Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Густав Гресел: Извеждането на цивилни от Херсон буди опасения, че градът ще бъде разрушен

Путин бомбардира Киев, но показа не сила, а безсилие

Снимка: БГНЕС

Масираните бомбардировки над Украйна тази седмица целяха не толкова да смажат украинците, колкото да демонстрират на руснаците силата на техния лидер Владимир Путин. Но при всичките жертви, разрушения и терор, които причиниха, в тях са проличали слабостите на руската армия, смята Густав Гресел - бивш австрийски военен и настоящ сътрудник на Европейския съвет за външна политика.

Взривът на Керченския мост, който стана претекст за бомбардировките, отслабва позициите на руските войски в цяла Южна Украйна и в битката за Херсон. Рискът е, че тази битка може да доведе до разрушаване на града, посочи Гресел в интервю за предаването „Събота 150“.

Г-н Гресел, взривът на Кримския мост бе тежък удар по репутацията на Путин. Какъв обаче е ефектът от случилото се върху бойните действия в Украйна?

"Мостът над Керченския проток е от ключово значение за руската военна логистика. Целият южен фронт в Херсонска и Запорожка област се снабдява през Крим, защото транспортните връзки от руския областен център Ростов през Донбас са ограничени. Снабдяването през Донбас е възпрепятствано от бойните действия там. Някои транспортни линии са извън строя още от (войната през) 2015 година. По този маршрут снабдяването се осъществява главно с камиони, а не по железници. Така че взривът на Керченския мост създаде големи трудности за доставките на боеприпаси за руските войски в цяла Южна Украйна."

Можем ли следователно да кажем, че този взрив ще наклони везните в битката за Херсон в полза на украинците?

"В Херсон руснаците имат още един логистичен проблем - мостовете над река Днепър, които бяха сериозно повредени (от украинската артилерия) и вече са неподходящи за тежка техника, особено за камиони с боеприпаси. Подвозът през реката продължава с фериботи, но техният капацитет е по-малък. Трудностите за украинската армия произлизат от факта, че в тази част на Херсонска област върху сравнително по-малка територия са съсредоточени значително повече руски войски, отколкото бяха в Харковска област. Но вече мина поне месец, откакто руснаците изпитват сериозни затруднения със снабдяването."

Окупационните власти в Херсон обявиха тази седмица евакуиране на мирното население в Русия. Това бе разтълкувано от някои като знак, че руската хватка в тази област отслабва. Вие как тълкувате този ход?

"Бих го нарекъл „отвличане“ (а не евакуация). Първо бих попитал как това ще стане. Второ бих попитал дали хората искат да напуснат. Трето, опасявам се, че това е знак, че руските войски са решени да се окопаят в града и да се отбраняват до край, което означава, че Херсон ще бъде сравнен със земята. Украинските войски все още не са си пробили път до града, но ако успеят да го достигнат, ще могат да разчитат на подкрепа от местното население. Мисля, че с „евакуацията“ руснаците искат да попречат именно на такъв сценарий."

В началото на тази седмица руснаците нанесоха масирани ракетни удари по десетки украински градове и критично важни обекти на енергийната инфраструктура на Украйна. До каква степен това бе проява на сила и до каква - на слабост (както се изразиха някои западни политици)?

"Това бе демонстрация на сила от тази гледна точка, че след неуспехите на фронта и взрива на моста Путин искаше да покаже, най-вече на публиката в Русия, че е силен и способен лидер. Това е и причината сред мишените на тези бомбардировки да бъдат подбрани и социални и културни институции в Украйна. От друга страна обаче тези удари показаха, разбира се, и факта, че нещата не се развиват според очакванията на руското ръководство. През март Русия се опита да извади от строя украинската отбранителна индустрия. Сега ѝ се наложи да я атакува отново, след като някои фабрики бяха възстановени, а други бяха преместени и заработиха отново. И ѝ се наложи да използва крилати ракети и други муниции, вместо авиация. Всичко това, разбира се, демонстрира слабостите на руската страна, независимо че поне на хартия разполага с много по-значителни военновъздушни сили."

Тази седмица, за първи път от три месеца, руските войски можаха да се похвалят, че са завзели украински територии. Става дума за няколко села на подстъпите към град Бахмут в централната част на Донецкия фронт. Според британското разузнаване действията на „Вагнер“ и другите руски подразделения в този участък е подготовка за настъпление към основните населени центрове в Донбас, които остават под украински контрол - Славянск и Краматорск. Колко е опасна военната ситуация за украинците в този район?

"Украинските войски (около Бахмут) са под огромен натиск вече два месеца. През тези два месеца приоритетът на украинците бе не толкова да държат територии, колкото да нанесат максимални загуби на руснаците в жива сила. Руснаците напредват, но този процес е изтощителен за тях. Концентрирането на толкова войници и артилерия на толкова тесен участък прави руските войски уязвими на другите участъци от фронта и това обстоятелство може да ги принуди да спрат настъплението."

Александър Лукашенко заговори пак за агресия, готвена от Украйна срещу страната му, и обяви, че очаква в скоро време в Беларус да пристигнат руски войски за участие в съвместна руско-беларуска групировка. Минск не се включи във войната през февруари, макар че тогава предостави териториите си за руската атака към Киев. Много наблюдатели сочат, че беларусите не искат да воюват с украинците. Според други обаче Путин може да принуди Лукашенко да предприеме този крайно непопулярен ход. Как ще се развие войната при такъв сценарий?

"Беларуската армия не е в най-доброто си състояние. Подразделенията ѝ са с намалена численост. Смята се, че сега провеждат частична мобилизация, но дори с наличните 6 бойни бригади тази сила е далеч по-малка от групировката, с която Путин нападна Киев през февруари и март. От своя страна, от февруари досега украинската армия укрепна значително и натрупа боен опит.

При това положение Лукашенко може само да държи украинците под напрежение и да ги принуждава да държат резервите си в Западна Украйна, т.е. далеч от фронтовите линии на юг и изток. Засега не се наблюдава струпване на войски, достатъчно за да могат беларусите да открият нов фронт, било сами или с руски подкрепления. Така че на този етап (действията на Лукашенко) изглеждат само диверсия. Разбира се, диверсия, много неприятна за украинците, защото те се нуждаят от всяка своя бригада за битките в Донбас и особено за офанзивата си в Луганска област."


По публикацията работи: Яна Боянова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Очаква се бурята Берт да отслабне и да се отдалечи от Обединеното кралство

Очаква се днес бурята Берт да отслабне и да се отдалечи от Обединеното кралство, но пораженията са сериозни - четири жертви, наводнения и транспортен хаос. Най-лошото от бурята мина, информираха от метеорологичната служба, но остават в сила стотици предупреждения за наводнения.  Бурята Берт нахлу през уикенда в Обединеното кралство със силни..

публикувано на 25.11.24 в 01:59

Балотаж ще определи следващия президент на Румъния

Министър-председателят на Румъния Марчел Чолаку е сигурен участник на втория тур на президентските избори в страната на 8 декември. Данните от екзитпол, публикувани непосредствено след края на днешния първи тур, показват незначителна разлика между следващите трима кандидати за поста държавен глава в северната ни съседка. Това съобщи АФП. За..

публикувано на 24.11.24 в 22:00
Ракети ATACMS - илюстративна снимка

Уолстрийт джърнъл: Ростовска област може да стане следващата цел на украинските удари с ATACMS

Руската Ростовска област може да стане следващата цел на украинските удари с американските ракети ATACMS, съобщава Уолстрийт джърнъл, като се позовава на Института за изучаване на войната.  Институтът е изготвил карта на около 200 военни обекта като летища, учебни полигони и складове за боеприпаси, които попадат в обсега на ракетите ATACMS и Storm..

публикувано на 24.11.24 в 21:49

Полицията в София издирва трима души, набили продавач в търговски център

Полицията в София издирва трима души, които са нападнали и набили продавач в търговски център. Инцидентът е станал в късния следобед. По първоначална информация нападателите са тийнейджъри. Причината за нападението е забележка, отправена от пострадалия към младежите. На мястото има екипи на полицията.

публикувано на 24.11.24 в 21:06

Българската база на Антарктида е открита за новия сезон

Антарктическата ни база е открита за новия полярен сезон. Това съобщиха във фейсбук от Българския антарктически институт като цитираха ръководителя на Българските антарктически експедиции проф. Христо Пимпирев по информация на Елка Василева - единствената жена, която е на базата в момента. На 23 ноември 2024 г. българската антарктическа база "Св...

публикувано на 24.11.24 в 20:53

Главчев: Натискът върху границата с Турция, свързан с нелегалните опити за преминаване, е намалял със 70%

Основно България и Румъния изпълниха своите задължения. Това каза служебният министър-председател Димитър Главчев в предаването на bTV "Защо, господин министър" по повод пълноправното членство на страните в Шенген от 1 януари 2025 година. По думите на Главчев натискът върху българската граница с Турция, свързан с нелегалните опити за..

публикувано на 24.11.24 в 20:34

11 400 жители на област Кюстендил са поискали помощ за отопление

11 400 жители на област Кюстендил са подали заявление за помощ за отопление, по данни на Регионалната дирекция  "Социално подпомагане“. Издадените заповеди за отпускане са 9 732, а издадените заповеди за отказ – 1361. В процес на обработка са 272 заявления.  Целевата помощ е в размер на 110.75 лв. на месец или общо 553.75 лв. Тя се отпуска за..

публикувано на 24.11.24 в 20:26