Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Китай няма да се откаже от използването на сила по въпроса за Тайван

Си Цзинпин на церемонията по откриване на XX-ия конгрес на Китайската компартия, 16 октомври 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Китай никога няма да се откаже от използването на сила, когато става въпрос за Тайван. Това обяви китайският президент Си Цзинпин в реч, с която откри XX-ия конгрес на управляващата Комунистическа партия. Още от Лъчезар Вълев:

Разрешаването на въпроса с Тайван зависи от народа на Китай и трябва да бъде разрешен единствено от него, подчерта Си Цзинпин в речта си пред около 2300 делегати в Голямата зала на народа в Пекин.

Китайският президент допълни, че страната му ще се придържа към стремежа за мирно обединение, но никога няма да се ангажира с отказ от използването на сила и ще запази възможността да предприема всички необходими мерки.

"Историческите колела на националното обединение и националното подмладяване се движат напред…Обединението на родината трябва да бъде постигнато и ще бъде постигнато", каза още китайският лидер, който осъди "сепаратизма и намесата" на други сили в този въпрос.

Китай вижда самоуправляващия се, демократичен Тайван като част от своята територия, която да бъде върната един ден чрез военна намеса, ако е необходимо, отбелязва Ройтерс.

В началото на седмицата тайванската президентка Цай Ингвен заяви, че Тайван никога няма да изостави демократичния си начин на живот, като отбеляза, че унищожаване на демокрацията в нейната страна ще е "смъртоносна загуба за световните демокрации". Тя сравни руското нападение срещу Украйна със заканите на Китай да си върне контрола над острова.

Пред конгреса на комунистическата партия Си Цзинпин заяви също, че Китай ще ускори изграждането на армия от световна класа и ще засили способността си за стратегическо възпиране. Той също така приветства прехода на Хонконг от "хаос към управление" след налагането на закон за националната сигурност през 2020 г., с който бяха потушени ожесточените протести там.

Конгресът на Китайската комунистическа партия се провежда на всеки пет години. На конгреса се избират членове на управляващите звена  за следващия мандат. Очаква се настоящият партиен лидер и президент Си Цзинпин да бъде преизбран.

Подготовка за конгреса/ЕПА/БГНЕС

Едва няколко хиляди делегати в страната с население от един 1,4 милиарда души имат право да изразят мнение кой да стане част от седемчленния Постоянен комитет на Политбюро за следващите пет години. Този факт оставя международните наблюдатели с бегла представа какво да очакват в бъдеще от втората икономика в света. Дрю Томпсън от училището по обществена политика към националния университет на Сингапур коментира:

"Всички сме икономически свързани с Китай по много начини. Но нямаме никаква идея какво всъщност се случва, как се изготвят политиките. Когато биват съобщени са ясни, но как се изработват, от какво са повлияни, кои групи им влияят - това е пълна мистерия. И това води до известна несигурност и безпокойство какво ще последва при следващия мандат на Си Цзинпин."

Икономическият спад на Китай, засилващ се от продължителните локдауни заради политиката на нулев ковид е основният проблем във вътрешен план за Си Цзинпин. Критики от страна на САЩ и други западни страни към Китай идват и заради притеснения за спазването на човешките права на мюсюлмански малцинства в северозападната част на страната, както и заради ограничаването на автономията на Хонконг. Джоузеф Ториджиан - доцент и експерт по китайска политика от Американския университет в Сингапур:

"Си Цзинпин определено е спорна личност. Онези, които не харесват политиката му твърдят, че лидерският модел и склонността му към авторитаризъм са причина за отслабването на ефективността и проблемите на политиките. Според други обаче е необходимо Си Цзинпин да притежава подобна огромна власт заради предизвикателствата пред Китай, че само един силен лидер може да реши проблемите, в противен случай ще настъпи хаос".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Денят на народните будители беше отбелязан и в Израел

Има самобитни български празници, които е трудно не само да бъдат показани, но и обяснени на чужденците. За щастие, те са понятни за българската диаспора. В Израел тя е доста голяма в сравнение на броя на населението на малката държава. Заради ограниченията за събиране на хора по време на войната, Денят на народните будители се..

обновено на 10.11.24 в 13:26

Обучени екипи търсят изгубени хора в Израел

Израелската армия и полиция, както в цял свят, имат поделения за служебни кучета. Но много преди началото на войната, през 2021 година се създава и гражданско сдружение за търсене на изгубили се по една или друга причина хора. Само в Израел , без да има война, те са около 4 000 годишно. С Майк бен Яков – ръководител на частна фирма, към която..

публикувано на 10.11.24 в 07:06

Най-голямата ямболска църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне храмовия си празник с реставрирани икони

Най-голямата  ямболска  църква „Св. Николай Чудотворец“ ще посрещне, след по-малко от месец,  храмовия си празник с реставрирани икони. Зографът Андрей Крясков е посветил своя талант, опит и знания за възстановяването на светите образи в иконостаса на катедралния храм. Андрей Крясков е на 33 години,  роден е в молдовския град Тараклия, но от 17..

публикувано на 10.11.24 в 06:36

Лаборатории по ИИ вместо старите компютърни кабинети – кога?

Могат ли модерни училищни лаборатории с изкуствен интелект да заменят старите компютърни кабинети? Има достатъчно порив в образователната система това да се случи , смята д-р Александър Ангелов, управител на Центъра за творческо обучение. От 2008 г. центърът работи в областта на образователната трансформация. Ангелов е член на комисията за..

публикувано на 07.11.24 в 11:23

Защитеното училище в Бабинци – дом и мисия за оцеляване на селото

Днес се навършват 190 г. от рождението на Любен Каравелов – виден български революционер, поет, писател, журналист, етнограф. Името на Каравелов носи едно от най-малките училища в България, в което учат едва десет деца - това във високопланинското тетевенско село Бабинци, намиращо се на 1100 метра надморска височина. Училището чества своя..

публикувано на 07.11.24 в 10:28
Норвегия

По бреговете на цветна Норвегия през обектива на Валери Бобенков

"Винаги бяхме плавали по топли морета, Норвегия стоеше малко настрани , за нея не се говори много, но когато разбрахме със съпругата ми за круиз от Хамбург по бреговете на Норвегия, веднага я убедих да се запишем за това пътуване", разказа в предаването "Нощен хоризонт" фотографът  Валери Бобенков , който обича да пътува.  Това лято през..

публикувано на 07.11.24 в 10:11

Служители на АЯР излизат на протест, искат 15% скок на заплатите

Работещи в Агенцията за ядрено регулиране излизат на протест в София с искане за 15 процента ръст на заплатите за тази и за следващата година. Акцията е организирана от Независимата синдикална федерация на енергетиците към КНСБ. Недоволството е свързано и с условията на труд. Протестът ще се проведе, въпреки че правителството вчера одобри промени..

публикувано на 07.11.24 в 07:51