Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Музиканти от различни държави участваха в хоровия фестивал „Момчетата пеят"

Алдо Адриан Гереро и Торстен Сигурдсон дадоха интервю за БНР

Първият международен хоров фестивал „Момчетата пеят"
Снимка: личен архив

От 14 до 16 октомври т.г. в София се проведе Първият международен хоров фестивал „Момчетата пеят". Фестивалът се организира от Сдружение „Хор на софийските момчета”, с финансовата подкрепа на програма РА 14 ”Културно предприемачество, наследство и сътрудничество”, финансирана от финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014-2021 г.

"За първи път съм в България. Ще изпеем българска коледна песен- много е забавна - "Вятърът снежинки гони". Не съм сигурен дали ще успеем да произнесем правилно думите", каза за БНР Торстен Сигурдсон, диригент на Хора на момчетата от Рейкявик, Исландия.


Той обясни, че в програмата на хора са включени исландски и шведски традиционни песни. "Опитали сме се да пренесем най-доброто от старата традиционна исландска музика, но имаме и малко съвременна музика".

За предаването "Нощен Хоризонт" Сигурдсон добави: "Аз лично очаквам да науча много от моите колеги. Надявам се, че момчетата ще имат възможност да научат доста от връстниците си. Ще бъде прекрасно изживяване да видим как се справят различните хорове".

Първият международен хоров фестивал „Момчетата пеят
Първият международен хоров фестивал „Момчетата пеят

Диригентът на момчешкия хор „Седрос UP” от Мексико Сити, Алдо Адриан Гереро заяви: "Подготвили сме програма с латиноамерикански репертоар. Тя включва традиционна музика от Венецуела, Куба, Аржетина, Мексико, Перу".

Той обясни, че хорът изпълнява предимно религиозна, полифонична музика, тъй като колежът "Седрос" е католическо учебно заведение на "Опус деи".

Всички хорове ще изпълнят химна на фестивала „Viva la musica” (м. Адриана Благоева) и специално написаната за фестивала песен „The Boys Are Singing” (м. Ст. Вълдобрев).

"Емоцията е изключително силна, искаме да предадем нашето послание, а именно да обучаваме. Децата и младежите са точно такива - талантливи хора, които трябва да бъдат обучени", допълни Алдо Адриан Гереро.


Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Изследователи на края на света

"Изследователи на края на света" - БНТ отново с филм за България на Антарктида

Защо ледниците на Ливингстън са почернели, на какво се дължи усиленото им топене, какво откриха изследователите под леда, кой е най-бързият ледник на острова и какво може да кажат сеизмолозите за ледотресенията? Отговори на тези въпроси дава документалният филм на БНТ "Изследователи на края на света".  Това е почти приключенски разказ за..

публикувано на 30.04.25 в 13:00
Габровският камерен оркестър

Има ли бъдеще Габровският камерен оркестър?

На 30 април Габровският камерен оркестър ще изнесе последния си концерт за сезона. Програма е особено интересна - тя включва Струнния квартет от Джузепе Верди във версия за оркестър, пиесите „Хризантеми“ и "Менует" от Джакомо Пучини и Концерт за пиано и оркестър №3 от Филип Глас - премиера за България. Солист е изявената габровска пианистка Ценка..

публикувано на 30.04.25 в 11:30
Филхармония

Филхармония "Пионер" с концерти в София, Братислава и Виена

Филхармония "Пионер", водена от диригента Любомир Денев-младши, ще изнесе концерт в  Първо студио на БНР на 30 април, сряда, от 19.00 ч.  Дни преди да отпътуват за турнето си в Братислава и Виена, младите филхармоници ще представят интересна програма: "Картини от България" от Константин Илиевски (главния диригент на Радиооркестъра), "Импровизация"..

публикувано на 30.04.25 в 10:13
Галина Узунова

Мая Люнде качва залога с книгата си "Краят на океана"

Една от успешните норвежки писателки – Мая Люнде, се среща с българските читатели с книгата си "Краят на океана". Люнде е автор на "История на пчелите", която е световен бестселър. "История на пчелите" - предупреждение за опасностите, които идват, когато пренебрегваме природата      " В книгата за водата тя качва залога . Говорим за..

публикувано на 30.04.25 в 09:55

Шест номинации на финала на конкурса "Роман на годината"

Шест издания стигат до финала на конкурса "Роман на годината", организиран от Националния дарителски фонд "13 века България". Връчването на наградата ще бъде на 19 май в Софийската градска художествена галерия. Номинираните 6 романа са "Ти, подобие мое" от Радослав Бимбалов, "Градинарят и смъртта" от Георги Господинов, "Тезеят в своя лабиринт...

публикувано на 29.04.25 в 17:21
Розита Еленова

Розита Еленова: Димитър Еленов е един съвременен будител

Димитър Еленов е един съвременен будител . Това заяви пред БНР Розита Еленова, която е спътница на големия  актьор и режисьор повече от четвърт век. Тя е и автор на документален филм за Еленов - "Свободен, по-свободен, Димитър". За него получава номинация за режисьорски дебют от  Националния фестивал на българското кино. Да срещнеш Еленов – с..

публикувано на 29.04.25 в 12:45
Особености на традиционното изкуство в женската носия

Женската носия - жива нишка от миналото

В свят, в който модерното често измества традиционното, една книга се появява като мост между поколенията – "Особености на традиционното изкуство в женската носия ". Изданието е не просто наръчник, а жива енциклопедия на женската народна носия в Североизточна България – с всичките ѝ тънкости, символи и смисъл. Книгата е дело на..

публикувано на 28.04.25 в 19:21