Няколко месеца след увеличението на клиничните с 25% се задава ново. Това стана ясно след среща на членовете на Надзорния съвет на НЗОК и БЛС. На нея присъстваха и представители от ръководството на здравното министерство.
БЛС и НЗОК са на различни позиции относно използването на парите от здравните вноски, останали като излишък в бюджета на Касата. Лекарите настояват тези пари да не се връщат в държавния бюджет. От касата пък смятат, че е по-удачно да се дадат авансово на болниците за януари.
Лекарският съюз настоява стойностите на клиничните пътеки този път да бъдат увеличени с 18%, смята д-р Иван Маджаров, който е председател на съсловната организация. По думите му това увеличение трябва да бъде със задна дата - от първи септември и да е за всички клинични пътеки.
„Този бюджет е гласуван от НС и в него ясно е посочено какви средства са необходими за българското здравеопазване. Освен това в закона се казва, че здравноосигурителните вноски се събират всяка година и се харчат в същата година, при това само за здраве. Никой не е дал право на институциите да се договарят за преразпределянето им и заплащането на дейности, които ще бъдат извършени през следващата година“, обясни той пред БНР.
Д-р Маджаров е категоричен, че е необходимо да се увеличи стойността на клиничните пътеки точно с 18%.„Ако някой твърди, че няма кризисна ситуация, нека да го каже на лекарите и медицинските сестри, които протестират в болниците в цялата страна. Резервът се използва, ако възникне необходимост. Парите, обещани на работещите в болничната помощ, включваха изначално резерва. Не сме се отказали от искането значителна част от увеличението на клиничните пътеки да отиде за повишаване на заплатите на работещите в сектора“.
Още от 1 май, когато подписахме анекса с новите цени и обеми, се предвиждаше болниците да получават средно месечно по 250 милиона, ако сме изчислили правилно цените, обясни той в предаването „12+3“.
„Отчета на НЗОК от 1 май до 30 септември показва, че грешката при изчислението е била толкова голяма, че болниците са получавали 230, вместо 250 милиона. Това са 20 милиона по-малко. Няма как да се повишат заплатите навсякъде при такъв дефицит“.
Не всички болници са равни, напомни председателят на БЛС.
„Някои са по-търсени от пациентите. Те получават и по-голям дял от обществения ресурс. Държавата обаче трябва да помисли за регионалните болници, които са сами в своята област и да се вземе и други мерки, а не само пазарните. В частните болници пък се лекуват около 45% от българските граждани. Не си поставяме за цел да спасим някоя болница, а да осигурим здравеопазване на територията на цялата страна“.
Не може да се приеме дългосрочна визия за развитие на здравеопазването, когато има политически турбуленции, обясни д-р Маджаров.
„Взимат се временни и понякога популистки решения. Надявам се да бъде проявен политически разум, за да имаме правителство и парламент, който да гласува бюджет и на здравната каса, и на държавата“.
Необходимо е и да се регламентира от законодателството задължителното продължаващото медицинско обучение, смята той.
„Така ще се гарантира на българските граждани лечението им от подготвени лекари“.
Цялото интервю на Снежана Иванова с д-р Иван Маджаров може да чуете в звуковия файл.С 8 стотинки се повишава цената на водата в Монтана от 1 януари 2025 година. Предложението е на Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР), което днес се подлага на обществено обсъждане Цената на питейната вода за град Монтана да стане 5,05 лв. за кубик от 1 януари поиска КЕВР. Досега жителите на областния център плащаха по 4,97 лв. за..
Тежък метал в питейната вода в ломското село Долно Линево установи Регионалната здравна инспекция в Монтана. Отклонението е по съдържание на манган Отклонението по показател манган е засечено във водна проба взета от домакинство в Долно Линево. В селото живеят към 180 души. При норма 50 милиграма на литър са отчетени 59, което е недопустимо да..
В търсене на изход от патовата ситуация и невъзможността да бъде избран председател на 51-вото Народно събрание от "Демократична България" обявиха, че са предложили на БСП и ГЕРБ-СДС компромисно решение - всяка от политическите сили да излъчи 7 свои депутати, които да гласуват за най-възрастния сред народните представители Силви Кирилов и така да..
От МЕЧ не виждаме никой в този парламент, с който можем да направим коалиция. Това каза пред БНР депутатът от МЕЧ проф. Николай Радулов, бивш депутат от "Има такъв народ", като уточни: " Бихме могли по дадени проблеми да гласуваме заедно, но не и да направим коалиция . Толкова не съвпадат вижданията ни за това как трябва да работи Народното..
Председателят на Комисията за защита на потребителите Мария Филипова сезира изпълнителния директор на НАП за таксите, които мобилните оператори дължат, след като са събирали 5 години неустойки за прекратяване на договори от потребителите. КЗП за мобилните оператори: При предсрочно прекратен договор се дължи само стандартна неустойка до 3 месечни..
Това НС е приключило и партиите в него трябва да се разберат кога ще са следващите избори. Това заяви в кулоарите председателят на „ДПС - Ново начало“ Делян Пеевски. Той обвини ПП-ДБ в близост с „Възраждане“: "Това вътре е свършило. Тези хора не осъзнават дневния ред на българските граждани и е хубаво партиите да седнат да се разберат кога са..
"Те могат да продължават това първо заседание на парламента безкрайно. По този начин държат на власт кабинета "Главчев" на Пеевски. През това време управляват всички органи с изтекъл мандат". Това заяви пред БНР политическият анализаторТончо Краевски. "Рискът е да се избере отново Сарафов за главен прокурор, този път с мандат и..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
Имаме абсурди – вторият иска лидерска среща с първия и в същото време не го признава за лидер. За какво е тогава лидерската среща? Това каза..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..