Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Иван Христов изследва българският литературен модернизъм

Той събра анализите си в книгата „Българският литературен модернизъм. Проблемът за времето и идентичността“

Иван Христов
Снимка: Столичната библиотека

"Това изследване е моята хабилитация в Института по литература към БАН. Първите текстове в него са от 2009 година. Аз го работех доста дълъг период. Фокусът на изследването е българският литературен модернизъм, но не само по време на неговото съществуване като литературно течение в българската литературна история, но и неговото маргинализиране по времето на социалистическия период през 70-те и особено през 80-те години. Може да се каже, че това е една мини история от XX-ти век", каза за БНР Иван Христов.

В предаването "Графити по въздуха" той заяви:

"В средата на моето изследване вместо да се занимавам с Втората световна война реших да се занимавам с новите социални медии - които са радиото, плаката, киното, тъй като и тогава както и днес тези медии оказват изключително силно влияние върху  начина на живот на хората и ние малко си даваме сметка за това".

В своето проучване Иван Христов е потърсил информация за много личности, сред тях и Сирак Скитник.

"Сирак Скитник е модернист. Изключително важна фигура. В този период той е първият директор на Българското национално радио. Той е един от първите теоретици на радиото. Той е личност от голям мащаб освен че е чудесен художник, той е изключително интересен теоретик като теоретизира върху проблемите на масовата култура, проблемите на радиото, на модернизма, може би заради близостта му със списание "Златорог" и неговия редактор Владимир Василев".

Издателски център „Боян Пенев“ към Института за литература на БАН и Столична библиотека представиха книгата на Иван Христов „Българският литературен модернизъм. Проблемът за времето и идентичността“ на 13 октомври 2022 в Американския център на Столична библиотека, пл. „Славейков“ № 4A. Изданието е част от научната програма на Института за литература „Виртуална история на българската литература (ІХ – ХХІ в.)“.

Иван Христов (1978) е доцент по нова българска литература в Института за литература при Българската академия на науките. Изследователският му интерес е фокусиран върху литературните кръгове, публикации и полемики на българския литературен модернизъм в европейски контекст. Автор е на изследването „Кръгът „Стрелец“ и идеята за родното“ (2009) и на стихосбирките „Сбогом, деветнайсeти век“ (2001), „Бдин“ (2004), „Американски поеми“ (2013) и „Любовен речник“ (2018). Стиховете му са превеждани на много езици. Носител е на множество награди за поезия. Член е на Сдружение на българските писатели и на Български ПЕН център.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

По публикацията работи: Радостина Билярска

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

В София врати ще отвори къщата - музей на Райна Княгиня

Къщата, в която е живяла Райна Княгиня в София вече е готова да бъде музей. Това стана ясно още през 2023 година. Тогава кмет на София беше Йорданка Фандъкова, която следеше строителните работи на сградата.  „Възстановяваме къщата, в която е живяла Райна Княгиня, заедно със запазените автентични предмети. Тя се намира на ул. „Софроний Врачански“..

публикувано на 26.01.25 в 06:42
Славян Йоргакиев

Несъкрушимата сила на бащината любов в романа на Славян Йоргакиев

Един баща като всички други преживява ужасна драма в романа на бележития белетрист Славян Йоргакиев "Моето дете - моята съдба". Детето му е отвлечено за миг, докато той продава картини. Гледа го той, тъй като майката ги е изоставила. момиченцето е на 4 годинки, много красиво и любимката на баща си. И таткото, главен герой на романа, започва да я..

публикувано на 26.01.25 в 06:07
Влади Симеонов

90 г. БНР: Спомен за Влади Симеонов, един от създателите на Радиооркестъра

В рубриката "Български съкровища" на предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт" имаме повод да си спомним с благодарност за диригента Влади Симеонов, оставил светла диря в музикалната ни история и в биографиите на няколко музикални състава, сред които и Симфоничния оркестър на БНР.  На 25 януари ще отпразнуваме 90-годишнината от създаването на..

публикувано на 24.01.25 в 18:36
Росица Баталова - Музикант на годината 2005

Спомен за Росица Баталова

На 19 януари се навършиха 10 години, откакто този свят напусна голямата българска диригентка Росица Баталова. Свързваме името й предимно с десетилетната й работа в Държавния музикален театър "Стефан Македонски", както и със създадения от нея Дамски камерен оркестър "София". Тя беше диригент с авторитет, спечелен с безупречната ѝ подготовка, висок..

публикувано на 24.01.25 в 18:20

Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" в Пазарджик с юбилейно издание

За 50-и пореден път в Пазарджик ще се проведат Зимните музикални вечери "Проф. Иван Спасов" - фестивал с традиции, носещ името на своя създател, диригентът и композитор Иван Спасов. Вече 19 години програматор на форума е диригентът Григор Паликаров - художествен ръководител на Симфоничния оркестър - Пазарджик, в момента главен диригент в Държавна опера..

публикувано на 24.01.25 в 17:21
Здравка Андреева в студиото

90 г. БНР: Спомени на един музикален редактор

90-годишнината на БНР ни дава повод за среща с човек, известен в музикалните среди с артистичност, може би дори малко ексцентричност, но и с пълна отдаденост на каузата музика от десетилетия. Здравка Андреева влиза в БНР още като ученичка и е първопроходец в много отношения през 70-те и 80-те години на вече отминалия век – тя е една от първите..

публикувано на 23.01.25 в 19:00
Арто Чифчиян и Българският камерен оркестър - Добрич

Българският камерен оркестър - Добрич с успешна образователна програма

Традиция е всяка година през месец януари Българският камерен оркестър - Добрич да изнася образователни концерти пред ученици от града. Постепенно интересът към инициативата се разраства и на 13 януари 2025 г. съставът покани младежката публика на три последователни събития в Органовата зала на Добрич, която има капацитет 550 места. Така само за ден..

публикувано на 23.01.25 в 18:17