Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Близки и студенти на професор Начо Начев отбелязаха 100 години от рождението му

Беше поставена паметна плоча на фасадата на сградата, в която е живял

Отбеляза 100 години от рождението на професор Начо Начев
Снимка: личен архив

Навършиха се 100 години от рождението на професор Начо Начев и по този повод бе поставена паметна плоча на фасадата на сградата, в която е живял. Той е изтъкнат физиолог, блестящ учен и преподавател, незабравим, умен, сърдечен и ерудиран учител на поколение български физиолози.

"Изключително много съм благодарна на колегите на моя баща, които пазят неговата памет и в продължение на няколко години - повече от 10, в които него го няма, те направиха няколко жеста, с които свидетелстват и в бъдеще ще останат няколко паметни неща. Едното е, че именуваха аудитория в Медицинския университет на негово име с барелеф в самата аудитория. Учредихме еднократна награда за отличен студент по физиология. Това беше преди няколко години. Тази година по повод неговата 100-годишнина от Катедрата по физиология и патофизиология при медицинския университет и Института по невробиология при Българската академия на науките постъпи предложение да се постави паметна плоча в кооперацията, в която той е живял от 1928 година до последните си дни", каза за БНР Дориана Захариева - дългогодишен служител на БНР, дъщеря на професор Начо Начев.

В предаването "Закуска на тревата" тя допълни:

"На мен неговата дъщеря много ми липсва, че той не е сред нас, въпреки че аз съм на сериозна възраст. Липсва ми неговата опора, сигурност, благородство, липсва на всички, на майка ми, която все още е жива, на съпруга ми, на внучката му, на правнуците му".

Отбеляза 100 години от рождението на професор Начо Начев  Снимка: личен архив
Професор Радослав Гърчев по време на откриването на паметната плоча заяви:

"Професор Начев през целия си живот е работил в Катедрата по физиология като асистент, доцент и професор. 16 години е бил ръководител на Катедрата, работил е в Министерството на здравеопазването".

По думите му професор Начев е направил промени в преподаването по специалност физиология и е допринесъл за създаването на нови научни направления.

"Аз за първи път видях професор Начев като студент. Седях винаги на втория ред на първата банка. Той влизаше в залата сваляше часовника, слагаше го на банката. Лекциите бяха много интересни, силно посещаеми. Тогава нямаше учебник по физиология, но той току що се беше завърнал от специализация в Кливланд и беше издал една монография, която беше голям хит сред студентите. На изпита по физиология се случи той да ме изпитва и ме покани да участвам в кръжока по физиология, което предопредели моята съдба, тъй като аз станах асистент по физиология, работех в Катедрата по физиология".

Отбеляза 100 години от рождението на професор Начо Начев  Снимка: личен архив
Професор Начо Начев е роден на 2 май 1922 г. в София. В продължение на 16 години (1965 до 1981) е ръководител на Катедрата по физиология към МФ на Медицинския университет в София. Бил е завеждащ сектор „Наука” при МЗ, както и зам.-ректор на ВМИ в София. Бил е председател на спортен клуб „Медик”. От 1992 до 2000 г. е председател на Съюза на научните медицински дружества.

Проф. Начев обичаше работата с младите студенти, отделяше време до късни вечери за дискусии с тях. Научните му интереси насочваха тематиката на кръжока към Катедрата по физиология в нови области: нервно-ендокринната регулация на въглехидратната обмяна, на кръвосъсирването и еритропоезата, на функциите на далака и бъбрека, на водно-солевата хомеостаза, на интерорецепцията.


Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
 Жозе Луиш Пейшото

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото: Писането е постоянно предизвикателство

Португалският писател Жозе Луиш Пейшото става известен с романа си "Ни един поглед" . Една история за скромни хора с библейски имена, в която творесъществува, но Творецът отсъства. Определят Жозе като едно от най-изненадващите открития на Португалската литература . Жозе бе гост и в България, за да представи историята си, ето какво разказа за БНР и..

публикувано на 14.07.25 в 21:05
 Петър Станимиров

Петър Станимиров за това как се живее като художник

Художникът Петър Станимиров е специален гост на "Нощен Хоризонт" .   За себе си казва - " Животът ми е посветен на илюстрацията и комиксите , а любимата ми награда е ГРАВИТОН от 1998 година, мотото на която е "За добро въображение и доброта на въображението". Като дете нашият гост е бил невинна душа, която гони вятъра и иска, като..

публикувано на 13.07.25 в 19:00
Катя Зографова по време на Литературна разходка в София

Катя Зографова по стъпките на Вазовия стих "корони ази не възпявам" в "Нови хроники на Вазовия род"

На 9 юли се навършиха 175 години от рождението на Патриарха на българската литература – Иван Вазов.  Пуснаха сребърна монета за 175 години от рождението на Иван Вазов В Берковица продължават инициативите за 175-ата годишнина от рождението на Вазов "Душеспасително е делото на патриарха, за да оцелее българския дух, да имаме..

публикувано на 13.07.25 в 08:10
Хореографът Кая Иванова

Кая Иванова: 40 години в сърцето с българските народни танци

Кая Иванова - хореограф и танцьор, е посветила живота си на българските народни танци . Повече от 40 години е била преподавател в Държавното хореографско училище.   Заедно със съпруга си Христо Иванов (изтъкнат хореограф, в момента художествен ръководител на ансамбъл "Загоре") са ръководели международни семинари по български танци в..

публикувано на 13.07.25 в 06:15
Ифан Сунг

Ифан Сунг избира да учи и да живее в България

Родителите на Ифан Сунг, които са от Китай, се срещат в София през 90-те години. От любовта им се ражда тя и брат ѝ. Семейство Сунг се установява в София, където отглежда децата си. Ифан е завършила средното си образование у нас. Сега е студент по стоматология. Говори перфектно български език.  Рядко пътува до Китай, но се чувства добре в родината на..

публикувано на 06.07.25 в 06:05
проф. д-р Александър Чирков

Проф. Александър Чирков: Човек трябва да има време за духовното и телесното развитие

Името на проф. Александър Чирков е синоним на модерната кардиохирургия в България. Проф. Чирков не просто основава болница "Света Екатерина", той дарява надежда и живот на хиляди българи. Десетилетия след първата трансплантация на сърце у нас, неговото дело продължава да вдъхновява.  „Още от първия ден аз забелязвам каква огромна разлика съществува..

публикувано на 06.07.25 в 05:10
Константин Икономов

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър: Театър - моя любов!

Актьорът Константин Икономов от Сатиричния театър е гост в поредицата "Магията на театъра" . Той има ярко присъствие на сцената и впечатлява със своите превъплъщения в различните образи. Константин Икономов завършва НАТФИЗ „Кръстьо Сарафов“ през 2005 год. в класа на проф. Пламен Марков . След това работи в театъра в Стара Загора. А по-късно на..

публикувано на 30.06.25 в 11:01