остана в душата ми“.
Неизвестно остава мястото, където е погребан светецът, разказва богословът главен асистент Пламен Събев, който преди 20 години е рисувал две икони на Свети Йоан Търновски – Трапезонтски, а сега подготвя трета с 12 сцени от живота и мъченичеството на светията. Нейният проект ще бъде представен на научната конференция и чака одобрението на Великотърновската света митрополия за изписване с 23 каратово злато и най-качествените бои:
"Всички икони започват с рождеството на самия светец, преминават през неговото ранно детство, представянето на неговата работа с керемидаря в Търново и началото на неговите страдания след помюсюлманчването. В края на тази икона се представят най-съществените моменти на неговото мъченичество, страданията и светлинният лъч, който се появява на бесилото като първият белег за чудесата. За първи път в историята на нашето изкуство се появява икона, която е с житийни сцени. До този момент се е изписвал неговият образ единично“.
Инициативният комитет от историци и родственици на Свети Йоан Търновски – Трапезонтски има идея да изгради в парка на великотърновския квартал „Бузлуджа“ малък параклис, посветен на светеца и на другите възрожденски светци и мъченици от българската история.
Репортаж на Здравка Маслянкова в "Нощен Хоризонт" можете да чуете от звуковия файл.
Може би за социалните служби Асаф Ясур да е инвалид,но той е параолимпийски състезател по таекуондо, двукратен световен шампион, двукратен европейски шампион и олимпийски шампион от Париж. Дори в момента е на състезание в Корея - родината на този спорт. На конференция на медицинските сестри и брата на Израел за ролята на медиците в неговия..
С фокус върху паметта, справедливостта и бъдещето Турция отбеляза тази седмица 9 години от неуспешния опит за преврат в страната. Какво е отношението към събитията от 15-и юли 2016 г. близо десетилетие по-късно - можете да чуете в репортажа на специалния пратеник на БНР в Турция Мария Петрова. Това, което можете да чуете в началото на репортажа,..
Какво кара чужденци с различни професии и съдби за учат български език? Как една молдовка сбъдна мечтата на покойните си баща и свекър, които не са успели да целунат българската земя приживе? Защо любимата песен на млад полски славист е “Една българска роза”? Тези лични истории на участници в 48-ия Международен семинар по българистика на..
"Когато снимам, не си гледам фотоапарата. Разчитам на това, което съм заснел. То е усещане – още в момента разбираш, че си направил хубав кадър . Има кадри, които си стоят в главата ми, и чакам с нетърпение момента, в който ще отворя компютъра и ще видя какво съм направил." Това разказа пред БНР авторът на проекта "Хората на София" ("People..
Подаваш сигнал срещу пиян шофьор и се превръщаш в мишена на съдия – това се случва на Анна Адамова, юрист и доктор по конституционно право. Преди 3 години по подаден от нея сигнал идва дежурен екип от 8-о РУ в София, викат КАТ и вземат книжката на водача поради отказ да даде проба за алкохол. Самият водач и партньорката му тогава..
18 юли 1930 г. В печата за първи път излиза разписание на предаванията, излъчвани по "Родно радио" , пише проф. Веселин Димитров в книгата си "История на радиото в България" . Първата програма е за предстоящата седмица, в която четири пъти са планирани редовни емисии . Ето я и нея, такава, каквато я препредава именитият радиожурналист и..
В момента има повече енергия за превръщането на лагера "Белене" в мемориал . "Белене" става все по-популярно място в последните години. Над 200 000 са посещенията в дигиталната платформа със свидетелства на оцелели, а когато общественият интерес е по-висок, институциите усещат друг тип обществен натиск . Това коментира пред БНР Луиза..
" Ако се опитат да предизвикат предсрочни избори във Варна, много силно ще настъпят мотиката . Благо Коцев ще си ги спечели", предупреди председателят..
Кандидатите за поста бяха шестима - рекорден брой до този момент. Това са: Антон Станков, Мария Матева, Джема Грозданова, Димитър Маргаритов, Мая..
Задържане по принцип за даден вид престъпление е крайно неприемливо. Никое престъпление само по себе си не е основание по принцип човек да бъде..