Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Диригентът Теодор Куренцис създаде оркестър, наречен Утопия (интервю)

3
Теодор Куренцис
Снимка: teodor-currentzis.com/Стас Левшин

На европейската сцена през октомври се появи нов оркестър с името "Утопия". Негов създател е Теодор Куренцис - една от най-обсъжданите и противоречиви фигури в музикалния свят. 

Името на 50-годишния грък с руски паспорт често е свързвано с финансовата подкрепа за неговите състави и проекти в Русия - оперния театър в Перм, оркестър и хор musicAeterna -  от страна на руското правителство, затова и Куренцис не винаги е желан гост на оркестрите по света точно в момента. И все пак на Залцбургския фестивал, например, защитиха неговото присъствие и не го отхвърлиха. В момента той е на поста главен диригент на Щутгартския радиооркестър. 
Вероятно за да противостои на определени настроения и за да излезе от омагьосания политически кръг, Теодор Куренцис се впусна в ново начинание - създаде международния симфоничен оркестър "Утопия", който вече направи турне. То започна от Люксембург, премина през реномираните сцени на Хамбург, Виена и Берлин, и ще продължи отново през 2023 г., тъй като беше прието с възторг от много европейски меломани. Избраната музика беше от Игор Стравински и Морис Равел.
В оркестър "Утопия", наред с водещи оркестранти от цял свят, има и български представител - виолистът Румен Цветков, който живее в Испания, но има завидна международна кариера и работи в оркестър "Тонхале" - Цюрих. Благодарение на това получава и личната покана да се включи в "Утопия".

Теодор Куренцис и Румен Цветков в Концертхаус - Виена
Подробности за работата в новия симфоничен състав и за програмата, избрана от диригента, Румен Цветков разказа в предаването "Алегро виваче" по "Хоризонт". Той влезе и в ролята на репортер, като зададе няколко въпроса на Теодор Куренцис от името на "Алегро виваче". 

"Утопия е когато започнеш едно пътуване, за да достигнеш място, което не съществува. Но винаги със сигурността, че имаш волята да го постигнеш. Това, което е важно (след репетициите, които вече имахме), е, че има определени неща, които искаме да постигнем и те са заложени в съзнанието ни като звук, като експресия, и в повечето случаи, когато си партнираме в оркестъра, това остава част от Утопия. Част от невъзможното. Но с тази невероятна смесица  от изключителни музиканти, ние разширяваме границите на възможното и невъзможното и така виждаме неща, които сме смятали за невъзможни - като например музиката за съзнанието, музиката за въображението - да се превръща в реалност. Затова и казах на колегите, че може би трябва да променя името на оркестъра - защото се оказва, че това, което смятахме за невъзможно, всъщност е постижимо. 

И все пак винаги има философска гледна точка към утопията, която ни показва, че всъщност животът на артиста е една утопия. Животът на всеки, който е влюбен, е утопия - той иска да постигне рай на Земята, където има толкова ограничено място за красотата. Затова ние сме борци за красотата в свят, който я игнорира от поне 5 хиляди години. Тази битка има история.", заяви диригентът.

Чуйте интервютата в звуковите файлове.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Резултати от третото издание на литературния конкурс "Вълшебното перце"

Приключи 3-ия сезон на литературния конкурс "Вълшебното перце ", който се организира от програма "Хоризонт" и сдружение "Българче" , а имената на наградените деца бяха съобщени  в ефира на "Закуска на тревата" на 28 декември от Розалина Златкова, съпредседател, член УС на сдружение "Българче" , с което повече от 10 години се реализира радио-играта..

публикувано на 07.01.25 в 16:34
Теодор Койчинов

Теодор Койчинов за мистиката на радиоводещия

Ивановден е един от най-обичаните зимни празници, защото на този ден всеки има кого да поздрави. Ивановците са много, да се готвят да почерпят за здраве и да им върви през годината.  Празникът е в чест на Свети Йоан Кръстител . В народната традиция се свързва с игри и много музика. В този ден в традицията е хората да си стават побратими и..

публикувано на 07.01.25 в 14:51
Андриян Асенов и Радостина Павлова

Любовта е това, което е на сърцето

"Дали любовта е „сляпа“ или е от „пръв поглед“ – това могат да кажат хората, които виждат. За нас любовта е това, което е на сърцето и на душата“. Така незрящият актьор Андриян Асенов описа любовта в предаването "Любими празнични истории".   Заедно с него беше любимата му Радостина Павлова, преподавател по пеене и пиано, също незряща...

публикувано на 06.01.25 в 11:26
Бойко Ламбовски

Бойко Ламбовски: Може би на земния свят не му е съдено да бъде божествен

Kак празниците осмислят живота ни , как ни свързват с традицията и ни дават сили да вървим напред? С поета Бойко Ламбовски разказваме за връзката между духовното и материалното , за литературата като прозорец към душата и как в творчеството можем да намерим утеха и вдъхновение. Бойко Ламбовски е поет, преводач и есеист, човек, който с думите си..

публикувано на 06.01.25 в 10:50

Актьорът Георги Ангелов: Когато нещо е направено със сърце и любов, зрителят го приема

"За всеки влак си има пътник, но когато нещо е истинско, когато е направено със сърце и любов, зрителят го приема ". Това каза пред БНР един от най-обичаните актьори в Плевен Георги Ангелов. "С годините театърът се е променял. Всяко поколение носи своето ново. Всяко поколение, което идва, носи новите изразни средства, новото..

публикувано на 06.01.25 в 10:16

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм "Клас 90"

На 24 януари е премиерата на новия български игрален филм „Клас 90“. Наскоро излезе и трейлърът на лентата, в която участват все известни наши актьори.  Съученици, дипломирани от гимназията през 1990 г., празнуват годишнина от завършването си в малък хотел в планината.  Очакваният купон, на който да си спомнят младостта, за много от тях се..

публикувано на 05.01.25 в 07:49

Диригентът Георги Милтиядов изпраща успешна 2024 година

Музиката е неговият живот от четири годишен. Композитор, аранжор, пианист, певец, той е и един от най-известните диригенти днес у нас. Това е Георги Милтиядов , когото публиката винаги дълго аплодира на сцената. Всяка среща с неговото творчество е вълнуваща и се превръща в музикален празник.   През годините сме свикнали да го виждаме на..

публикувано на 05.01.25 в 06:42