Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Претендентите за поста на Лиз Тръс се борят да получат необходимите им 100 номинации

Лиз Тръс с емоционална реакция по време на въпросите на министър-председателя (PMQs) в Камарата на общините, Лондон, 19 октомври 2022 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Претендентите за овакантения пост на британския премиер Лиз Тръс се борят да получат необходимите им 100 номинации от депутатите на Консервативната партия. Макар и да има изявени кандидати, те все още не са потвърдили официално, че влизат в надпреварата. Далеч по-лесно е да каже кой няма да участва.

Време все още има. Крайният срок за номинациите изтича в понеделник след обед. Букмейкърите и анализаторите имат трима фаворити в надпреварата – Риши Сунак, Борис Джонсън и Пени Мордант.

Смятаният от мнозина за "Троянски кон" министър на отбраната Бен Уолъс официално обяви че няма да се кандидатира. И нещо повече, че е "склонен" да подкрепи Борис Джонсън.

Уолъс отбеляза, че макар и Джонсън да трябва да отговаря на някои въпроси, свързани с "Партигейт", той има даден ясен мандат от народа на общите избори през 2019 година и е човек, който би спечелил за торите следващите общи избори.

Съпартиецът му Джеси Норман обаче каза, че завръщането на Джонсън на поста ще бъде "абсолютно катастрофално решение".

От надпреварата се отказаха също финансовият министър Джеръми Хънт, който дефакто ръководи страната в момента, както и Майкъл Гоув и Том Тугендхат.

Подкрепата за Джонсън посотянно се увеличава и той излезе на второ място по осигурените досега номинации.

По данни на Би Би Си опреди два часа на базата на изявления на депутати, Сунак е подкрепен досега от 56 депутати, Джонсън от 33 и Мордант от 17.

Ново проучване показва, че ако британският народ трябва да избира днес между Сунак и Джонсън, то предимство има бившият финансов министър. Макар и да няма сондаж сред членовете на Консервативната партия, чийто глас е важен в случая, там е пределно ясно, че Джонсън е абсолютен фаворит.

Иначе друго проучване за предизборните нагласи на хората показва, че лейбъристите изпреварват консерваторите с впечатляващата 39-процентна разлика в подкрепата. Ето защо, който и да стане нов премиер едва ли би си позволи да свиква преждевременни избори.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Йотова отговори на Борисов: Не коментирам партийни лидери

"Не коментирам партийни лидери". Така вицепрезидентът Илияна Йотова отговори на вчерашното искане на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов президентството да се извини за позицията ѝ за легитимността на предсрочния вот. Критиките на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов към Президенството и очакванията му от "Дондуков" 2 да се извинят, дойдоха след коментар на..

публикувано на 09.11.24 в 11:48
Аврам Агов

Аврам Агов: Очаква се новата администрация на Тръмп да води твърда политика към Китай

Очаква се новата администрация на Доналд Тръмп да води твърда политика към Китай, обаче вероятно ще търси решения чрез преговори.  Това мнение изказа пред БНР Аврам Агов, преподавател по история на Азия в Лангара колидж и в Университета на Британска Колумбия във Ванкувър.  " Китай нямаше интерес от президентството на Тръмп. Много ясни..

публикувано на 09.11.24 в 11:47
Нотр Дам се запали на 15 април 2019 г.

5 години по-късно: Не е ясна причината за пожара, изпепелил "Нотр Дам"

След пет години разследване и експертни доклади все още не е ясна точната причина за пожара от 2019 г., който опустоши парижка катедрала "Нотр Дам", предаде БГНЕС. Прокурорите съобщиха, че разследващите вече са наредили да се създаде 3D симулация на началото на пожара, като се използват направените по това време снимки. Разследването е към своя..

публикувано на 09.11.24 в 11:10

Продължава действията за пълно изгасяване на тлеещото депо за утайки край Катуница

Продължават действията за пълно изгасяване на депото за утайки край садовското село Катуница, вече чрез „запръстяване“ и гасене в дълбочина с изпомпване на вода от река Чая. Очаква се до една седмица тлеещото депо да бъде загасено по този начин. След това обаче ще остане под наблюдение. Заради продължаващото обгазяване от тлеещото втора..

публикувано на 09.11.24 в 11:03

Майкъл Милщайн: Малък е шансът за реален натиск от Тръмп войната в Близкия изток да спре

Победата на Доналд Тръмп на президентските избори в Съединените щати беше посрещната възторжено от израелския премиер Бенямин Нетаняху и от радикалните партньори в правителството му. Радостта им е обяснима заради близкоизточната политика на Тръмп през първия му мандат, когато демонстрира пълна незаинтересованост от съдбата на палестинците и правото..

публикувано на 09.11.24 в 10:55

За 11-а поредна година: Хиляди се стичат на Празника на еленския бут

За единадесета година възрожденският град Елена посреща хиляди гости за Празника на еленския бут. Майсторите балканджии днес и утре ще демонстрират кулинарното си изкуство. Повече от 1500 еленски бута са приготвили за гостите си домакините. Освен прословутият еленски климат, който е задължително условие за неповторимия вкус на деликатеса..

публикувано на 09.11.24 в 10:41
Андрей Колесников

Андрей Колесников: В момента самият Тръмп не знае какво ще прави с Русия

Преди да нахлуе в Украйна, руският президент Владимир Путин написа писмо на американците с копие до НАТО, с което поиска Алиансът да спре разширяването на изток и дори да се върне на позициите си от 1997 г. Или с други думи - Източна Европа да излезе от НАТО. Путин искаше да се разбере с американците и по-малко с европейците. Какво се случи след това..

публикувано на 09.11.24 в 10:37