Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Китай няма да се откаже от използването на сила по въпроса за Тайван

Си Цзинпин на церемонията по откриване на XX-ия конгрес на Китайската компартия, 16 октомври 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Китай никога няма да се откаже от използването на сила, когато става въпрос за Тайван. Това обяви китайският президент Си Цзинпин в реч, с която откри XX-ия конгрес на управляващата Комунистическа партия. Още от Лъчезар Вълев:

Разрешаването на въпроса с Тайван зависи от народа на Китай и трябва да бъде разрешен единствено от него, подчерта Си Цзинпин в речта си пред около 2300 делегати в Голямата зала на народа в Пекин.

Китайският президент допълни, че страната му ще се придържа към стремежа за мирно обединение, но никога няма да се ангажира с отказ от използването на сила и ще запази възможността да предприема всички необходими мерки.

"Историческите колела на националното обединение и националното подмладяване се движат напред…Обединението на родината трябва да бъде постигнато и ще бъде постигнато", каза още китайският лидер, който осъди "сепаратизма и намесата" на други сили в този въпрос.

Китай вижда самоуправляващия се, демократичен Тайван като част от своята територия, която да бъде върната един ден чрез военна намеса, ако е необходимо, отбелязва Ройтерс.

В началото на седмицата тайванската президентка Цай Ингвен заяви, че Тайван никога няма да изостави демократичния си начин на живот, като отбеляза, че унищожаване на демокрацията в нейната страна ще е "смъртоносна загуба за световните демокрации". Тя сравни руското нападение срещу Украйна със заканите на Китай да си върне контрола над острова.

Пред конгреса на комунистическата партия Си Цзинпин заяви също, че Китай ще ускори изграждането на армия от световна класа и ще засили способността си за стратегическо възпиране. Той също така приветства прехода на Хонконг от "хаос към управление" след налагането на закон за националната сигурност през 2020 г., с който бяха потушени ожесточените протести там.

Конгресът на Китайската комунистическа партия се провежда на всеки пет години. На конгреса се избират членове на управляващите звена  за следващия мандат. Очаква се настоящият партиен лидер и президент Си Цзинпин да бъде преизбран.

Подготовка за конгреса/ЕПА/БГНЕС

Едва няколко хиляди делегати в страната с население от един 1,4 милиарда души имат право да изразят мнение кой да стане част от седемчленния Постоянен комитет на Политбюро за следващите пет години. Този факт оставя международните наблюдатели с бегла представа какво да очакват в бъдеще от втората икономика в света. Дрю Томпсън от училището по обществена политика към националния университет на Сингапур коментира:

"Всички сме икономически свързани с Китай по много начини. Но нямаме никаква идея какво всъщност се случва, как се изготвят политиките. Когато биват съобщени са ясни, но как се изработват, от какво са повлияни, кои групи им влияят - това е пълна мистерия. И това води до известна несигурност и безпокойство какво ще последва при следващия мандат на Си Цзинпин."

Икономическият спад на Китай, засилващ се от продължителните локдауни заради политиката на нулев ковид е основният проблем във вътрешен план за Си Цзинпин. Критики от страна на САЩ и други западни страни към Китай идват и заради притеснения за спазването на човешките права на мюсюлмански малцинства в северозападната част на страната, както и заради ограничаването на автономията на Хонконг. Джоузеф Ториджиан - доцент и експерт по китайска политика от Американския университет в Сингапур:

"Си Цзинпин определено е спорна личност. Онези, които не харесват политиката му твърдят, че лидерският модел и склонността му към авторитаризъм са причина за отслабването на ефективността и проблемите на политиките. Според други обаче е необходимо Си Цзинпин да притежава подобна огромна власт заради предизвикателствата пред Китай, че само един силен лидер може да реши проблемите, в противен случай ще настъпи хаос".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Мигрената не е главоболие, а наследствена болест

Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..

публикувано на 26.01.25 в 05:57
Болницата в Белоградчик

Опит за приватизация на болницата в Белоградчик. Ще я спаси ли от фалит?

70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит .  Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..

публикувано на 23.01.25 в 06:19
Дора Симеонова

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината

Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..

публикувано на 22.01.25 в 10:37
Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ и Георги Костадинов се разделиха

Кипърският шампион АПОЕЛ (Никозия) обявява приключване на сътрудничеството си с футболиста Георги Костадинов, съобщи клубът на страницата си в интернет. Костадинов си тръгва от Никозия след 2,5 години сериозно присъствие, като е изиграл общо 89 мача с АПОЕЛ във всички турнири, вкарал е 6 гола и е подал 4 асистенции. С жълто-синия екип той..

публикувано на 21.01.25 в 22:04
Проф. Колин Прайс

Могат ли и трябва ли мобилните телефони да предупреждават за бедствия или катастрофи?

При природни бедствия: тежки бури, наводнения и пожари по телефона предупреждават намиращите се наблизо хора за опасността, като дори я изчисляват в процент и поставят жълт или червен код. Израелска иновация показва точно обратната корелация: мобилните телефони (с вградените си сензори) могат по-рано от метеорологичните станции и постовете на..

публикувано на 21.01.25 в 10:51
Асен Миланов

Енергийният терапевт Асен Миланов: Благодарният човек не мрази другите!

Във връзка с Международния ден на най-учтивата дума "Благодаря" , който беше преди дни, ви срещаме с енерго терапевт Асен Миланов . Тази дума е разменна монета, която остойностява нашата признателност за направеното ни добро . Замислете се само колко пъти на ден благодарите на някого или за нещо на глас или на ум. Това е дар на блага,..

публикувано на 13.01.25 в 18:10
Вени Марковски

Вени Марковски: Да се установи практика за ненасърчаване на зловредно съдържание

Трябва да се намери точният баланс между свободата на словото , която не трябва да бъде накърнявана,  и свободата на хората да не бъдат подвеждани чрез фалшива и манипулирана информация . Това каза пред БНР Вени Марковски, съосновател и председател на Българското интернет общество, във връзка с обявените от главния изпълнителен..

публикувано на 12.01.25 в 12:39